LIVE UPDATES
Aktualitet

Dhunë dhe gjoba të padrejta/ Çfarë i shqetëson shqiptarët më shumë nga Policia?

Raporti zyrtar zbulon se në vend të parë qëndrojnë këto ankesa në masën e 350 ankesave ku AMP është telefonuar dhe është kërkuar që polici të hetohet administrativisht.

26 Maj 2022, 15:46 Nga DOSJA
Dhunë dhe gjoba të padrejta/ Çfarë i shqetëson
Foto ilustruese

Shqiptarët nuk i shqetëson aq shumë korrupsioni dhe zyrtari i policisë i inkriminuar se sa i shqetëson gjoba që u vendoset në automjet dhe njëanshmëria e efektivit në raport me më të fuqishmin. Sipas raportit vjetor të Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore bëhet me dije se shumica e shtetasve shqiptarë që janë ankuar ndaj Policisë së Shtetit pranë AMP në varësi të Ministrisë së Brendshme kanë kërkuar hetime ndaj policit që ju ka vendosur gjobë të padrejtë, sipas tyre.

Raporti zyrtar zbulon se në vend të parë qëndrojnë këto ankesa në masën e 350 ankesave ku AMP është telefonuar dhe është kërkuar që polici të hetohet administrativisht.

Policët më të ekspozuar ndaj pakënaqësisë së qytetarëve janë policët e sigurisë publike dhe të policisë rrugore për të cilët në total në masën e 74 për qind të ankesave u adresohen këtyre dy shërbimeve policore.

Tabela që vijon tregon se në vend të dytë qytetarët janë të shqetësuar së tepërmi nga shkelja standarde e punës së efektivit policor të tilla si mos sjellja në mënyrën e duhur me shtetasit, përdorimi i alkoolit, deri tek parkimet e gabuara të makinave nga policia qe qytetarët e vlerësojnë si tregim force dhe pushteti nga shefat.

Policia akuzohet se nuk reagoi dhe nuk veproi në kohë në 259 raste për thirrjet e konflikteve banale kryesisht të pronësisë mes fqinjëve, pavarësisht se nga një vëzhgim i përditshëm i Gazetasi.al rezulton se policia është institucioni ku shqiptarët ankohen për çdo gjë, që nga problemet e shëndetit deri tek ndihma për bllokimin e ashensorit.

150 policë konsiderohen nga shqiptarët të njëanshëm ndaj një konflikti mes dy palëve, ndërkohë që ka ankesa për korrupsion. 98 qytetarë i denoncuan agjentët dhe uniformat e rendit për veprime arbitrare dhe 30 të tjerë kërkuan hetime pasi ishin shoqëruan në komisariate pa të drejtë.

Ndarë sipas denoncimeve, raporti vëren se dy policitë ku ka më tepër perceptim negativ është ajo rrugore dhe e rendit që janë policitë që vendosin më tepër gjoba. Policia Rrugore ka 457 ankesa, ose 27% të totalit.  Hetimi i Krimit ka 318 ankesa, ose 19% të totalit. Policia Kufitare ka 45 ankesa, ose 3% të totalit.

Burimet Njerëzore kanë 30 ankesa, ose 2% të totalit. Garda e Republikës ka 3 ankesa, ose 0%. PMNZSH (Policia e mbrojtjes nga zjarri dhe për shpëtim) ka 4 ankesa, ose 0%. Akademia e Sigurisë ka 3 ankesa, ose 0%. Shërbimet Mbështetëse kanë 5 ankesa, ose 0%.  Ndërkohë për sigurinë publike ka 793 ankesa, ose 47% të totalit.

Në raport thuhet se ky trend i paligjshmërisë së mundshme të kryera nga punonjësit e strukturave, i korrespondon edhe trendit të ankesave sipas shërbimeve, ku evidentohen strukturat kryesore si siguria publike, policia rrugore dhe strukturat e hetimit të krimit.

Kjo përputhshmëri ndërmjet llojit të shkeljes dhe strukturës që ka kryer shkeljen, lidhet me natyrën e problematikave që trajtojnë këto lloj shërbimesh në kontakt të drejtpërdrejtë me qytetarin, siç janë konfliktet e llojeve të ndryshme, të zakonshme në jetën komunitare. Se si paraqitet implikimi i policisë në dhunë, drogë dhe vepra të tjera e tregon tabela si vijon që u vendos në dispozicion të Gazetasi.al.

Marrë nga Dosja.al

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS