LIVE UPDATES
Aktualitet

Agron Tufa: Spartak Braho njeriu i gjyqeve me pushkatime, më sulmon se kam gjetur vrasësit

26 Prill 2019, 07:08 Nga DOSJA
Agron Tufa: Spartak Braho njeriu i gjyqeve me pushkatime, më sulmon se kam

Tiranë-  Mbrëmjen e djeshme në emisionin  “Të Paekspozuarit”, Agron Tufa ka folur për sulmet dhe debatet që ka me deputetin e PS-së Spartak Brahon dhe  me persona të tjerë. Ai sqaroi se këto sulme vijnë për shkak të aktivitetit të tij dhe denoncimit me fakte, të krimeve të kryera në diktaturë. Ai ka treguar se me dokumente dëshmon se kush janë vrasësit në atë sistem. Në lidhje me Spartak Brahon ai tha se Braho është Shqipëria e diktaturës, Shqipëria e gjyqeve, ndëshkimeve me pushkatime.

Shkaku i sulmeve ndaj meje, është nxjerrja nga hiçi, mbi 100 tituj, që janë bërë platformë bazë mbi studimet e thelluara mbi diktaturën.  Ne kemi ofruar të gjitha llojet e krimeve të komunizmit, nga ekonomia, feja, kultura. Ato kanë dalë në dritë dhe kjo ka nisur të bëhet shqetësuese. Aktiviteti përfshin veprat, studime informuese, filma artistikë, aktivitete, konferenca, albume. As nuk e kam njohur dhe as e njoh, por Braho përfaqëson diçka që nuk e përfaqësoj unë. Braho është Shqipëria e diktaturës, Shqipëria e gjyqeve, ndëshkimeve me pushkatime.Një njeri, që gjërat i sheh vetëm bardh e zi, njeri që nuk njeh jetën me ngjyrat. Si ekzistencë ai është aty tek viti 55-56, edhe pse frymon në vitin 2019. Edhe ëndrrat i sheh me Enver. Kuptohet edhe nga ligjërimi, gjestet, sjelljet, kanosjet. Dua që ky format të fshihet nga jeta e shqiptarëve. Nuk shpresoj në ndonjë ndjesë, apo ndryshim por ky është një test i shoqërisë shqiptare. Ne përballemi në vitin 2019, në këto nivele dhe përjashto mediet, shoh që gjithçka është mpirë, është një sehir popullor. Reagimet mungojnë, vëzhguesit ndërkombëtarë nuk flasin. Kështu pra po krijohet, e 25 ditë, front lufte, një media e angazhuar ditë për ditë më linçon çdo ditë, më veshin me rrobat fashiste të Benito Musolinit. Unë vazhdoj të anatemohem, të cilësohem edhe vrasës, me epitete fyese dhe kërcënuese. Unë e kam dëshmuar me dokumente  kush është vrasësi. Unë faktoj diçka dhe vazhdoj me tutje. Por nuk mund të përballoj, figura që shkruajnë çdo ditë, kur lodhen fillojnë të tjerët.  Unë jam i kërcënuar, i shantazhuar, me thirrje vriteni atë. Në mënyrë metaforike, kam pohuar, që shteti po drejtohet nga ish sigurimsat.

J.V/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet agron tufa krimet në komunizëm sigurimsat spartak braho agron tufa krimet në komunizëm sigurimsat spartak braho

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive