Bota

39 emigrantë të vdekur në Angli/ Arrestohen pronarët e kamionit, policia u bastis shtëpinë me vlerë 400,000 £ (Foto)

Çifti u arrestua pasi ata udhëtuan përsëri në Mbretërinë e Bashkuar.Ata kanë një shtëpi familjare në Spanjë, por shpesh udhëtojnë për në Irlandë dhe Bullgari.
Featured image of article: 39 emigrantë të vdekur në Angli/ Arrestohen pronarët e kamionit, policia u bastis shtëpinë me vlerë 400,000 £ (Foto) Çifti i arrestuar në Britani

ANGLI– Policia po pastron sot shtëpinë e çiftit, pronarë të kamionit, ku vdiqën 39 emigrantë, e cila sipas tyre kushton rreth 400,000 £.

Joanna Maher, 38 vjeç dhe burri i saj Thomas, gjithashtu 38 vjeç, nga Warrington, u arrestuan dje në një bastisje të agimit dhe janë mbajtur nën dyshimin e komplotit ndaj trafikut të njerëzve dhe nën dyshimin e 39 akuzave për vrasje.

Ky veprim nga ana e policisë, pasoi me arrestimin e Mo Robinson, 25 vjeç, nga Irlanda e Veriut, shoferi i kamionit Scania, raporton Dailymail.

Të mërkurën, Mo Robinson u mbajt nën dyshimin për vrasje dhe ndodhet në paraburgim.

Ditën e djeshme, një burrë 48-vjeçar nga Irlanda e Veriut u arrestua në aeroportin Stansted me dyshimin e komplotit ndaj trafikut të njerëzve dhe vrasjes së 39 emigrantëve, tha Policia e Essex.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Çifti u arrestua pasi ata udhëtuan përsëri në Mbretërinë e Bashkuar.Ata kanë një shtëpi familjare në Spanjë, por shpesh udhëtojnë për në Irlandë dhe Bullgari.

Biznesmeni bëri një vizitë në Bullgari në fillim të këtij muaji, për të takuar njeriun që regjistroi kamionin atje, pavarësisht se u shit një vit më parë.

Kamioni me 39 viktima u gjet orët e para të mëngjesit të mërkurës në një park Essex. Gjithashtu është arrestuar shoferi 25-vjeçar i mjetit të transportit Mo Robinson, 25 vjeç nga Irlanda e Veriut. Frigoriferi kamion besohet se ka hyrë në Britani nga Belgjika.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment