LIVE UPDATES
Aktualitet

Dosja e "Black Eagle" në Belgjikë, zbardhen "skemat" se si shqiptarët arritën të korruptonin Konsullin latino-amerikan

Hetuesit ishin në gjendje të përcaktonin, në bazë të të dhënave të mbledhura falë çmontimit të rrjetit të kriptofonit Sky ECC, se kokaina udhëtonte me çantë diplomatike nga Paraguaj. Sipas planeve, kjo “rrugë diplomatike” duhet të jetë e mundur çdo 15 ditë. Sasia maksimale për transport ishte 100 kg kokainë për udhëtim, megjithatë, ishte e preferueshme të mos arrihej ky tavan.

19 Prill 2024, 12:41 Nga N.F
Dosja e "Black Eagle" në Belgjikë, zbardhen
Foto ilustruese

BELGJIKË- Detaje të reja janë zbardhur në lidhje me dosjen "Black Eagle" ndërsa është zhvilluar në Belgjikë seanca e radhës për një nga proceset “SKY ECC”. Në lidhje më këtë dosje janë të pandehur 40 persona mes ture shqiptarë e kolumbianë. Ata akuzohen për trafik ndërkombëtar kokaine në kuadër të dosjes “Black Eagle”.  “La Libre” ka ndarë detaje të reja rreth doisjes ku bën me dijse fitimet e korrura nga drejtuesit ishin marramendëse, u gjetën gjurmë qarqesh argjendi. U sekuestruan edhe para.


Por, siç shpjegoi prokurorja federale Julie Coduys në aktakuzën e saj, “ne gjetëm vetëm një flok bore mbi ajsbergun”. Që kokaina të kalonte oqeanin pa incidente, organizatës nuk i mungonte imagjinata. Aty ishte “economy class”, kontejneri me drogën i fshehur në thasë që zhytësit, të pajisur me kostume dhe çanta të papërshkueshme nga uji, e gjenin natën. Kokaina mund të përzihet edhe me produkte të tjera, të tilla si qymyr druri ose tul frutash. Kishte “klasa biznesi”, me përdorimin e avionëve privatë, veçanërisht nga Surinami.

Dhjetë mijë euro për konsullin


Hetuesit ishin në gjendje të përcaktonin, në bazë të të dhënave të mbledhura falë çmontimit të rrjetit të kriptofonit Sky ECC, se kokaina udhëtonte me çantë diplomatike nga Paraguaj. Sipas planeve, kjo “rrugë diplomatike” duhet të jetë e mundur çdo 15 ditë. Sasia maksimale për transport ishte 100 kg kokainë për udhëtim, megjithatë, ishte e preferueshme të mos arrihej ky tavan.

Në Amerikën e Jugut, kokaina tregtohej me 4500 euro për kilogram. Pasi në Bruksel, ai mund të rishitej nga 25,000 deri në 30,000 euro, një fitim midis 500% dhe 600%. Informacioni i mbledhur bëri të mundur përcaktimin se kur trafikantët merrnin mallrat, ishte e nevojshme t’i paguanin konsullit të Amerikës së Jugut, i cili ishte korruptuar, një shumë prej 10,000 eurosh.

Për drejtuesit e organizatës kriminale, kjo rrugë dukej shumë premtuese, sepse, nëse nuk do të ishte shkatërruar, mund të ishte përdorur për tre vjet, pra deri në zgjedhjet e ardhshme në vendin e konsullit. Disa nga shqiptarët e përmendur në këtë proces janë identifikuar më parë nga mediat si Artur S., Indrit. K., Arben I., Alfredo H. apo kosovari Bashkim O., të konsideruar ndër lojtarët më të mëdhenj shqiptarë në tregun e kokainës. Në këtë dosje janë zbuluar edhe lidhje me zyrtarë në Shqipëri, ku përmendet korruptimi i një prej tyre me një orë 400 mijë euro ndërkohë që të tjera detaje pritet të dalin në seancat në vijim.

black eagle belgjike sky ecc shqiptare

Sondazh

Poll
Aktualitet 19 Prill 2024, 11:11 I.A

FOTO/ Nis protesta para Bashkisë Tiranë

Protesta TIRANË- Protesta para Bashkisë Tiranë ka nisur ditën e sotme kundër dosjes 5D. Qindra qytetarë janë mbledh...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh