LIVE UPDATES
Aktualitet

Fëmija 1 vjeç në Shqipëri preket nga HIV/AIDS, prindërit dyshojnë se janë infektuar në QSUT. Mjeku: Duhet të investigohet!

Ai tha se kanë nisur hetimi epidemiologjik, ndërsa theksoi se duhet të investigohet për të zbuluar rrugët e tjera të transmetimit, duke përjashtuar atë të infektimit nga nëna te fëmija. 

2 Dhjetor 2022, 13:49 Nga a.l
Fëmija 1 vjeç në Shqipëri preket nga HIV/AIDS,
Mjeku Arjan Harxhi

TIRANË - Mjeku Arjan Harxhi ka folur pas konfirmimit një ditë më parë të një fëmijë 1-vjeç i cili ka rezultuar pozitiv me HIV/AIDS ndonëse nëna dhe babai ishin negativ, rast qw ka nisur dyshimet se infektimi ka ndodhur nga njw mjek i QSUT. Në një prononcim për "ReportTv", ai tha se kanë nisur hetimi epidemiologjik, ndërsa theksoi se duhet të investigohet për të zbuluar rrugët e tjera të transmetimit, duke përjashtuar atë të infektimit nga nëna te fëmija.

"Duhet të investigohet që nëse përjashtohet rruga e parë e transmetimit nga nëna te fëmija, duhet të investigohet për dy rrugët e tjera. Do ishte një rast i jashëtzakonshëm sepse në 30 vjet histori të infeksinit HIV në Shqipëri, rastet e para mund të kenë qenë të numëruara me gishtat e dorës që janë transmetuar përmes gjakut të pasigurt. Bëhet fjalë për fillimin e viteve '90. Tashmë në shqipëri standarti i monitorimit dhe kontrollet e gjakut dhe nënprodukuteve të tij është sipas standarteve më të mira, pasi gjaku skrinohet me teste shumë të fofistikuara të biologjisë molekulare që e ulin gati në zero riksun  transmetimit të këtij virusit. Kur ndodh pra janë raste shumë të ralla kur ndodh që personi që dhuron gjak mund të jetë infektues, produkti i tij mund te jetë infektues por analiza e tij del negative. Pra këto janë detaje që më shumë do i nevojiten ekspertëve që do bëjnë ekspertizën", tha mjeku Harxhi. 

Ndër të tjera, mjeku specifikoi se meshkujt janë më të rrezikuar të preken nga Hiv/AIDS. 

"Raporti është tre më një për femrat dhe meshkut e prekur. 3 meshkuj 1 femër fiziologjikisht të dyja sekset preken njëlloj por kjo diskordancë ka të bëjë më e sjellej e rrezikshme, pra meshkujt paraqesin më shumë sjellje të rrezikshme. Meshkujt që kryejnë seks me meshkuj nuk raportohet shumë në shqipëri por kjo vjen edhe në bazë të fakti që këto raste nuk zbulohen për shkak të diskriminimit që ka për këtë lloj popullate. Por fakti që janë 3 me 1 tregon se meshkujt preken më shumë se femrat", tha mjeku. 

Denoncimi është bërë dje nga familjarët e vogëlushit në News24, shprehen të sigurt që kontaminimi i të miturit me virusin ka ndodhur pranë QSUT, pasi ata në analizat e kryera në laboratorët në Gjermani kanë rezultuar negativë. Ngjarjen familjarët e cilësojnë tepër të rëndë dhe nënvizojnë se nuk kanë gjetur zgjidhje nga autoritetet shqiptare, ndërsa shprehen se nga kjo situatë u është shkatërruar jeta.

ishp hiv/aids

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë