LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Aktorët më të mirë të Hollivudit në vitin 2019

6 Janar 2020, 14:32 Nga DOSJA

TIRANË-  Shumica e këtyre aktorëve, jo të gjithë, por shumica prej tyre janë zgjedhur për portretet e tyre si artistë, njerëz që jetojnë në skenë ose ekran po gjithmonë aty ku përplasen origjinalitetin dhe artifaktin.

Kjo nuk është e re. Aktorët e filmit kanë qenë të imponuar të paktën që nga “The Jazz Singer”, pasi teatri dhe muzika mund të jetë rruga më e besueshme për një çmim Akademie.

Në botën e kulturës të tejmbushur me të famshëm dhe me personazhe nga televizioni, bën që lista e interpretuesve të shkëlqyeshëm në këto faqe përfshin jo vetëm Jennifer Lopez, por edhe Ramona Vega, një kërcimtare në klubet e natës që ngjall shkëlqim dhe dramë, (roli që mban Lopez në filmin e saj të fundit.)

Performuesit profesionistë nuk janë të vetmit që vuajnë një akt. Edhe personazhet e njohur, në rolet e tyre rrezikojnë të humbasin kontaktin me veten dhe shpirtin e tyre, si në rastin e Robert De Niro në “The Irishman”.

Adam Driver

Aktori i mirënjohur Adam Driver i cili ka lujatur tek filmi “MARRIAGE STORY” përfshihet në një histori divorci.  Nuk ka dyshim se Charlie Barber, personazhi që luan Driver, është një djalë interesant. Edhe ai e di më së miri këtë gjë. Një lider që drejton një kompani teatrale në Manhattan, ai është mësuar të dëgjohet, admirohet dhe pëlqehet. Besimi i tij në apelin e tij thjesht e bën atë më tërheqës. Sharmi i tij është i pa zbatueshëm. Vjehrra e tij e së ardhmes së shpejti e adhuron atë, mbase më shumë sesa i pëlqen vajza e saj, gruaja e tij që bëhet ish-bashkëshortja e tij.

Lupita Nyong’o

Lupita Nyong’o, në rolin e saj  në filmin “Ne” është një grua që mund të bëjë një reklamë të denjë parfumesh. Ajo luan Adelaide Wilson, e cila është një femër e ndritshme, e klasës së lartë dhe që kalon kohë në shtëpinë e saj fermë në Kaliforni me burrin e saj dhe dy fëmijët e tyre. Shqetësimi i saj më i madh duket të jetë vendimi i vajzës së saj adoleshente për të lënë ekipin e sportit ku ka marrë pjesë. Por në film tregohet qartë frika që ajo ndjen në çdo gjë që bën.

Julianne Moore

 Julianne Moore, si personazhi krejtësisht i zakonshëm i filmit Gloria Bell, nxjerr një kritikë dramatike për rolet ku gratë janë të detyruara të luajnë në jetën e përditshme. Dhe Lupita Nyong’o, në “Ne”, sforcohet duke sfiduar në mënyrë të shkëlqyeshme supozimet tona për sjelljen private dhe publike dhe maska ​​që ne mbajmë veshur për të mashtruar familjet tona, shoqëritë tona dhe veten tonë.

Brad Pitt

Ndërsa Stiffman Cliff Booth në filmin Tarantino është “Një herë në një kohë … në Hollywood”, Brad Pitt vendosi një shfaqje të guximshme të Hollivudit. Karakteri i tij është njësoj i lehtësuar duke qenë një krah mbrojtës për sigurinë njerëzore të shefit të tij dhe aktorëve të listës B, të luajtur nga Leonardo DiCaprio.

“Të dy personazhet mund të lidhen,” -thotë Pitt, në kuptimin që duhet të kalosh një evolucion për të lënë pas vështirësitë. “Ju duhet të kaloni vështirësi të thella e të brendshme.”-shton ai.

Antonio Banderas

Në “Dhimbje dhe lavdi”, bashkëpunimi i tij i tetë me Pedro Almodóvar, Antonio Banderas lejon që karakteristikat e tij të bukura, të buta, melankolike, të mbajnë pjesën e tyre. Karakteri i Banderas, një regjisor spanjoll i quajtur Salvador Mallo, dikur ishte një figurë kulturore rebele dhe mjaft  allegro,si vetë Almodóvar.

Plakja duhet të jetë gjëja më e lehtë për t’u kaluar. Duke folur rreptësisht dhe duke lënë mënjanë përmirësimet si rrudhat protetike dhe flokët me pluhur, herët apo vonë, mosha në film ju luan gjithmonë. Një aktor që arrin një fazë të caktuar të jetës, dhe ka qenë një fytyrë e njohur për të paktën gjysmën e botës, duhet vetëm të na tregojë atë fytyrën e vërtetë, si është ai në jetën reale.

Jennifer Lopez

Ne e shohim Jennifer Lopez në rolin e Ramona, tek filmi “Hustlers” teksa ka një shpërthim të fundit në këtë skenë. Por Jennifer Lopez kujton se kjo është si një draft i hershëm i skenarit “‘ Hustlers “, kur përshkruan skenën e parë të personazhit të saj. Ajo ka një  rol shumë kyç, dhe në vallëzimet që performon gjatë filmit, Lopez, e veshur me një veshje seksi, ku nuk i lë shumë vend imagjinatës kërcen, rrotullohet dhe nxjerr shpirtin e një femre të guximshme në klubet e natës para shumë burrave dhe femrave të zhveshura si vet ajo.

Scarlett Johansson

Në filmin  “Marrige Store”, mbizotërojnë historitë e divorceve, Scarlett luan rolin e Nicole, një rol mjaft të vështirë nga çdo film që është realizuar këtë vit. Ajo luan rolin e një gruaje vërtetësia e së cilës, për vite me radhë, është e ndarë nga supozimet e dyta martesore, nga mirësia emocionuese e Charlie. Ajo që shfaq në film Scarlett në rolin e Nicole është vetëm egërsia, lodhja, indinjata dhe vetë-rizbulimi

Robert De Niro

Robert De Niro është rikthyer me regjisorin Martin Scorsese në filmin e ri, “The Irishman” – “Irlandezi”. Filmi, në të cilin luan edhe aktori tjetër i famshëm Joe Pesci, është bazuar mbi jetën e Frank Sheeran, një vrasës me pagesë që ka punuar me disa prej figurave më famëkeqe të botës së krimit në Amerikën e shekullit XX.

Për të siguruar ekipin Scorsese për realizueshmërinë e çështjes, profesionistët e Industrial Light & Magic i kërkuan De Niro të ri-interpretojë skenën e festës së Krishtlindjes së Goodfellas. Bashkëpunëtorët e regjisorit u tronditën sesa e besueshme ishte sekuenca dixhitale”. “Ishte e jashtëzakonshme. Nëse i kapni të dy skenat dhe i vendosni ato krah për krah nuk do të gjeni lehtësisht dallimet”.-thotë Rosenthal. Të shikosh “The Irishman” është një përvojë e pazakontë, gati surreale. “Unë gjithmonë mendoja se ky film ishte i yni”, thotë De Niro. “Ne kurrë nuk do të xhirojmë një të ngashëm si ky”.

Burimi:  nytimes

A.C/Dosja.al 

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

kulture kulture 10 aktorët me te mire brad pitt hollivud jennifer lopez robert de niro 10 aktorët me te mire brad pitt hollivud jennifer lopez robert de niro

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN