LIVE UPDATES
Sport

Zëra nga Franca: “Kupa e Afrikës mund të anulohet”. Kameruni i mohon: “Fake news”…

15 Dhjetor 2021, 16:14 Nga DOSJA
Zëra nga Franca: “Kupa e Afrikës mund të anulohet”.

FRANCE Kupa e Kombeve të Afrikës 2021 mund të anulohet. Lajmi i bujshëm vjen nga Franca: sipas ‘RMC Sport’, aktualisht po zhvillohet një reflektim brenda CAF (Konfederatës Afrikane të Futbollit) në lidhje me mundësinë e anulimit të turneut, të planifikuar në Kamerun, nga 9 janari deri më 6 shkurt.

Sigurisht që rëndojnë dyshimet në lidhje me pandeminë Covid-19 dhe përhapjen e variantit ‘omicron’, por edhe pakënaqësia e klubeve europiane, të cilat kanë kërcënuar se nuk do t’i lirojnë lojtarët. Megjithatë, CAF sot lëshoi ​​një deklaratë, duke i kërkuar Komitetit Organizativ “të punojë 24 orë në ditë, për të siguruar që gjithçka të jetë gati për ndeshjen hapëse më 9 janar”. Federata e Kamerunit, vendi organizator, e ka cilësuar lajmin si “fake news”.

Sipas portalit francez, lajmi gjen një jehonë mes trajnerëve të ndryshëm edhe pse ende asgjë nuk është zyrtarizuar. Përtej vështirësive organizative, organi që drejton futbollin afrikan duhet të përballet me shumë klubeve, të cilat rrezikojnë të humbasin lojtarët e tyre deri në mes të shkurtit.

Në Britaninë e Madhe, për shembull, të gjithë ata që vijnë nga vende të ndryshme të listës së kuqe, janë të detyruar të hynë në karantinë 10-ditore nga momenti i kthimit dhe edhe nëse vendet afrikane janë hequr së fundmi nga kjo listë, dyshimet dhe paqartësitë mbeten. Gjithashtu, në Itali, ka aktualisht një karantinë 10-ditore për ata që kthehen nga ato zona.

Fakti është, se ajo që disa ditë më parë dukej një hipotezë mjaft e largët, tani duket se ka baza konkrete. Klubet e Serisë A mbeten spektatorë të interesuar për evolucionin e ngjarjeve, veçanërisht ato me lojtarë të rëndësishëm afrikanë në skuadër si Napoli (Osimhen, Koulibaly, Anguissa dhe Ounas), Milani (Kessie dhe Bennacer) ose Torino (Singo, Aina dhe Djidji).

Ky është “lajm i rremë, rezultat i pastër spekulimi”, i përhapur nga disa media për mundësinë e shtyrjes ose anulimit të Kupës së Kombeve të Afrikës 2021 për shkak të rrezikut të infektimit. Kështu tha një drejtues i lartë i Federatës së Futbollit të Kamerunit, i kontaktuar nga AFP. Nga ana tjetër, Konfederata Afrikane (CAN), refuzoi të komentojë lëvizjen e ECA-s dhe i shkroi FIFA-s, se klubet europiane kërcënojnë se nuk do t’i lejonë lojtarët e tyre në turne nga frika e pandemisë.

B.T (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

sport sport detyruar të hynë në karantinë 10-ditore duke i kërkuar komitetit organizativ kupa e kombeve të afrikës 2021 sipas ‘rmc sport’ sipas portalit francez thyhet karantina detyruar të hynë në karantinë 10-ditore duke i kërkuar komitetit organizativ kupa e kombeve të afrikës 2021 sipas ‘rmc sport’ sipas portalit francez thyhet karantina

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave