LIVE UPDATES
Art&Argëtim

10 Filmat që duhet të shikoni patjetër këtë Nëntor, mos i humbisni

9 Nëntor 2021, 21:15 Nga DOSJA
10 Filmat që duhet të shikoni patjetër këtë

TIRANË– Nëntori ka nisur dhe me siguri edhe ju keni bërë një listë me filmat që keni dëshirë të shikoni për këtë muaj. Preferencat janë të ndryshme, por BBC ka bërë një listë më dhjetë filmat që nuk duhen humbur.

Argëtues, misteriozë, dramë dhe jo vetëm, këto filma mund t’ju bëjnë të përjetoni historitë e tyre në copëza të ndryshme kohe. 

Lista me filmat:

1-“House of Gucci”-dramë dhe krim, filmi është përshtatur nga një libër i “Sara Gay Forden”. Historia fillon me Maurizio Guçi, që me anë të ndihmës nga gruaja e tij ambicioze, që luhet nga Lady Gaga i kundërvihet xhaxhait të tij i cili kontrollon biznesin familjar.

2-“Encanto”, filmi i viteve ‘60 nga Disney është përralla e një familje kolumbiane ku të gjithë kanë fuqi mbinjerëzore, përveç një adoleshenteje, Mirabel.

3- “C’mon C’mon”, në rolin e tij të parë që kur fitoi një Oscar për filmin ‘Joker’, tashmë aktori luan personazhin e Johnnyn, një gazetar radiofonik i sapomartuar, i cili po udhëton nëpër SHBA, duke intervistuar nxënës shkollash për frikën dhe shpresat e tyre për të ardhmen.

4- “Spencer”, ka shumë filma për historinë tragjike të jetës së princeshë Dianës në ekran, por filmi ku luan Kristen Steëart është unik.

5- A “Cop movie” është një film policesk që tregon se si është të jesh oficer policie në qytetin e Meksikës.

6-“Eternals”, është një film me superheronj, ku luan edhe Angelina Jolie me Salma Hayek, të cilat u dërguan në Tokë disa mijëra vite më parë nga disa perëndi të hapësirës të quajtur “Qiellorët”.

7-‘’Drive my car’’, një nga filmat më të gjatë të vitit, por një nga më të vlerësuarit. Filmi sillët rreth një aktori të kthyer në regjisor, Yusuke Kafuku,(Hidetoshi Nishijima), i cili është martuar me një skenarste, pavarësisht pabesive të shumta.

8-”Belfast” -një dramë bardh e zi në shkallë të vogël që e sheh kryeqytetin e Irlandës së Veriut përmes syve të një djali të klasës punëtore (Jude Hill) në fund të viteve 1960. Fituesi i çmimit “People’s Choice” në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto, Belfast është tashmë kandidati për filmin më të mirë në Oscar.

9- ”Bad Luck Banging” – fituesja e çmimit kryesor në Festivalin e Filmit në Berlin, Bad Luck Banging ose Loony Porn hapet me një mësuese historie (Katia Pascariu) duke bërë një kasetë seksi me të shoqin. Kur regjistrimi postohet në një faqe publike pornografike, stafi dhe nxënësit skandalizohen – ose, të paktën, ata pretendojnë se janë. Por Jude nuk është i kënaqur të tregojë vetë historinë e mësuesit: ai e kthen filmin e tij në një ese të gjerë mbi shoqërinë bashkëkohore përpara se të kthehet në një përballje kulmore në shkollë.

10-‘’ A Cop Movie’’,  – Si është të jesh oficer policie në Mexico City? Dhe si është të jesh një aktor që luan një oficer policie në Mexico City? Dokumentari postmodern i Alonso Ruizpalacios prezanton Terezën dhe Montoya, dy oficerë të rinj që iu bashkuan forcës me qëllimet më të mira, por u tërhoqën shpejt në korrupsionin e saj institucional.

(F.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Kuriozitete Kuriozitete A Cop Movie Bad Luck Banging Drive my car House of Gucci Netfix A Cop Movie Bad Luck Banging Drive my car House of Gucci Netfix

Sondazh

Poll

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Iu gjet magazina me drogë në Fier, arrestohet 47-vjeçari në Dibër

'Shqiptarëve po u ngushtohet laku'/ Berisha: Qeveria ka ulur me 2% ndihmën ekonomike

POROSIA/ Protesta e 7 korrikut, Berisha: Kërkoj intensifikim maksimal

Edi Rama flet vonesën e satelitëve, do i përdorë për fermerët: Do të vijnë brenda këtij viti!

Shifrat e INSTAT flisnin për rënie,Rama i kundërshton: Mbulojmë 97%të konsumit vendas.Ku ikën lopët?

Gruri problem për t'u shitur, Rama mburret: Na është rritur prodhimi

Rama ngre alarmin: Do të kemi një dimër të ashpër dhe mungesa të mëdha

Rama me charter privat në mes të krizës ekonomike/ Peleshi: Ka lidhje me dinjitetin e shtetit

“Ju s’menaxhoni dot dy mikrofonë”/ Salianji ironizon Peleshi: Na jepni dhe ne nga një lopatë

Peleshi: S'kemi avionë për shuarjen e zjarrit, s'na leverdis. Ka kosto shumë, e kam dhimbje koke

Helmim masiv në Kukës, Gjici: S’ka probleme me ujin e pijshëm, u përzie me atë të vaditjes

Sherr tek 'Siguria Kombëtare', Peleshi: Zjarre do kemi! Xhaferaj: Të kemi helikopterë në punë

Del VD-Ka momenti kur makina me nënë dhe djalin thyen kangjellat dhe përfundon në lumë

Mjeti me nënën e fëmijën në ujë, dalin pamjet nga Berati

Avionët për shuarjen e flakëve, Peleshi: Do blejmë orë tek NSPA. Noka: E provova unë, nuk ia vlen

Zjarri në Sazan, Peleshi: S'u shua vetë, uji vetëm do e 'eksitonte'. Duhet ndërhyrje nga terreni

Informacion "TOP SECRET"/ Kuvendi futet pa dashje LIVE, gjenerali ndërhyn me urgjencë

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat