LIVE UPDATES
Aktualitet

Akuzohet se dhunoi një 14-vjeçar, dënohet shqiptari në Greqi (Versioni i tij) 

 Protothema shkruan se sipas asaj që nëna e fëmijës ka raportuar sot para gjykatës, ngjarja ka ndodhur pasditen e së shtunës, 30 korrik, kur djali i saj kishte shkuar me shokët e tij në zonën IKEA në lindje të Selanikut, me qëllim për të ngrënë.

17 Gusht 2022, 18:25 Nga I.A
Akuzohet se dhunoi një 14-vjeçar, dënohet shqiptari në
Foto ilustruese

GREQI- Një 45-vjeçar me origjinë nga Shqipëria, i cili akuzohet se ka sulmuar një student 14-vjeçar duke i shkaktuar lëndime në fytyrë, është shpallur fajtor për lëndim trupor dhe kanosje nga Gjykata e Kundërvajtjes e Selanikut. Protothema shkruan se sipas asaj që nëna e fëmijës ka raportuar sot para gjykatës, ngjarja ka ndodhur pasditen e së shtunës, 30 korrik, kur djali i saj kishte shkuar me shokët e tij në zonën IKEA në lindje të Selanikut, me qëllim për të ngrënë.

“Isha e qetë derisa më thirri policia dhe më tha që ishte goditur fëmija im. Ai kishte gjak në sy, ishte i fryrë dhe kishte dhëmbë të thyer”, ka raportuar në gjykatë nëna e 14-vjeçarit, duke dorëzuar fotot përkatëse dhe ekzaminimet e plagosjes së të miturit.

“Siç më tha djali im, ai ishte me tre shokë të tjerë të tij kur një burrë iu afrua dhe filloi t'i shante në mënyrë të turpshme. Më pas e kapi për fyti shokun e tij dhe e hodhi poshtë. Pastaj djali im doli përpara për t'i ndarë dhe burri e goditi me duar. Nuk jam e sigurt nëse ka arritur të godasë edhe fëmijën tjetër, djali im kishte sy të nxirw dhe gjak”, tha nëna e fëmijës.

Sipas informacioneve, i mituri kishte dëshmuar në polici se kishin shkuar në vendin e caktuar për të zgjidhur një keqkuptim që disa shokë të tij kishin pasur me një grup tjetër bashkëmoshatarësh, pa e ditur megjithatë vetë që në fillim.

Çfarë pretendoi i pandehuri?

I pandehuri me origjinë nga Shqipëria, që prej vitit 1996 jeton në Greqi dhe punon prej 17 vitesh në një pikë karburanti në Selanik, ka dhënë para gjykatës një version krejtësisht të ndryshëm të ngjarjes. Ai mohoi të gjitha akuzat dhe pretendoi se ndodhej në vendin e caktuar pasi dyshonin se grupi i djalit të tij 14-vjeçar kishte një takim me një grup tjetër të miturish për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre personale dhe kështu vendosën ta ndiqnin pasi ai ishte i shqetësuar.

Kur mbërriti atje, pa një grup prej 30 personash që kishin një debat të ashpër verbal dhe nga frika se situata do të dilte jashtë kontrollit, u fut për t'i ndarë, pa dëmtuar asnjë fëmijë.

“Të premten dëgjova djalin tim duke folur në telefon, ai ishte në dhomë duke sharë fëmijët e tjerë. E pyeta se çfarë po ndodh dhe me çfarë duhet të ndahen, por ai nuk më tha asgjë. Të nesërmen pasdite, djali im shkoi me grupin e tij në zonën e IKEA-s. Kur më tha që është aty sepse nuk shkonte aq larg, 22 kilometra nga shtëpia jonë, atëherë vendosa ta ndjek sepse isha i shqetësuar që një ditë më parë”, tha fillimisht i akuzuari.

“Unë mora makinën dhe shkova atje, i kërkoja në parking dhe më në fund i vura re në rrethrrotullim. Unë pashë 30 njerëz atje. Sa u afrova një grua më tha “do t’i vrasë, po zihen prej pak kohësh”. Shkova atje dhe u thashë se do të telefonoja policinë. Mora djalin tim dhe tre ose katër fëmijë të tjerë që i njihja dhe i shtyva drejt stacionit të autobusit. Unë kurrë nuk e godita fëmijën. Isha i shqetësuar se si t'i ndaja. Nuk e njihja. Shkova të shikoj që nuk është bërë asnjë dëm, sepse do të kishim viktima. Pas ngjarjes mora fëmijët që ishin nga Perea dhe i ktheva në zonë. Nuk e pashë fëmijën që u godit dhe nuk u largova”, dëshmoi i pandehuri.

Vihet re se pala e të pandehurit ka folur për një takim që dhjetëra të mitur, 13-14 vjeç, kishin bërë pasditen e së shtunës (30 korrik), për të zgjidhur një mosmarrëveshje që kishte mes tyre dhe kishte të bënte me një vajzë. Gjykata e shpalli fajtor 45-vjeçarin dhe e dënoi me nëntë muaj burg, tre vjet me kusht, për veprat e lëndimit trupor dhe kanosjes.

denohet shqiptari ne greqi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN