LIVE UPDATES
Aktualitet

Drogë, plagosje e ndërtim pa leje, arrestohen 5 persona në Korçë

Të tjerët akuzohen për vepra të ndryshme penale.

16 Maj 2022, 19:09 Nga DOSJA
Drogë, plagosje e ndërtim pa leje, arrestohen 5 persona në
Foto Ilustruese

KORÇË- Pesë persona janë vënë në pranga pasi akuzohen për vepra të ndryshme penale. Në njoftimin zyrtar bëhet me dije se një prej tyre ishte shpallur në kërkim. Bëhet fjalë për B. A., 39 vjeç, banues në fshatin Taç, Kolonjë, që akuzohet për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”. A. B., 32 vjeç, banues në Pogradec u vu n pranga pasi, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Pogradec, ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg” për të, për veprat penale “Organizimi ose ushtrimi i veprimtarive të lojërave të fatit në kundërshtim me ligjin” dhe “Moskallëzimi i krimit”. Të tjerët akuzohen për vepra të ndryshme penale.

Njoftimi i policisë Korçë:

Vihen në pranga 5 shtetas, njëri prej tyre i shpallur në kërkim dhe procedohen penalisht 3 të tjerë për vepra të ndryshme penale. Në vijim të informacionit datë 05.05.2022, ju informojmë se specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Kolonjë bënë ndalimin e shtetasit të shpallur në kërkim B. A., 39 vjeç, banues në fshatin Taç, Kolonjë, për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”.

Në vijim të operacionit antidrogë, të koduar “Mesnata”, të finalizuar më datë 10.04.2022, si rezultat i të cilit u ndaluan 2 shtetas dhe u sekuestrua një sasi me lëndë të dyshuar narkotike kokainë, gati për shitje, specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Pogradec bënë ekzekutimin e urdhrit të Prokurorisë, për ndalimin e shtetasit A. B., 32 vjeç, banues në Pogradec. Ndalimi i tij u bë pasi, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Pogradec, ka vendosur për këtë shtetas masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Organizimi ose ushtrimi i veprimtarive të lojërave të fatit në kundërshtim me ligjin” dhe “Moskallëzimi i krimit”.

Nga hetimet e kryera rezulton se ky shtetas, kishte dijeni për aktivitetin kriminal që ushtronin dy të ndaluarit por nuk kishte kallëzuar pranë organeve të rendit. Gjithashtu 32-vjeçari, organizonte veprimtarinë e paligjshme të lojërave të fatit në lokale të ndryshme të qytetit të Pogradecit, ku në cilësinë e provës materiale iu gjet e sekuestrua një aparat celular dhe një sasi lekësh. Po nga këto struktura u bë arrestimi në flagrancë për veprën penale “Ndërtimi i paligjshëm”, i shtetasit M. S., 49 vjeç, banues në fshatin Buçimas, Pogradec, pasi në lagjen nr. 1, Pogradec, ky shtetas u kap duke kryer në ambientet e jashtme të biznesit të tij bar kafe, punime ndërtimi pa lejen e organeve përkatëse.
Gjithashtu u referuan materialet në Prokurori dhe filloi procedimi penal për veprën “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik” për shtetasin L. V., 25 vjeç, banues në Grudë e Re, Shkodër, pasi ky shtetas në dalje të qytetit të Pogradecit, duke drejtuar mjetin tip “Citroen”, nuk i është bindur urdhrit të punonjësve të policisë për të ndaluar, por është larguar me shpejtësi.

Specialistët e Trafikut Urban dhe Interurban pranë DVP Korçë bënë arrestimin në flagrancë për veprat penale “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik” dhe “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt”, të shtetasit K. H., 34 vjeç, banues në Pogradec, pasi në rrugën Qafë Thanë-Pogradec, ky shtetas duke drejtuar mjetin tip “Minikuper”, nuk i është bindur urdhrit të punonjësve të policisë për të ndaluar, por më pas u kap e ndalua. Nga kryerja e testit të alkoolit rezultoi se drejtuesi i mjetit, drejtonte mjetin në gjendje të dehur. Po nga këto struktura u bë arrestimi në flagrancë për veprat penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor” dhe “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt” i shtetasit N. V., 43 vjeç, banues në Pogradec. Mbrëmjen e djeshme, ky shtetas në rrugën Petrushë-Pogradec, duke drejtuar në gjendje të dehur automjetin tip “Benz”, është përplasur me automjetin tip “Suzuki” pa targa, me drejtues shtetasin K. K., 35 vjeç, banues në Pogradec. Për pasojë u dëmtua shtetasi K. K., i cili pasi mori mjekim në Spitalin e Pogradecit u transportua në Tiranë, ku ndodhet jashtë rrezikut për jetën dhe pasagjeri i mjetit “Suzuki”, shtetasi J. M., 27 vjeç, banues në Pogradec, i cili ndodhet në Spitalin e Pogradecit, jashtë rrezikut për jetën.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Korçë referuan materialet në Prokurori dhe filluan procedimin penal për veprën “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve të gjuetisë” për shtetasin P. N., banues në fshatin Drenovë, Korçë, pasi gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e tij, shërbimet e policisë i gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e proves materiale një armë gjahu çifte, të cilën e posedonte pa leje. Po nga këto struktura u referuan materialet në Prokurori dhe u bë shpallja në kërkim për veprat penale “Plagosja e lehtë me dashje” dhe “Kanosja”, e shtetasit E. G., 47 vjeç, banues në Korçë, pasi mbrëmjen e djeshme në lagjen nr. 8, Korçë, ky shtetas ka goditur me grushte dhe ka kanosur me thikë, shtetasin E. B., 37 vjeç, banues në Korçë. Materialet i kaluan Prokurorive të Rretheve Gjyqësore Korçë dhe Pogradec, për veprime të mëtejshme.

(F.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave