LIVE UPDATES
Aktualitet

Aksidenti me 8 viktima, Reuters: Makina me emigrantë të dyshuar bie në luginën e Shqipërisë

Në artikull, Reuters përshkruan ngjarjen dhe shton se që nga viti 2015, vendet e Ballkanit janë bërë rrugë kryesore tranziti për refugjatët dhe emigrantët nga Lindja e Mesme, Afganistani, Azia dhe Afrika që ikin nga luftërat dhe varfëria drejt Bashkimit Evropian.

2 Prill 2024, 13:35 Nga M.B
Aksidenti me 8 viktima, Reuters: Makina me emigrantë të dyshuar bie
Foto nga vendi i ngjarjes

PËRMET- Në lidhje me aksidentin e rëndë që u regjistrua në orët e para të mëngjesit të sotëm, në aksin Këlcyrë-Përmet, ku humbën jetën 8 persona, ka raportuar dhe agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters. Në artikull, Reuters përshkruan ngjarjen dhe shton se që nga viti 2015, vendet e Ballkanit janë bërë rrugë kryesore tranziti për refugjatët dhe emigrantët nga Lindja e Mesme, Afganistani, Azia dhe Afrika që ikin nga luftërat dhe varfëria drejt Bashkimit Evropian.

Sipas artikullit, shumë përdorin rrjetet e kontrabandës për t'i ndihmuar. Reuters sjell në vëmendje  dhe faktin se muajin e kaluar Shqipëria ratifikoi një marrëveshje emigracioni me Italinë, sipas së cilës Roma do të ndërtojë qendra të pritjes së emigrantëve.

Artkulli i plotë i Reuters:

Tetë persona humbën jetën në Shqipërinë jugore të martën kur një makinë që transportonte emigrantë të dyshuar doli nga një rrugë malore në një përroskë, tha policia. Makina ra në bregun shkëmbor të lumit Vjosa me rrjedhje të shpejtë poshtë një rruge që policia thotë se përdoret shpesh nga emigrantët nga Lindja e Mesme dhe Afrika për të kaluar në vendin ballkanik, tha zyrtari i policisë Ardian Cipa për Reuters.

"Shoferi ishte nga veriu i Shqipërisë, po përpiqemi ta identifikojmë”, tha Cipa. "Ne besojmë se të tjerët janë emigrantë të paligjshëm."

Automjeti i djegur dhe i thërrmuar ishte i rrethuar nga të paktën katër trupa të shpërndarë mbi shkëmbinj, tha një dëshmitar i Reuters. Policia bllokoi zonën.

Një patrullë policie ka pikasur një makinë që lëvizte me shpejtësi të madhe përgjatë rrugës në orët e para të së martës, por nuk mundi ta ndalonte. Ata më vonë e gjetën automjetin të përplasur në luginë, tha Cipa.

Që nga viti 2015, vendet e Ballkanit janë bërë rrugë kryesore tranziti për refugjatët dhe emigrantët nga Lindja e Mesme, Afganistani, Azia dhe Afrika që ikin nga luftërat dhe varfëria drejt Bashkimit Evropian. Shumë përdorin rrjetet e kontrabandës për t'i ndihmuar. Muajin e kaluar, Shqipëria, e cila është anëtare e NATO-s dhe aspiron të anëtarësohet në BE, ratifikoi një marrëveshje emigracioni me Italinë, sipas së cilës Roma do të ndërtojë qendra të pritjes së emigrantëve në vendin ballkanik.

8 vktima permet

Sondazh

Poll
Aktualitet 2 Prill 2024, 11:20 I.A

Credins bank, është vendi që po kërkoje!

Credins Industria e Sigurimeve sot njeh një evoluim global dhe tendeca e saj në rritje tregon se ka shumë arsye të mira për ta zgj...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni