LIVE UPDATES
Aktualitet

Zjarri në Astir/ Lëndohen dhe dy fqinjët, banorët: I dëgjuam duke bërtitur

17 Tetor 2021, 11:39 Nga DOSJA
Zjarri në Astir/ Lëndohen dhe dy fqinjët, banorët: I

TIRANË– Dy persona të tjerë kanë mbetur të lënduar nga zjarri që i mori jetën Hava Osmënajt në Astir. Mirela dhe Jurgen Guri, nënë e bir kanë mbetur të lënduar nga zjarri i rënë në apartamentin pranë banesës së tyre. Apartamenti i tyre ndodhet një kat më lart banesës së familjes Osmënaj, ndërsa zjarri ka deportuar edhe në katin sipër. Mirela dhe Jurgeni ndodhen në Spitalin e Djegieve Plastike në Tiranë jashtë rrezikut për jetën, ndërsa gjendja shëndetësore e Klodianit është e rëndë.

Po është shkrumbuar. Pllakat në korridor, tavani. Ne jemi komshij, aq njihemi. Dëgjohej nga muret zhurma. Nuk është se folte me njeri ai. Nga ora 3 apo kater, është ndier duke bërtitur. Kur e kishte ndez kishte hap derën. Po të kishin dashur me dalë kishin dalë se dera ishte e hapur. Kanë ardhur 4-5 herë policët po nuk ia hapte derën ai. Ishte shumë inteligjent. Asigjo deri më tani. Është investim i madh aty. Vetëm policia që vinte, e mbajshin 1 muaj apo dy javë. Qetësohej për pak kohë. Se di si mund ta linin mes njerëzve. Ne s’mund t’i mbajmë fëmijët brenda se është një budall në pallat. Ishalla po na ndihmon kush, sederi tani as bashkia as shteti”, tha një nga fqinjët për ‘Faxweb’.

 

Një orë e gjys ka vonuar zjarrfikësja. Nuk pranonte të ngjitej lart. Të merren masa për këta persona të tilla që janë lirshëm. Ndërsa ata na thonin në telefon atë avaz keni ju“, tha një tjetër.

Ngjarja tragjike ndodhi mëngjesin e ditës së shtunë rreth orës 05:40, në zonën e Astirit. Ishin fqinjët të parët që ndjenë tymin dhe njoftuan policinë dhe forcat zjarrfikëse. Zjarri u vu nga Klodjan Osmënaj, 36-vjeçari që dyshohet se vuan nga probleme të shëndetit mendor. Ky detaj është konfirmuar edhe nga zjarrfikësit, të cilët kanë nisur me hetimet për të mësuar mënyrën që ka përdorur i riu. E moshuara është futur për ta nxjerrë djalin e saj por nuk mundi, ndaj u hodh nga dritarja e katit të tretë, vendim që rezultoi fatal për të.

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Aktualitet Aktualitet Hava Osmënaj Klodian Osmënaj zjarri ne astir Hava Osmënaj Klodian Osmënaj zjarri ne astir

Sondazh

Poll

TEST 31

TEST 31

'Je shumë trendy'/ Mziu-Balluku: Parashikoheshe si pasardhëse e Ramës, mos të kishte ardhur në Dibër

Balluku:Po bëjmë realitet ëndrrat tuaja,keni konflikt interesi me Gjoka Construction ju ka paditur

Rruga e Arbrit/ Mziu: Rama bëri dhe shpikje me PPP-të korruptive, nuk ka përfunduar as gjysma

Mandati i Xhaçkës/ Shehaj: Kur do thërritet mbledhja? Nikolla: Nesër, është e ftuar ministrja

Rezoluta për Srebenicën, Balla-Shehut: Turp të kesh, gënjeshtar

Shehu: Vuçiç të kërkojë falje ne emër të qeverisë! Kemi humbur rolin e liderit në rajon

Rezoluta për Srebenicën, Shehu: Nuk e dënon politikisht gjenocidin

Protesta/ Spiropali-Berishës: Pi ujë Sali se të pret një ditë e lodhshme, ty dhe flamujt e lodhur

Spiropali: Keni përmendur shishet e shampanjës, Vetoja bullgare na pengoni integrimin

'Ulu drejtori i Shqiponjës' Boçi kërkon përjashtimin e Ballës nga Kuvendi

Berisha: Ju pranoni në Shqipëri xhelatët rusë, i kanë duart me gjakun e fëmijëve të vrarë

'Pse tregoheni struca?'/ Rezoluta e Srebrenicës, Berisha: Ju nuk guxoni ta dërgoni Vuçiç në Hagë

Akuzat e Shehut, Balla: Gënjeve, rezoluta e PD ka të njëjtin titull

Rezoluta për genocidin serb në Srebrenicë, Shehu: Mohoni realitetin, jeni 5 hapa pas rezolutës së PE

Rezoluta për Srebenicën, Shehi: Duhet ta votojmë të gjithë, Shqipëria të ndjekë proçesin e Berlinit

Gjenocidi në Srebrenicë, Boçi: Në rezolutë titulli është gabim, kamufloheni dhe fshihni të vërtetën

Çollaku: Rezoluta është hartuar për të mos mërzitur Vuçiç

Debati në Kuvend/ Spiropali: Shko në protestë shko. Tabaku: Çfarë bëj unë e di vetë

Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë,Basha:Akti i sotëm është i vonuar,duhet të jemi zëri i Kosovës

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Rezoluta për Srebenicën, Tabaku: Duhet të ishte miratuar kohë më parë

Rezoluta e Srebrenicës në Kuvend, deputetët mbajnë 1 minutë heshtje në nder të viktimave

Kuvendi rezolutë për gjenocidin serb në Srebenicë, Balla: Duhet të shërbejë si këmbanë alarmi

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë, Shehu:Ka javë që po zvarritet, po shkelni rregulloren

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij