LIVE UPDATES
Aktualitet

DOSJA-EKSKLUZIVE/ Mashtrimi i Milena Derajt, nga 340 mijë euro familja Verracaku i kërkonte "540", NDËRHYRJA e Tom Doshit: A ia njeh borxhin?

Më pas, ajo pretendon se e ka marrë në telefon edhe ish-deputeti Tom Doshi, i cili e ka pyetur shkurt se çfarë kishte ndodhur, ndërsa bisedën e kishte mbyllur me fjalinë: A ia njeh borxhin apo jo?

26 Maj 2023, 13:45 Nga k.m.
DOSJA-EKSKLUZIVE/ Mashtrimi i Milena Derajt, nga 340 mijë euro familja
Milena Deraj

TIRANË- Zbardhen mesazhet që Milena Deraj pretendon se ia dërgonte Abedin Verracaku. Në dosjen e plotë të Prokurorisë së Tiranës, të siguruar nga Dosja.al. theksohet se nga 340 mijë euro që i ka marrë, punonjësja e Kuvendit i ka kthyer familjes140.000 (njëqind e dyzet mijë) euro, ndersa shumen tjeter prej 200.000 (dyqind mijë) euro i ka investuar në fshatin Salari të rrethit Tepelenë duke bërë një shtëpi guri. Paratë i kishte menduar që t'i investonte sepse nuk ia kishin pranuar 340 mijë euro. Familja i njihte për borxh tashmë shumën prej 540 mijë eurove. Më pas, ajo pretendon se e ka marrë në telefon edhe ish-deputeti Tom Doshi, i cili e ka pyetur shkurt se çfarë kishte ndodhur, ndërsa bisedën e kishte mbyllur me fjalinë: A ia njeh borxhin apo jo?

"Është bërë sekuestrimi dhe kqyrja e celularit të kësaj shtetaseje nga e cila ka rezultuar të jetë aplikacioni “Signal” me numrin celular 069******, në faqen me mbishkrimin Elira me numër +35567*****, në pjesën fundore ka një mesazh të shkruar “nuk duhet me lëviz kund, nesër në orën 10 duhet të jesë në Shkodër bashkë me djal” dhe siper tij ka mbishkrimin ***********. Në pjesën e sipërme të mesazhit ka mbishkrimi Shkodra1, mesazhi i shkruar është: e treta sqarim për çdo gjë se përfunduam këtu ose dikush do e paguaj me jetën e familjareve të tyre. Mesazhi tjeter është: në faqen e telefonit ka mbishkrimin tjeter today ora 11:09 AM, mbishkrimi GIFF GIFF mesazhi i shkruar është: Mos lëviz nga shtëpia se po vijnë të marrin!,"-shkruhet në dosje.

PJESË NGA DOSJA:

Thekson se nga shuma e eurove prej 340.000 (treqind e dyzet mijë) eurove, që ka marrë i ka kthyer vetem 140.000 (njëqind e dyzet mijë) euro, ndersa shumen tjeter prej 200.000 (dyqind mijë) euro i ka investuar në fshatin Salari të rrethit Tepelenë duke bërë një shtepi guri, pasi shumen e eurove që i kishin dhënë nuk i pranonin që tjua ktheja, por kerkonin edhe 540.000 euro të tjera të regjistruara në video, duke mos e njohur borxhin e tyre që i kishin dhënë. Gjithashtu kam për të shtuar se gjatë kohës që isha e marrë peng në banesen e tyre në Shkodër, Abedini e kanë kanosur edhe për të afërmit e saj.

Gjatë bisedës që ka bërë me Elira Shytin ajo i ka thënë se këto 3 ditët e fundit janë shtuar kërcënimet ndaj saj personalisht, djalit të saj si dhe e kërcënojnë ndaj çdo të afërmi të saj, ajo i ka thënë se një i afërm i Abedinit i ka marrë edhe pasaportën Elirës duke mos ja kthyer.

Milena ka theksuar se në telefonin e saj ka komunikuar vetem me aplikacionin “SIGNAL“ me numer telefoni nuk ka komunikuar në asnjë rast, ndërsa dje në datën 22.05.2023, nëpërmjet aplikacionit ëhatssap me një numër të huaj +33758253148, e ka telefonuar Abedin Ferracaku duke i thënë se “të erdhi dita të pres në Shkodër” në datën 23 sikur e kanë lënë atë ditë për këtë takim. Ka shtuar se 3 ditë përpara datës 12.05.2023, e ka marrë në telefon Tom Doshi për ta pyetur rreth kësaj historie që kishte ndodhur mes vëllezërve Ferracaku dhe meje. Në moment kam shkuar dhe jam takuar me Tomën tek rruga e Ambasadave në zyren e tij. Ai e ka pyetur nëse ja njeh borxhin apo jo, ajo është përgjigjur se do ja kthente paratë.

Është bërë sekuestrimi dhe kqyrja e celularit të kësaj shtetaseje nga e cila ka rezultuar të jetë aplikacioni “Signal” me numrin celular 069******, në faqen me mbishkrimin Elira me numër +35567*****, në pjesën fundore ka një mesazh të shkruar “nuk duhet me lëviz kund, nesër në orën 10 duhet të jesë në Shkodër bashkë me djal” dhe siper tij ka mbishkrimin ***********. Në pjesën e sipërme të mesazhit ka mbishkrimi Shkodra1, mesazhi i shkruar është: e treta sqarim për çdo gjë se përfunduam këtu ose dikush do e paguaj me jetën e familjareve të tyre.

Mesazhi tjeter është: në faqen e telefonit ka mbishkrimin tjeter today ora 11:09 AM, mbishkrimi GIFF GIFF mesazhi i shkruar është: Mos lëviz nga shtëpia se po vijnë të marrin!

milena deraj dosja e milena derajt

Sondazh

Poll

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit