LIVE UPDATES
Bota

Zgjedhjet presidenciale amerikane, [ritet pjesëmarrje e lartë e komunitetit mysliman

1 Nëntor 2020, 21:34 Nga DOSJA
Zgjedhjet presidenciale amerikane, [ritet pjesëmarrje e lartë e

Sipas një sondazhi nga Instituti për Politika Sociale, 78 për qind e myslimanëve me të drejtë vote në ShBA janë regjistruar për të votuar në zgjedhjet presidenciale të së martës.

Kjo shënon një rritje të konsiderueshme krahasuar me 60 përqind në zgjedhjet 2016-ës.

“Po punohet shumë në terren me komunitetet myslimane amerikane sa i përket përpjekjeve për të votuar, veçanërisht në shtete kryesore si Miçigani dhe Florida”, tha Erum Ekramullah nga Instituti për Politika Sociale.

Xhamitë në Shtetet Bashkuara kanë shërbyer si qendra të komunitetit për rritjen e angazhimit në votime. Qendra Adams në Virxhinia është qendra më e madhe islamike në Shtetet e Bashkuara.

Ata po mobilizojnë votuesit myslimanë në zonën e Uashingtonit përmes grupit për angazhim qytetar Adams.

“Deri në fundjavën e fundit para zgjedhjeve, ne do t’u bëjmë thirrje njerëzve të votojnë herët. Po i bëjmë të kuptojnë se ata po shtojnë zërin e tyre në demokracinë amerikane”, tha Syed Ashraf nga Grupi për Angazhim Qytetar Adams.

Zoti Ashraf thekson se Qendra Adams është një organizatë jofitimprurëse, qëllimi i së cilës është rritja e ndërgjegjësimit të votuesve për rëndësinë e votimit, dhe jo mbështetja për një kandidat të caktuar.

“Duhet të sigurohemi se çdo organizatë me të cilën punojmë, funksionon në përputhje me rregulloret shtetërore sepse jemi qendër islamike, organizatë jofitimprurëse, prandaj nuk mund të punojmë me organizata që mbështesin njërin ose tjetrin kandidat”, tha ai.

Edhe organizata të tjera në ShBA informojnë myslimanët për rëndësinë e votës dhe zërit të tyre në skenën politike.

“Zëri dhe votat e tyre kanë rëndësi. Në vende si Florida, Pensilvani dhe Miçigan, komuniteti mysliman mund të marrë pjesë në zgjedhje në disa mënyra. Financimi i arsimimit të fëmijëve tanë në të ardhmen, kujdesi shëndetësor për ne, drejtësia penale e madje edhe politikat e jashtme kanë rëndësi për komunitetin tonë“, tha Shahid Rehman nga Institucioni Mysliman Amerikan.

Organizatat thonë se presin më shumë se tre millionë myslimanë amerikanë të votojnë në zgjedhje presidenciale.

Marrë nga VOA

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota donald trump joe biden donald trump joe biden

Sondazh

Poll

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind