LIVE UPDATES
Art&Argëtim

A është Shqipëria vatër e kriminalitetit dhe dhunës siç e përshkruan Hollivudi? Emerging Europe: Ju tregojmë jetën në

20 Maj 2019, 09:51 Nga DOSJA
A është Shqipëria vatër e kriminalitetit dhe dhunës

Kur shumica e njerëzve mendojnë për Shqipërinë, ata ndoshta mendojnë për filmin e Liam Neeson ‘Taken’.

Hollivudi dhe mediat kanë bërë një punë shumë të mirë për ta pikturuar këtë vend të Ballkanit Perëndimor si një vatër e kriminalitetit dhe dhunës, por a është kështu me të vërtetë? Përgjigja e shkurtër është jo.

Kështu nis një artikull e Emerging Europe për Shqipërinë, e cila shpjegon më tej se si është të jetosh në këtë vend të vogël.

“Ndërsa vendi lufton brenda vendit me krimin e organizuar dhe politikën, për ata që zgjedhin të vizitojnë vendin, ose siç na pëlqen ta quajmë “kufiri i fundit i egër i Evropës”, është një perlë e sigurt, magjepsëse dhe kulturore e pasur që po vdes për t’u eksploruar.”- nis artikullin editorja Alice Taylor, themeluesja e The Balkanista.

Toka e shqiponjave, ose Shqiperia në gjuhën lokale është shtëpia e pak a shumë tre milionë njerëzve. Me qytetin e gjallë të Tiranës në qendër të vendit, qytetet e tjera sillen rreth saj duke u shtrirë drejt kufijve të Malit të Zi, Kosovës, Maqedonisë dhe Greqisë. Në perëndim shtrihet Deti Adriatik dhe bregu i Italisë, dhe në jug, ishulli grek i Korfuzit ulet vetëm disa kilometra në të gjithë ujin.

Sa i përket terrenit të saj, prej pak javësh ky vend nuk ka – vargjet e gjera malore të mbuluara me borë; por më tej kanione dhe lumenj, të cilat janë perfekte për rafting, pyje, kodra rrotulluese të tokave bujqësore pjellore dhe sigurisht, milje plazhesh të pandërtuar dhe ujëra kristalore. Për të përshëndetur skenën e saj të larmishme dhe që me të vërtetë të lë pa frymë, ju mund të shijoni qindra kështjella dhe kalatë, fshatrat mesjetare, gërmadhat romake, parqet natyrore, shtigjet hiking dhe fshatrat malore ku mund të ndaloni kohën dhe të kaloni nga streset e jetës së përditshme. Shqipëria i ka të gjitha në vetëm 29,000 kilometra katrorë.

Kur bëhet fjalë për njerëzit, s’do të mundeni të gjeni një grumbull më mikpritës dhe mikpritës., pavarësisht se është ndarë nga bota për gjysmë shekulli të sundimit shtypës komunist.
Ky vend i bazon traditat e mikpritjes në mësimet e kanunit të lashtë të Lekë Dukgjinit (një grup rregullash dhe ligjesh feudale, disa prej të cilave mbizotërojnë deri më sot, sipas të cilave vendasit janë të detyruar t’i trajtojnë të gjithë mysafirët me respekt dhe mirësi të madhe.
Edhe pse anglishtja nuk flitet gjerësisht jashtë zonave turistike ose turistike, njerëzit do të bëjnë më të mirën për të komunikuar, t’ju blejnë një kafe ose birrë dhe të siguroheni që jeni duke shijuar me të vërtetë qëndrimin tuaj në vend, për të cilin janë kaq shumë krenarë.

Nëse jeni me fat që të jeni të ftuar në një shtëpi shqiptare, mund të prisni që të largoheni vetëm pasi të jeni ushqyer mjaftueshëm, duke ju dhënë raki, pija lokale e bërë nga fruta që vendi i prodhon me shumicë.

Qyteti i Tiranës është ndryshe nga asnjë qytet tjetër evropian. Arkitektura e saj është një ngjyrosje e shumë ndërtesave fashistëve italianë, moderne bashkëkohore dhe zhvillimeve komuniste që tani janë pikturuar në një shumëllojshmëri të ngjyrave të gjalla ose të stolisura me murale të bukur pikturuar me dorë. Ju mund të vizitoni bunkerët e vjetër komunistë që janë shndërruar në muze, pini kafe në një nga kafenetë e saj të shumta (Tirana ka numrin më të madh të kafeneve për frymë banori në kontinentin evropian), vizitoni pazaret e saj të shumta ose të merrni një teleferik në malin e Dajtit dhe të shijoni disa ushqime tradicionale duke parë drejt fushës së Tiranës.

Por çdo qytet dhe lokalitet në vend ka sharmin e vet të veçantë. Njerëzit e Shkodrës në veri janë të njohur për të qenë artistë dhe muzikantë dhe kanë një ndjenjë të madhe humori, njerëzit e Beratit janë të njohur për mikpritjen e tyre dhe të jugut janë të njohur për qëndrimin e tyre të ngadaltë ndaj jetës dhe dëshirën e tyre për frappe . Të gjitha këto zona janë më së shumti vlerë për t’u vizituar – Shkodra për liqenin dhe kështjellën e saj, Berai për verën dhe fushat e shafranit, dhe jug për perlën arkeologjike të Butrintit dhe ishujt e Ksamilit.

Autoriaj në fund, për të zbutur paragjykimet, fton lexuesit të jetë gati për të përqafuar një mënyrë krejtësisht të re për ta parë këtë “perlë ballkanike”. Marrë nga Monitor.com

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

argetim argetim turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi

Sondazh

Poll

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike