LIVE UPDATES
Aktualitet

Pse janë shtuar 'shtëpitë e barit', shqiptarëve u dha sukses formula që morën në 'Beneluks'

BIRN i kërkoi policisë të dhëna për pesë vitet e fundit, por ata nuk kishin të dhëna për para vitit 2021.

26 Maj 2022, 15:00 Nga DOSJA
Pse janë shtuar 'shtëpitë e barit', shqiptarëve u
Kanabis

TIRANË- Të dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se ndërsa gjatë vitit 2021 janë regjistruar vetëm tre raste të kultivimit të kanabisit në ambiente të mbyllura, numri i rasteve u rrit në 18 deri në maj të këtij viti.

BIRN i kërkoi policisë të dhëna për pesë vitet e fundit, por ata nuk kishin të dhëna për para vitit 2021.

“Gjatë vitit 2021 janë identifikuar tre raste të kultivimit në ambiente të mbyllura. U asgjësuan 379 bimë kanabis sativa të identifikuara dhe 34 rrënjë kubik”, tha policia.

“Për vitin 2022 janë evidentuar gjithsej 18 raste, nga të cilat në tre raste janë gjetur vetëm elektroshtëpiake, llamba etj, pa bimë për kultivim. U asgjësuan 3342 bimë kanabis sativa dhe 2,318 rrënjë kubik”, shtuan ata.

“Ky lloj aktiviteti i paligjshëm kryhet në hapësira të përshtatura si sera, magazina, tunele, ndërtesa të braktisura, ish-reparte ushtarake etj”, vijoi policia.

Fabian Zhilla, një ekspert sigurie dhe krimi në Tiranë, thotë se shifrat ka të ngjarë të rriten sepse kjo metodë e kultivimit të kanabisit konsiderohet më e sigurt nga hetimet e policisë, krahasuar me të tjerat, dhe se është një metodë e mësuar nga jashtë dhe e vërtetuar që ësjyë efikase.

“Kjo metodë shihet si një mënyrë e sigurt për t’u mbrojtur nga hetimet që policia bën qoftë nga ajri, qoftë nga burime të brendshme. Vjen si rezultat i eksperiencave që shqiptarët kanë fituar kryesisht në Beneluks dhe po i zbatojnë dhe ka pasur sukses”, tha ai për BIRN.

“Ky numër ka gjasa të rritet sepse kjo metodë ka rezultuar efikase. Së dyti, nuk sjell probleme dhe kosto që lidhen me kushtet sezonale”, shtoi ai.

Bazuar në raportin e fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit për drogën, të publikuar në mars të këtij viti, Shqipëria konsiderohet një “vend burim i kanabisit dhe një bazë vendase për grupet e krimit të organizuar që qarkullojnë drogat e paligjshme nga vendet burimore në tregjet evropiane”.

“Kanabisi shqiptar dërgohet në Turqi dhe shkëmbehet me heroinë dhe kokainë, të cilat kontrabandohen nëpër Evropë nga trafikantë kombëtarë shqiptarë.

Sundimi i dobët i ligjit, korrupsioni dhe niveli i lartë i papunësisë janë shtytësit kryesorë të problemit të kontrollit të drogës në Shqipëri, thotë raporti.

Në një raport të mëparshëm, BIRN vuri në dukje se 8,328 shqiptarë u ndoqën penalisht për kultivim ose trafik kanabisi midis 2013 dhe 2019, nga të cilët 3,739 u dënuan.

Kultivimi i kanabisit në shkallë të gjerë në Shqipëri daton në fillim të viteve 1990, jo shumë kohë pas rënies së diktaturës komuniste, kur gjendja e paqëndrueshme e ekonomisë çoi në trazira të gjera.

E depërtuar nga bandat kriminale gjithnjë e më të fuqishme, industria arriti kulmin në vitin 2016, kur Shqipëria ishte një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë.

Me ndihmën e monitorimeve italiane nga ajri, midis vitit 2013 dhe 2019, autoritetet identifikuan 613 hektarë tokë të mbjellë me kanabis.

Për një kohë të gjatë, kultivimi ishte i përqendruar në dhe rreth fshatit jugor të Lazaratit, dikur i njohur si “kryeqyteti i kanabisit të Evropës”, derisa një bastisje masive e policisë në vitin 2014 shpërndau prodhimin në pjesë të tjera të vendit.

Goditja e dytë në 2017 bëri progres, por nuk arriti ta zhdukte prodhimin, duke e shtyrë përsëri atë në zona edhe më të largëta dhe duke ndihmuar në rritjen e çmimeve.

Marrë nga Reporter.al

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng