LIVE UPDATES
Aktualitet

Veliaj nuk vjen në Komisionin e Ligjeve për ‘5 majin’, opozita: E presim!

28 Janar 2022, 14:00 Nga DOSJA
Veliaj nuk vjen në Komisionin e Ligjeve për ‘5 majin’,

TIRANË – Deputetët e Partisë Demokratike në Komisionin e Ligjeve kërkuan që të shtyhej seanca për një datë për të pritur kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, i cili mungoi sot në këtë seancë lidhur me shembjen e banesave në lagjen ‘5 maj’. N/kryetari i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj ironizoi kryebashkiakun e Tiranës Veliaj se përse duhet të ketë frikë për të ardhur në komision pasi ka treguar se është prej hekuri. Ai shtoi se kryetari i bashkisë së Tiranës po injoron jo vetëm opozitën, por edhe kuvendin e mazhorancën socialiste.


PJESË NGA MBLEDHJA E KOMISIONIT TË LIGJEVE:

DHURATA ÇUPI: E shtyjmë mbledhjen, e presim. Nuk është një çështje e lehtë, është çështje mbijetesë. Kërkojmë të shtyjmë, kur të gjejë kohë letë vijë.

ENKELEJD ALIBEAJ: Duhet tu kërkojmë falje qytetarëve, të cilët janë pa çati. Është në detyrimin tonë individual që të ruajmë cipën e Kuvendit. Çfarë është ky kryetar bashkie që nuk begenis as ne, as qytetërt, as ju, as Kuvendin?! Edhe në letrën që ju lexuat, nuk kishte një justifikim. Të na thotë arsyen pse mungon, është me COVID, apo është duke u marrë me federatën e futbollit?!

Shkresat që ka nxjerrë bashkia, ja, pa fund. Duhet ta dëgjojmë, dueht të përballet me njerëzit. Ky ka frikë që tregoi se është i gjithi prej hekuri?
Pretendojnë që janë me të drejtën. Djersë e gjak kanë ndërtuar një shtëpi. Sipas rregullave që ky palo shtet ka patur. Duhet të vijë atje. Kanë ardhur këta të policisë, shumë mirë, por të vijë ai strumbullari se e thotë vetë që është strumbullari I dëshmshpërblimit të dëmeve të tërmetit dhe shembjes së banesave. Kështu e tregojnë faktet.

Të japë sqarime, jo vetëm për ne, por dhe për publikun. Ky është shteti që duhet të mendojë për qytetarët. Nuk duhet të biem në kurthin e talljeve. Është si teatër, vijmë në orën 14:00, lexojmë letrën, ikim në shtëpi, kalojmë fundjavën. Ne nuk duam të turpërohemi. Të shpalosë arritjet e mëdha të bashkisë së Tiranës. Kur vijnë këtu sa herë që kaën buxhetet të pushtetit lokal thonë që pushteti lokal kërkon grante, punonjës. Sduhet të bëjmë ndarje.

Shkuan me fadroma në 5 të mëngjesit, mbase dhe me gazlotsjellës, u bënë gjëmë duke u shembur banesat. Mbase duhej të ishit atje. Ai shpërfill çdo gjë, mbi ligjin, Kuvendin. Duhet tju ngre dhe juve qimet përpjetë. E keni detyrim ta kontaktoni që të caktohet dita dhe ora për takim kur ta ketë mundësinë. Edhe këta të tjerët

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike enkelejd alibeaj erion veliaj komisioni i ligjeve enkelejd alibeaj erion veliaj komisioni i ligjeve

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal