LIVE UPDATES
Aktualitet

I zhdukuri Skana, shok me të vrarin Karriqi, babai: Djali pinte drogë e thirrej në polici

Hasan Skana është shprehur se djali i tij nuk ka asnjë problem, por që është mbajtur 12 orë në komisariat për vrasjen e Karriqit, për shkak të miqësisë që ksihte me këtë të fundit.

26 Maj 2022, 14:47 Nga DOSJA
I zhdukuri Skana, shok me të vrarin Karriqi, babai: Djali pinte drogë
Hasan Skana, Ulvi Skana dhe Can Karriqi

TIRANË- I riu nga Dibra, Ulvi Skana, që rezulton i zhdukur që prej 17 majit, është mik i Can Karriqit, i cili u ekzekutua me armë zjarri me silenciator në Kodër Kamëz më 23 dhjetor të vitit të kaluar. Zhdukja e Skanës u raportua fillimisht nga Dosja.al, por sot, babai i tij, Hasan Skana në një intervistë me gazetaren e New24, Klodiana Lala, ka zbuluar miqësinë e të birit me të vrarin Karriqi. Ky i fundit ishte shok i ngushtë me Erigers Mihasin dhe Armand Dumanin, dy të rinjtë që u vranë më 13 nëntor të 2021 me breshëri kallashnikovi në Astir si dhe me Ervis Martinajn, që u shpall në kërkim pas dëshmisë së bashkëpunëtorit të drejtësisë, Nuredin Dumani.

Hasan Skana është shprehur se djali i tij nuk ka asnjë problem, por që është mbajtur 12 orë në komisariat për vrasjen e Karriqit, për shkak të miqësisë që ksihte me këtë të fundit. Ai thotë se i biri kishte qenë në Gjermani, por pasi ka marrë ekspuls nga ky shtet, ka udhëtuar drejt Belgjikës. Hasan Skana shton se ka qenë mjaft i shqetësuar për të e se ka kërkuar në çdo spital të mundshëm, por nuk e ka gjetur. Ai thotë se këtë gjë, djali i tij e ka bërë edhe herë të tjera, është larguar, por e ka kontaktuar. Ndërsa tani, nuk po merr asnjë sinjal prej tij dhe dyshimet se mund t’i ketë ndodhur diçka, janë shtuar.

INTERVISTA

Pyetje: Kur keni humbur kontaktin me djalin tuaj?

Hasan Skana: Ka humbur më 17 maj. Dy ditë para se të largohej erdhi nga Belgjika. Se kam parë fare. Nuk të gënjej.

Pyetje: Sa qëndroi në Belgjikë?

Hasan Skana: Qëndroi 17 ditë

Pyetje: Ku kthye me vullnetin e tij?

Hasan Skana: S’e kam pyetur. Erdhi në datë 15 në darkë. por se pyeta. Ka qenë një herë në gjermani, mori një ekspuls. Pastaj iku në Belgjike. E ka fikur telefonin. Ne pritëm 3 ditë, mos është në rajon dhe më njoftonte. Prita 3 ditë, shkova në Kamzë. Më tha lerë sot dhe nesër pyet te spitalet. Pyeta, por më thanë se nuk ishte. Shkova në spital në shtet, jo në privat. Nuk ishte i shtruar. Kishte raste që humbiste kontakte 10 ditë, por merrte telefon. Jo me humb kontakt zero më zero jo!

Pyetje: Nga informacionet e policisë rezulton se është përdorues i lëndëve narkotike, është e vërtet ?

Hasan Skana: Po

Pyetje: Me Can Kariqin, a njihej djali juaj?

Hasan Skana: Po, shumë.

Pyetje: Momentin që u vra Can Kariqi djali juaj është shoqëruar në Komisariat ?

Hasan Skana: Pas tri ditësh

Pyetje: Sa u mbajt?

Hasan Skana: Rreth 12 orë

Pyetje: Ka pasur raste të tjera të shoqërimit në Komisariat?

Hasan Skana: Jo, familja jonë nuk ka shqetësime të tjera apo edhe konflikte.

Pyetje: Gjatë këtyre ditëve që jeni në kërkim a ka pasur persona që mund ta kenë parë diku dhe kanë dhënë informacione?

Hasan Skana: Kanë thënë se e kemi parë këtu, por nuk besoj të bëjnë foto.

Pyetje: Po policia?

Hasan Skana: Deri tani asgjë nuk më ka marrë në pyetje, dy rrugë ka ose të jetë mirë ose i vdekur, se në hava nuk rrinë.

Pyetje: Keni dyshim se mund të jetë diku dhe të jetë larguar me dëshirën e tij?

Hasan Skana: Unë nuk e kam trajtuar keq.

Pyetje: Ju ka pyetur policia për lidhjen e djalit tuaj me viktimën Can Kariqi?

Hasan Skana: Jo, e dinte policia se e ka marrë vetë, e ka marrë inspektori i zonës.

Në një rrëfim për Dosja.al, Skana bën me dije se ka pritur 3 ditë përkthimin e të birit, e më pas shkoi për të bërë denoncimin në Komisariat. Më 22 maj, erdhi dhe reagimi i parë publik nga Policia e Shtetit, ku njoftonte për zhdukjen e të riut, ndërsa shënonin vetëm se po punonin për gjetjen e të riut. Pavarësisht alarmit të ngritur, ende nuk ka asnjë shenjë prej tij.

(f.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet