All - Scripts - 1
LIVE UPDATES
All - General - 1
Art&Argëtim

1 në 7 njerëz tymos. Si mund të asgjësohet tymi?

10 Shtator 2021, 07:15 Nga DOSJA
1 në 7 njerëz tymos. Si mund të asgjësohet tymi?

1 miliard njerëz vazhdojnë të pinë cigare, pavarësisht ndërgjegjësimit të lartë në lidhje me dëmet që ajo shkakton. Problemi më i madh i cigares qëndron tek tymi, ndaj për të ndihmuar 1 në 7 njerëz që përndryshe do të vazhdonin të pinin cigare, shkenca ka bërë kërkime të panumërta për alternativa që mund të ndihmojnë në asgjësimin e tymit.

Prej kohësh është vërtetuar se nikotina shkakton varësi, por gjithashtu se në vetvete, nikotina nuk është shkaktari kryesor i sëmundjeve që lidhen me cigaret. Pikërisht për këtë, nikotina është përdorur në terapitë për lënien e cigares prej thuajse gjysmë shekulli, përmes çamçakëzëve me nikotinë, ngjitëseve me nikotinë apo tabletave.

Sidoqoftë, nikotina, e cila  është përbërës natyral i bimës së duhanit, mund të përftohet në mënyra të reja më pak të dëmshme. Kërkimet shkencore kanë treguar se nikotina gjithashtu mund të përcillet përmes procesit të ngrohjes, duke shmangur kështu procesin e dëmshëm të djegies. Ngrohja eleminon gjithashtu tymin, i cili është armiku më i keq i shëndetit të njerëzve që pinë cigare dhe atyre që kanë përreth.

Shkenca ka treguar se problemi më i madh i cigareve është djegia, proces i cili çliron më shumë se 6 mijë substanca, nga të cilat 100 janë të dëmshme ose potencialisht të dëmshme. Djegia fillon në 400 gradë Celcius. Cigarja fillon të digjet dhe krijohet tymi. Kur një cigare ndizet, temperatura e saj arrin rreth 850 gradë Celcius, duke çliruar kështu të gjitha substancat e tjera të dëmshme. Kurse nëse fija e duhanit ngrohet në një temperaturë më të ulët, nikotina çlirohet, por nuk çlirohet tym; çlirohet aerosol.

Alternativat me ngrohje, pa djegie, nuk çlirojnë tym 

Përbërja e aerosolit ndryshon nga përbërja e tymit. Aerosoli është një përzierje grimcash të lëngshme dhe të gazta. Tymi është aerosol, por jo çdo aerosol është tym; aerosolet në natyrë janë re ose mjegull. Në rastin e ngrohjes dhe mos djegies së duhanit, studimet kanë treguar se formohet një aerosol që përmban deri në 95 për qind më pak substanca të dëmshme në krahasim me tymin e cigares. Zgjidhja e vetme më e mirë për çdo duhanpirës është të heqë dorë plotësisht nga pirja e duhanit dhe nikotina. Për ata që nuk bëjnë, megjithatë, alternativa më pak të dëmshme, të bazuara në shkencë mund të jenë pjesë e zgjidhjes.

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Argetim Argetim cigare elektronike iqos cigare elektronike iqos

Sondazh

Poll

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën