LIVE UPDATES
Aktualitet

Arrestimi i 7 të arratisurve në Shqipëri, policia spanjolle: Akuzoheshin për drogë e 40 grabitje

Pressdigital.es shkruan se ky është një operacion i kryer në kuadër të Konventës së fundit Evropiane për Ekstradimin e nënshkruar mes Shqipërisë dhe Spanjës, e cila ka hyrë në fuqi më 18 mars 2022 dhe që ka lejuar Policinë Kombëtare të dërgojë një listë me 25 objektiva.

26 Maj 2022, 17:07 Nga DOSJA
Arrestimi i 7 të arratisurve në Shqipëri, policia spanjolle:
Policia

SPANJË- Një marrëveshje me vendin tonë ka lejuar Policinë Kombëtare të Spanjës që të arrestojë shtatë të arratisur të pretenduar nga autoritetet spanjolle për trafik droge dhe një prej tyre për kryerjen e më shumë se 40 grabitjeve në një shtëpi të banuar. Pressdigital.es shkruan se ky është një operacion i kryer në kuadër të Konventës së fundit Evropiane për Ekstradimin e nënshkruar mes Shqipërisë dhe Spanjës, e cila ka hyrë në fuqi më 18 mars 2022 dhe që ka lejuar Policinë Kombëtare të dërgojë një listë me 25 objektiva.

Siç raporton Policia Kombëtare, gjashtë nga të arrestuarit, të gjithë me kombësi shqiptare, kishin një urdhër arresti ndërkombëtar për trafik droge; dhe i shtati, me të njëjtën origjinë, ishte në kërkim për kryerjen e më shumë se 40 grabitjeve në një shtëpi të banuar.

Më 18 mars 2022, Marrëveshja ndërmjet Mbretërisë së Spanjës dhe Republikës së Shqipërisë u botua në Fletoren Zyrtare të Shtetit, duke plotësuar Konventën Evropiane të Ekstradimit të vitit 1957, nënshkruar në Madrid më 4 tetor 2021, me të cilën Spanja dhe Shqipëria ranë dakord reciprokisht të ekstradojnë shtetasit e tyre për të ushtruar procedim penal për kryerjen e krimeve, për ekzekutimin e një dënimi ose zbatimin e një mase sigurie në përputhje me dispozitat e Konventës Evropiane për Ekstradimin.

Kjo hyrje në fuqi shënoi fillimin e 'Operacionit Tirana', i kryer nga Seksioni i Arratisur i UDYCO Qendrore, në koordinim me Zyrën e Atasheut të Brendshëm në Bullgari, Ukrainë, Shqipëri, Maqedoninë e Veriut dhe Qipro, qëllimi i të cilit ishte lokacioni dhe sipas rastit, ndalimi i shtetasve shqiptarë që mund të ndodhen në Shqipëri dhe ndaj të cilëve ka pretendime të vlefshme nga gjykatat spanjolle.

Një prej të arratisurve të arrestuar në kuadër të këtij operacioni kishte një urdhër-arresti ndërkombëtar të lëshuar nga një gjykatë në Arenys de Mar (Barcelona) si pjesë e një organizate kriminale të dedikuar për kultivimin intensiv të bimëve të marijuanës, të cilën ai e kryente që nga ajo kohë nga shtëpi të ndryshme me qira në provinca të ndryshme të Spanjës.

Një tjetër prej të arrestuarve ndodhej në qytetin e Vlorës (Shqipëri), të cilit i ishte lëshuar Urdhri Ndërkombëtar i Arrestimit si pasojë e dënimit për krim kundër shëndetit publik në formën e kultivimit dhe trafikimit të bimëve marihuanë të kryer nga një organizatë kriminale. Meqenëse, si anëtar i një organizate kriminale, ai i ishte përkushtuar kultivimit intensiv të drogës në shtëpi apo ambiente industriale të marra me qira enkas për këtë aktivitet.

Arrestimi i një të arratisuri të tretë ndodhi në qytetin e Tiranës (Shqipëri) pasi u dënua për një krim të trafikut të drogës, duke qenë drejtues i një organizate turko-shqiptare të dedikuar për futjen dhe më pas shpërndarjen e heroinës në Spanjë.

Një person i katërt u arrestua në qytetin shqiptar të Lezhës pasi u akuzua për më shumë se 40 grabitje në shtëpi të banuara në tetor 2012 dhe integrim në një organizatë kriminale. Ky është një operacion ende i hapur në të cilin vazhdon të kryhet shkëmbimi i informacionit operacional për të gjetur më shumë të arratisur nga drejtësia spanjolle.

(I.A/dosja.al)

Sondazh

Poll

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje