LIVE UPDATES
Aktualitet

9 muaj në pritje të analizës, i sëmuri me dializë nuk bën dot transplantin e veshkave

Pra që të bëj analizën në privat duhet të kursej për tre muaj, pa bërë asnjë shpenzim tjetër. Por Albani është babai i 3 fëmijëve dhe në kushte të këqija ekonomike ndaj duhet ta bëj analizën në shtet.

22 Shtator 2022, 23:44 Nga DOSJA
9 muaj në pritje të analizës, i sëmuri me dializë
Alban Shkalla

TIRANË- Alban Shkalla 43 vjeç që prej muajit nëntor të vitit 2021 vuan nga mosfunksionimi i të dyja veshkave dhe duhet të kryej transplantim e njërës prej tyre. Që prej asaj kohe ai i nënshtrohet tre herë në javë dializës. Duke qenë se dhuruese e veshkës është e motra, nevojiten analiza specifike për të parë përshtatshmërinë. Njëra prej tyre quhet Sintigrafi. Sintigrafia është një ekzaminim i cili i përket fushës bërthamore dhe për ekzaminimin përdoret injektimi i një substance radioaktive, me përdorim vetëm spitalor.

Që prej dhjetorit të 2021 kjo lloj substance radioaktive nuk gjendet pranë laboratorit të spitalit QSUT. Ekziston edhe mënyra që Albani ta kryej në privat analizën kundrejt pagesës prej 34.000 lekëve të reja, por që ndihma sociale që ai merr në muaj është vetëm 11,700 lekë. Pra që të bëj analizën në privat duhet të kursej për tre muaj, pa bërë asnjë shpenzim tjetër. Por Albani është babai i 3 fëmijëve dhe në kushte të këqija ekonomike ndaj duhet ta bëj analizën në shtet.

“Unë dua ta bëj këtë analizën sepse nuk dua të vdes. Shteti po më lë të vdes!” shprehet ai.

Albani së bashku me gazetarët e Fiksit i drejtohen  laboratorit në QSUT për të pyetur nëse ka ardhur kjo substancë e domosdoshme dhe jetike për të. Infermierja e laboratorit pohon se ende nuk ka lëndë radioaktive për të kryer ekzaminimin Lënda mungron prej  17 dhjetorit madje edhe ata vetë që prej këtij muaji kanë që nuk punojnë. Ai thotë se edhe ata vetë që në dhjetor që nuk punojnë fare.

Por pse kjo lënde është në mungesë? Ngërçi është te ligji për prokurimet e drejtperdrejta dhe te transporti. Nuk ka asnjë kompani në Shqipëri që e fut këtë lendë radiokative. Nëse QSUT e bën vetë blerjen, ia kap shleje Kontrolli i Larte i Shtetit, pasi të arrihet marrëveshja duhet të hyjë në lojë Instituti I Fizikës Bërthmore që jep lejen e transportit e të ruajtjes.

Gazetarët u interesuan dhe morën vesh që marrëveshja është bërë parimisht me një  kompani japoneze. Aktorët e marrëveshjes janë Ministria, QSUT dhe kompania japonezë IAEA. Kjo e fundit nuk lidh më marrëveshje afatshkurtra pasi nuk ka interes për kërkesën që mund të ketë QSUT. Gjithsesi aktualisht burime pranë QSUT thonë që marrëveshja është mbyllur parimisht, pritet që të sjellin lendën radiokative.

Fiksi pyeti edhe tek Qëndra e Mjekësisë Bërthamore, e cila thotë se çdo gjë varet nga drejtoria e QSUT-së, e cila është në dijeni të mungesës prej dhjetorit.

Më këtë informacion Altini i drejtohet  pikërisht drejtorisë për të marrë informacion, pasi jeta e tij varet nga kjo lëndë radioaktive. Aty  punonjësit i pohojnë se lënda pritet të vij nga dita në ditë, por datë të caktuar nuk ka. Pra, drejtoria thotë se ka shpresë! Por, ende nuk ka një datë se kur kjo lëndë do të vijë në QSUT. Altini, megjithëse ka pritur plot 9 muaj, do të vijojë të presë edhe javë apo muaj të tjerë, duke iu rrezikuar çdo ditë jeta. Për të, transplanti është jetik, por megjithëse e ka gjetur dhuruesin, ai ende po sorollatet nga njëra derë në tjetrën.

Marrë nga TopChannel

alban shkalla fiks fare

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra