LIVE UPDATES
Aktualitet

Bleu godinën e shkollës "Mehmet Akif", Sinan Idrizi: Mua nuk ka burrë nëne që të më kërcënojë

Biznesmeni Sinan Idrizi tha se ka investuar prej 8 vitesh dhe do të vijojë të investojë në arsim dhe mohoi kategorikisht që miqësia e tij me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan, të ketë lidhje me faktin se ai po ble shkolla.

26 Shtator 2022, 22:27 Nga k.m.
Bleu godinën e shkollës "Mehmet Akif", Sinan Idrizi: Mua nuk
Sinan Idrizi

TIRANË- Biznesmeni Sinan Idrizi, ka folur për investimet e tij në arsim dhe blerjen e godinës së "Mehmet Akif", shkollë të cilën qeveria shqiptare e mbylli pak ditë më parë. Në një lidhje direkte nga Amerika për emisionin "Të Paekspozuarit", biznesmeni Sinan Idrizi tha se ka investuar prej 8 vitesh dhe do të vijojë të investojë në arsim dhe mohoi kategorikisht që miqësia e tij me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan, të ketë lidhje me faktin se ai po ble shkolla. Por një përgjigje i dha edhe akuzat të kryedemokratit Sali Berisha, duke i bërë thirrje se duhet të ndalë kërcënimet.

"Kam blerë edhe godinën e Medresesë në Shkodër, Korçë dhe në Berat. Po blej një zinxhir shkollash, dua të investoj në arsim. Sponsorizoj studentët e ekselencës, kam 8 vjet. Nuk kam ardhur si një rrufe në qiell të hapur. Unë dua të investoj, kam 8 vite dhe thjeshtë kam hyrë në kontakt të poseduesëve të godinave dhe i kam blerë. Nëse dikush që merret me politikë nuk ka ku të ankorohet, e merren me Sinan Idrizin, unë s'kam çfarë të bëj. Miqësia ime me Erdogan është një gjë tjetër, investimet e mia janë gjë tjetër. Unë financoj studentë, ja pyet Fevziun. Unë nuk ia kam vjedhur shkollën askujt. (I përgjigjet akuzave të Sali Berishës) Mua nuk ka burrë nëne që të më kërcënojë. Berisha ka gjetur njeriun e gabuar për të kërcënuar. Godinën ia kam blerë Kolegjit. Toka është pronë e këtyre. Të drejtën e përdorimit e ka dhënë Bashkia. Godina është në përdorim, por toka është private. Kam blerë tokën dhe transferimin e të drejtës. Gylistan i posedon dhe unë i kam blerë, në Shkodër, në Tiranë… Fondacioni Gylistan, atyre ua kam blerë. Unë kam tapinë në dispozicion, të tjerat janë komente. Toka është në pronësinë time dhe pronarët kanë qenë fondacioni Gylistan. Shihni tapitë në zyrat e mia,"-tha ai ndër të tjera. 

Pjesë nga biseda:

Ylli Rakipi: Keni blerë godinën e Mehmet Akif. Përse ju duhet kjo godinë?

Sinan Idrizi: Kam blerë godinën në Korçë të Medresës. Kam blerë në Shkodër, në Berat, etj, informohuni. Jam duke blerë një zinxhir shkollash. Dua të investoj në arsim. Është viti i tetë që unë sponsorizoj studentët ekselentë. Nuk erdha si rrufe në qiell të hapur.

Ylli Rakipi: Si ju lindi kjo ide për të bërë shkolla? Sepse ju keni bërë biznese të tjera. Ka zëra se shkollat tuaja po bëhen për të zëvendësuar shkollat e Gylenit dhe shkollat tuaja janë pro mikut tuaj Erdogan?

Sinan Idrizi: Brenda kësaj ka disa tema të ndryshme. Unë dua të investoj në këtë sistem arsimor. Kam tetë vite që investoj dhe kam hyrë në kontakt të drejtpërdrejtë dhe kemi bërë aktet shitblerje. Ku është problemi këtu? Teoritë e komplotit nuk janë problemet e mia.

Ylli Rakipi: Thuhet se ju si mik i Erdogan po blini një rrjet shkollash.

Sinan Idrizi: Miqësia ime me Erdogan nuk ka lidhje me shkollat. Përse i miksojnë këto me bindjet e mia politike? Unë kam bërë marrëdhënie korrekte biznesi me poseduesit e shkollave. Unë nuk i kam vjedhur njeriu shkollën.

Ylli Rakipi: Berisha ju ka akuzuar konkretisht. Si i përgjigjeni?

Sinan Idrizi: S’kam ćfarë ti them unë fare. Nuk ka burrë nëne të më kërcënojë mua për investimin tim. Ka gjetur njeriun e gabuar për të kërcënuar. Ta ankorojë anijen në port tjetër…

sinan idrizi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!