LIVE UPDATES
Aktualitet

PRAPASKENAT/ Si po e rrezikon Veliaj “Tirana Youth Capital”, kush e mban peng procesin

13 Prill 2022, 12:10 Nga DOSJA
PRAPASKENAT/ Si po e rrezikon Veliaj “Tirana Youth Capital”, kush e

TIRANË- Bashkia e Tiranës po rrezikon seriozisht nje standard evropian. Ajo ka bllokuar procesin e zhvillimit të kalendarit të aktiviteteve që duhej të fillonin më 1 janar 2022, në kuadër të shpalljes “Kryeqyteti Evropian i Rinisë”. Rivaliteti mes administratës së Bashkisë dhe Kongresit Rinor Kombëtar, KRK – po çojnë në dështim total procesin e shpalljes së projekteve rinore të parashikuara për t’u zhvilluar gjatë këtij viti. Në vitin 2019, në Amiens, Francë, u dha vendimi zyrtar për caktimin e Tiranës “Kryeqytet Evropian i Rinisë – 2022”. Stafeta nga kryeqyteti shqiptar u mor më 17 dhjetor 2021 në Klaipeda, Lituani. Por çfarë ka ndodhur në këto 4 muaj nga mbajtja e stafetës në duar?

Propagandë boshe, tendera organizativë, asnjë projekt i zbatuar

Po të jetë për propagandë ekipi i Veliajt nuk e ka problem. Gjithëandej përmendet fakti se gjatë vitit 2022 Tirana është Kryeqyteti Evropian i Rinisë, se “këtej nga ne i ka sytë globi”, se “kjo tregon që integrimi evropian është volosur”, se “të rinj e të reja nga mbarë kontinenti dhe bota do të mësyjnë në Tiranë” etj etj. Deklarata, premtime, angazhime, jehonë ndërkombëtare… por në fakt deri më sot asgjë. Asnjë fond financiar i akorduar, për asnjë projekt rinor, Asnjë.

Më datë 18 janar 2022 u shpall publikisht se do të përfundonte aplikimi për OJF dhe individë që do të propozonin projekt-ide (iniciativa e aktivitete me një gamë të gjerë tematikash e prioritetesh që shohin në qendër rininë). Makro programi po implementohet nga KRK në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës.
Aplikimet e mbyllën por deri më sot asnjë shpallje fituesisht. Njoftimi më i fundit nga faqja zyrtare e Bashkisë Tiranës e ka shtyrë afatin e shpalljes për fundin e muajit mars 2022. Konkretisht, sipas njoftimit zyrtar: “Pas një numri rekord aplikimesh për Thirrjen e Hapur për Projekt Ide në kuadër të programit Tirana Kryeqyteti Evropian i Rinisë 2022 (EYC 2022), Kongresi Rinor Kombëtar njofton të gjithë aplikantët se jemi tani në procesin e shqyrtimit të aplikimeve dhe dokumentacionit të tyre. Njoftimet mbi statusin e aplikimit do të bëhen nëpërmjet e-mail. Parashikojmë si më poshtë datat respektive mbi njoftimet finale: Deri më datë 25 Mars 2022 rezultatet për LOT 1: Organizata të Shoqërisë Civile. Deri më datë 30 Mars 2022 rezultatet për LOT 2 dhe LOT 3: grupe jo-formale dhe individët.

Ju falenderojmë për besimin dhe durimin që keni dëshmuar gjatë këtij procesi dhe dëshirën për t’u bërë pjesë e rrugëtimit të Tiranës si Kryeqytet Evropian i Rinisë për 2022 me projekt-idetë tuaja”. Por as ky afat nuk u respektua. Iku marsi, po ikën dhe prilli: asnjë projekt i miratuar apo financuar.

Sherr për listën e fituesve

Burime nga brenda ekipit organizator konfirmojnë për Dosja.al se ngërçi i krijuar, situata bllokuese, ka si shkak mosmarrëveshjet serioze që kanë përfaqësuesit e Bashkisë me ata të KRK për ndarjen e fondeve. Të dy palët pretendojnë të fusin si fitues subjektet që simpatizojnë. Kjo ka derfomuar tërësisht garën e projekteve. Ndërkohë aplkikantët presin. Aktivistë, artistë, animatorë, koordinatorë që kanë planifikuar të përfshihen në “Tirana Kryeqyteti Evropian i Rinisë -2022”, akoma nuk kuptojnë çfarë po ndodh. Gjithçka ka qenë e menduar se do të zhvillohet mbi bazën e projekteve. Dmth secili subjekt do të aplikonte me projekt dhe pas vlerësimit do të shpalleshin fituesit, do të lëvroheshin fondet. Por deri më tani asnjë projekt i miratuar, asnjë fond i lëvruar. Kalendari aktiviteteve zero. Propaganda bashkiake në kulmin e vet gjithësesi.

Infrastruktura moderne dhe e shtrenjtë është gati

Bashkia dhe KRK gjithsesi diçka kanë bërë. Kanë organizuar tendera për zyra, për staf shtesë, për pajisje dhe inventar teknologjik pune në funksion të “Tirana Kryeqyteti Evropian i Rinisë – 2022”. Miliona euro janë shpenzuar. Por në 4 muajt e fundit shpenzimet e konsiderueshme kanë shkuar dëm. Pasi stafet, zyrat, infrastruktura teknike e teknologjike është në tako. Fituesit e tenderave kanë marrë fondet, burimet njerëzore shtesë kanë marrë rrogat – vetëm aktivitete nuk ka. Kjo ka zbuluar një pamje tjetër të administratës së Bashkisë së Tiranës, një çorganizim të organizuar, për të mos prodhuar asgjë. Zhgënjimi është për grupet rinore të interesit nga Shqipëria, por dhe mjaft organizata e individë të huaj, që kanë aplikuar për të ardhur në kryeqytetin evropian për këtë vit. Pavarësisht kësaj propaganda është në nivel. Lajme, kronika, foto, galeri fotografike, tam tam-e të orkestrës frymore të qytetit, parakalime, intervista euforike etj etj. Vetëm aktivitetet mungojnë.

Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet bashkia e tiranes erion veliaj kryeqyteti evropian i rinisë bashkia e tiranes erion veliaj kryeqyteti evropian i rinisë

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM