LIVE UPDATES
Ekonomi

A duhet të jeni mirënjohës për punën që keni? Flasin ekspertët

1 Prill 2021, 07:54 Nga DOSJA
A duhet të jeni mirënjohës për punën që keni?

Është bërë e zakonshme shprehja: “Jam mirënjohës që kam një punë”. Viti i fundit ka bërë kërdinë në botë lidhur  me punësimin . Globalisht, orët e punës dhe të ardhurat e humbura gjatë 2020 u shtuan në ekuivalentin e 225 milion vendeve të punës me kohë të plotë. Mbylljet e vendeve të punës, pushimet nga vendet e punës dhe një rritje e madhe e papunësisë janë të mjaftueshme  për ata që ende punojnë të ndihen pak në presion për të qenë mirënjohës.

Ky presion daton para  pandemisë. Një nga bisedat më të përhapura rreth vendeve të punës është që ne duhet të jemi mirënjohës që punësohemi, veçanërisht kur konkurrenca është e ashpër. Por, a është e  mundur që një pjesë e asaj mirënjohjeje të jetë e gabuar? Ndoshta nuk është mjaft e përshtatshme të jesh mirënjohës që një punëdhënës po ‘të lejon’ të punosh për ta. Dhe ndërsa mirënjohja mund të jetë objektivisht e mirë për ju, por gjithashtu ka një anë të errët që mund t’ju bëjë më të gatshëm të duroni një situatë që ju bën të palumtur.

Disa punonjës mund të jenë shumë më të prirur të ndihen mirënjohës për punën e tyre sesa të tjerët.

Punonjësit që presin të punësohen ose promovohen mund të shprehin më pak mirënjohje sesa ata pa përparësi sistematike. Kjo është shpesh rasti për burrat e bardhë, të cilët përjetojnë më shumë lëvizshmëri në rritje sesa grupet e tjera, dhe më pak paragjykim që i pengon ata të sigurojnë punë.

Sindroma imposter gjithashtu mund të luajë një rol: punëtorët që nuk janë të sigurt se meritojnë rolet e tyre mund të zhvillojnë ndjenja të padenjësisë, pavarësisht se janë të kualifikuar ose të aftë. Gratë janë veçanërisht të ndjeshme ndaj sindromës imposter prandaj janë shumë mirënjohëse për punën e tyre. Dhe, në muajt e fundit, amerikano- latinët dhe njerëzit me ngjyrë kishin më shumë gjasa të prekeshin nga pushimet e lidhura me pandeminë sesa amerikanët e bardhë. Ata, midis këtyre grupeve që kanë mbajtur punën e tyre, ka të ngjarë të ndiejnë presion për të shprehur mirënjohje.

Problemi me mirënjohjen

Edhe pse një farë mirënjohjeje është e mirëfilltë dhe spontane, shprehje të tjera falënderimesh, si lloji që shumë punëtorë ndihen nën presion të shfaqin tani,  nuk janë po aq autentike. Dhe kjo mirënjohje e detyruar, e rremë mund të kthehet në efekt.

Nëse na kërkohet të mendojmë për një kohë kur praktikuam mirënjohje të detyruar, shumica prej nesh mund të gjejmë një të tillë. Ashtu si kur jemi të rinj dhe nuk duam të hamë bizele, dhe prindi ynë thotë, ‘jini mirënjohës që keni ushqim!’. Epo, ne vazhdojmë ta bëjmë këtë gjë edhe tani që jemi rritur. Kjo mirënjohje e detyruar bëhet një normë shoqërore dhe pastaj bëhet zëri ynë i brendshëm”, thotë Sarah Greenberg, një psikoterapiste me bazë në Kaliforni dhe këshilltare e shëndetit mendor të korporatave, informon abcnews.al.

Si të rritur, në situata shoqërore dhe në punë, ne fillojmë t’i themi vetes që të mos ankohemi dhe të vlerësojmë atë që kemi. Dhe sapo të fillojmë ta detyrojmë veten të jemi mirënjohës, ne mund të fillojmë të përdorim një taktikë që anashkalon mirënjohjen për të shmangur emocione të tjera, negative. Për shembull, një punonjës mund të fillojë të mendojë, “E urrej shefin tim”, pastaj mbyt atë ndjenjë duke menduar, “por jam kaq mirënjohëse vetëm që kam këtë punë”.

Të mbash ose të shmangësh ndjenjat negative nuk është e shëndetshme, thotë Greenberg. Anashkalimi dhe shmangia ofrojnë vetëm një zgjidhje të përkohshme, shpjegon ajo. Përfundimisht, emocionet negative do të na arrijnë, dhe ka të ngjarë të jenë edhe më intensive.

Avantazhi i punëdhënësit

Mirënjohja e gabuar mund të çojë në keqtrajtim nga punëdhënësit që e dinë se punëtorët e tyre nuk do të ankohen ose nuk do të largohen, për shkak të shqetësimeve të mungesës së vendeve të punës.

Në kohën e Covid, njeriu duhet të jetë tepër kritik, sepse kjo mund të na bëjë më të shfrytëzueshëm. Do të ketë shumë punëdhënës të cilët do të përpiqen ta përdorin atë si një justifikim për të paguar më pak punëtorët e tyre, ose duke bërë shkurtime për të pasur më pak punonjës që bëjnë më shumë punë. Dhe nëse njerëzit që shprehin mirënjohje për punën që kanë, do të privohen më shumë nga të drejtat e tyre.

Presioni për të qenë ‘mirënjohës’ për punësimin është në thelb i çuditshëm, sipas Greenberg. Në fund të fundit, një punë është një shërbim që një person kryen për të ndihmuar një kompani të fitojë para, informob abcnews.al.

Përqafimi i zonës gri

Greenburg shpjegon se ndërsa është në rregull  dhe e natyrshme të ndihesh mirënjohës që je i punësuar, veçanërisht tani, i njëjti person lejohet gjithashtu të ketë ankesa të vlefshme për punën e tij.

Nëse jeni shumë i përqendruar në arsyen pse duhet të jeni mirënjohës për punën tuaj, mund të mos e kuptoni që po ju dëmton.

Kur filloni të përdorni një sistem vlerësimi, lista e gjërave për të cilat jeni vërtet mirënjohës mund të bëhet pak më e shkurtër, dhe duke eliminuar mirënjohjen e gabuar, ka më shumë të ngjarë të ndjeni përfitimet e fuqishme të së vërtetës

Përshtatur nga BBC

(kle.mu./dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Sociale Sociale mirenjohja ne pune punesimi gjate pandemise mirenjohja ne pune punesimi gjate pandemise

Sondazh

Poll

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur