LIVE UPDATES
Aktualitet

Ligjet/ Banorët e 5 Majit: Qato tha, merrni lesht, pa firmë shemba gjysmën e Tiranës

28 Janar 2022, 16:02 Nga DOSJA
Ligjet/ Banorët e 5 Majit: Qato tha, merrni lesht, pa firmë shemba

TIRANË– Komisioni për Çështjet Ligjore është mbledhur sot në një seancë dëgjimore me banorët e “5 Majit” pas protestave e prishjes së qondra shtëpive të kësaj zone. I pranishëm është kërkuar që të jetë edhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, i cili ka dërguar vetëm një letër. Në letër, ai shpjegonte Veliaj procesin e shembjes së banesave dhe dëmshpërblimit të qytetarëve, por mosprezenca e tij shkaktoi pakënaqësi në sallë. Deputetja Dhurata Çupi e Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj kërkuan shtyrjen e mbledhjes deri në ardhjen e kryebashkiakut. Megjithatë kryetarja e Komisionit të Ligjeve Klotilda Bushka tha se argumentimi me shkrim i Veliaj është sipas ligjit e nuk ka arsye përse të ndërpritet seanca.

I pranishëm në këtë seancë dëgjimore ishte edhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Gledis Nano. Ky i fundit tha se policia ka ndërhyrë në prishjen e banesave tek zona e 5 majit pasi i është dërguar një shkresë nga ana e Bashkisë Tiranë. Sipas Nanos, në momentin që qytetarët nuk linin punonjësit e IMT-së të vijonin me shembjen e ndërtesave, policia ka ndërhyrë. Raportimi i Nanos ngriti disa pyetje, por Drejtori i Policisë së Shtetit u largua menjëherë, pavarësisht se deputetët i kërkuar që të qëndronte.

E pranishme në seancë ishte edhe Liza Marku, nëna që u tërhoq zvarrë nga policia pasi nuk donte të dilte nga shtëpia e saj në lagjen “5 Maji”. Ajo tha se efektivët u sollën me të si të ishin xhandarët e Zogut , nuk e lanë as të hynte në banesë  për të marrë ilaçet e rrobat apo para për të blerë gjërat e saj të nevojshme. Nënë Liza u përplas dhe me Bushkën e madje i tha kësaj të fundit që të kishte durim ta dëgjonte pasi me tone të larta nuk e trembte. Ajo ftoi edhe kryebashkiakun Veliaj që të përballej me banorët pasi nuk kanë firmosur asnjë kontratë me askënd. Elson Marku, i cilësuar si kriminel dhe ‘peshkaqen i fajdeve’ nga ana e Veliajt ishte gjithashtu i pranishëm në seancë. Ai shtoi se asnjë prej banorëve nuk ka marrë asnjë shkresë vendimi për prishjen e banesave të tyre.

Banorët e “5 Majit” protestuan një ditë më parë para Kuvendit të Shqipërisë, por askush nuk denjoi që t’i takonte ata, si nga ana e maxhorancës, ashtu edhe nga ana e Opozitës. Kjo protestë vjen pas shembjes së 7 banesave te ‘5 Maji’ në 19 janar. Në total, preken 430 në total nga projekti i rindërtimit. Ndërkohë që shumë shpejt i njëjti skenar pritet që të ndodhë edhe në Laprakë, ndaj dhe prej disa muajsh banorët kanë dalë çdo ditë në protestë për të kërkuar të drejtën e tyre.

Banorët e 5 Majit kanë kaluar ditët më të ftohta në rrugë. Ata u nxorrën me forcë nga Policia e Shtetit nga banesat e tyre. Ata kanë paditur drejtorin e IMT-të Tiranë dhe kanë premtuar se do t’i mbrojnë shtëpitë e tyre. Qytetarët kanë kërkuar bisedime me qeverinë dhe bashkinë e të kompensohen sipas çmimit të tregut për prishjen e banesave të tyre, kërkesë që nuk u është realizuar.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

U vetëprangos në taracën e shtëpisë, banori: 11 efektivë më dhunuan, e kam me video

Banori i 5 Majit: Qato më tha, pa firmë kam shembur gjysmën e Tiranës

Banori i 5 majit: Shteti më çon nga shtëpia private në pallat me një vendim të IMT

Banori i 5 Majit lexon shkresën që u çon Bashkia: Heq dorë nga prona, pa pretendime

‘Ligjet’/ Marku:Nuk jam në listën që do shemben banesat,projekti prek shtëpinë time

Veliaj e quajti “peshkaqeni i fajdeve”, Marku i pranishëm në Komisionin e Ligjeve

Iu shemb banesa në ‘5 maj’, Marku: A nuk meritoj një shtëpi në një nga 6 kullat?

Policia e tërhoqi zvarrë, Liza Marku sherr me Bushkën: Jam malësore nuk trembem hiç

VD-U nxor me forcë, letra e Liza Markut: Mariglen Qato më tha ‘do marrësh leshtë!

Nano raporton për ‘5 majin’ dhe largohet, Alibeaj: S’ke pse ikën me vrap!

Shembja e banesave në ‘5 maj’, Nano: Kemi përdorur forcë proporcionale

‘Ligjet’, Gogu-Alibeajt: Je drejtuesi politik i gjithë Ultësirës Perëndimore

Nano raporton për ‘5 majin’ dhe largohet, Alibeaj: S’ke pse ikën me vrap!

VD-Korreshi lëshon gojën: Nëse Veliaj thotë që i ka prej hekuri, të vijë këtu

VD-Alibeaj kërkon Veliajn në Komision, Bushka: U kujtuat pas dy vitesh për ‘5 majin’

Veliaj nuk vjen në Komisionin e Ligjeve për ‘5 majin’, opozita: E presim!

(f.m/Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore kryesore elson marku erion veliaj komisioni i ligjeve 28 janar 2022 liza marku elson marku erion veliaj komisioni i ligjeve 28 janar 2022 liza marku

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave