LIVE UPDATES
Politike

SHBA porosi Metës, Ramës e Bashës, Palmer: Zgjedhje me standarte të larta e kandidatë të pastër, vendimi i DASH për Dosh

6 Prill 2021, 10:31 Nga DOSJA
SHBA porosi Metës, Ramës e Bashës, Palmer: Zgjedhje me standarte

TIRANË– Më pak se 20 ditë na ndajnë nga dita kur shqiptarët do të zgjedhin qeverinë e tyre për 4 vitet e ardhshme, por kur “gjakrat janë ndezur” nga të gjithë kampet, Matthew Palmer ka kërkuar një takim me të gjithë kokat e shtetit. Në mënyrë virtuale, Palmer bëri bashkë kryeministrin Edi Rama kryedemokratin Lulzim Basha dhe Presidentin Ilir Meta.

Pas takimit online, zv/ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Mattew Palmer ka dhënë një mesazh për zgjedhjet dhe ka kërkuar që të jenë standartet e demokracisë. Palmer tha se SHBA-ja nuk ka asnjë politikan të preferuar dhe se është e përkushtuar për një të ardhme euroatlantike të Shqipërisë.

Palmer është bërë njësh me ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim, përsa u përket pastërtisë së figurës për kandidatët. Ai tha se Kim ka qenë e qartë në deklaratat e saj. Përsa i përket procesit të vaksinimit, Palmer tha se Shqipëria ka bërë ç’është e mundur që të vaksinojë popullin e saj, ndërsa Reforma në Drejtësi ka përparuar shumë. Referuar vendimit të Shqipërisë për të pranuar vaksinat ruse dhe kineze, Palmer tha se u takon qeverive të vendosin në raport me vaksinat.

Zv/ndihmës sekretari amerikan i Shtetit komentoi edhe kandidimin e Tom Doshit në zgjedhjet e 25 prillit. Palmer tha se në fakt është përgjgjësi e liderëve që të ofrojnë mundësi zgjedhjeje për shqiptarët. Ai shtoi se listat nuk janë perfekte, por që vendimet e Departamentit Amerikan të Shtetit janë të mirëmenduara, referuar ndalimit të hyrjes së Doshit në SHBA.

Ndërkohë prej muajsh ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim është kthyer në zërin më të fortë dhe apelues për zgjedhje të drejta e të ndershme, duke përmendur me emra dhe kandidatë që, sipas saj, nuk duhet të marrin pjesë në proces për shkak të të kaluarës së tyre. Si shembull ajo ka sjellë Tom Doshin.

Ndërsa që herë pas herë bën thirrje edhe për forcat politike që të mbajnë duart larg nga prekja e votave dhe kutive, duke paralajmëruar se me 25 prill do të jetë vetë në terren. Herë pas here, Kim ka bërë të qarta objektivat që SHBA duhen të arrijnë me zgjedhjet në Shqipëri; transparencë! Thirrjeve të saj së fundmi i është bashkuar edhe ambasadori britaik, Duncan Norman.

(k.m;f.m/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike matthew palmer zgjedhjet 25 prill 2021 matthew palmer zgjedhjet 25 prill 2021

Sondazh

Poll

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor

“Nisma 17+1” e Kinës, Rama: S'kemi përfituar asnjë investim

Dy makina përplasen kokë më kokë tek ‘5 Maji’ dhe bëhen copash, 5 të plagosur

Përfaqësuesit ligjor të PD në KQZ, depozitojnë dokumentacionin për regjistrimin e PD së në zgjedhje

Përshtati lokalin për organizimin e lojërave të fatit, arrestohet 41-vjeçari në Shkodër

"A je penduar?", Dan Hutra del para gjykatës, me kokën lart nuk shpreh fije pendese...