KRYESORET
Ekonomi

Yield-et e Bonove, rënie surprizë për herë të parë pas dy muajsh

6 Maj 2022, 05:14 Nga DOSJA
Yield-et e Bonove, rënie surprizë për herë të parë

Yield-et e Bonove të Thesarit kanë shënuar një kthesë të papritur në fund të muajit prill. Në ankandin e radhës, Bonot me maturim 12-mujor u emetuan me një yield mesatar të ponderuar prej 1.95%, në rënie të ndjeshme nga niveli prej 2.22% i ankandit të mëparshëm.

Kjo ishte rënia e parë e yield-it të Bonove 12 mujore pas më shumë se dy muajsh. Në ankand u shënua një rritje e ndjeshme e pjesëmarrjes dhe shumës së kërkuar nga investitorët.

Nga 9 miliardë Lekë që ishte shuma e shpallur për financim, në ankand u paraqitën kërkesa totale me vlerë prej 12.4 miliardë Lekësh. Ministria e Financave vendosi të pranojë një shumë pak më të lartë se planifikimi fillestar, në rreth 9.24 miliardë Lekë, për të kompensuar pjesërisht shumat e paplotësuara të huamarrjes nga ankandet e mëparshme.

Për disa ankande radhazi gjatë muajve mars dhe prill, kërkesa pati qenë e pakët, aq sa qeveria nuk pati arritur të siguronte dot të gjitha shumat e programuara. Ekspertët besojnë se rënia e pjesëmarrjes lidhej me pritshmërinë e investitorëve për një rritje të normave të interesit, çka i shtyu të merrnin pozita pritëse. Por, duke qenë se tregu dominohet kryesisht nga bankat dhe investitorë të tjerë institucionalë, mbajtja nga e tyre e likuiditeteve të painvestuara për periudha të gjata është e vështirë.

Në këtë mënyrë, kërkesa për të investuar në letrat e borxhit të qeverisë shqiptare po rritet sërish, duke sjellë madje edhe një rënie të papritur të yield-eve. Megjithatë, duket se kjo rënie është përcaktuar në një masë të madhe prej një ose pak aktorëve të mëdhenj të tregut, me shumë të ngjarë banka tregtare. Yield-i mesatar i thjeshtë i kërkesave të pranuar në ankand rezultoi 2.15%, ndjeshëm më i lartë se ai mesatar i ponderuar prej 1.95%.

Kjo tregon se yield-i i ponderuar është ndikuar ndjeshëm nga një ose pak pjesëmarrës me vlerë të lartë të kërkesës së pranuar. Zakonisht, aktorët me peshën kryesore në tregun e Bonove janë bankat tregtare që kanë pjesë të madhe tregu në depozita dhe zotërojnë sasi të mëdha likuiditetesh të lira, që investohen në tregun primar të Bonove dhe Obligacioneve.

Këto banka shfaqin një oreks më të ulët për rrezik të huadhënies ndaj sektorit privat krahasuar me bankat e tjera të sektorit dhe preferojnë të përqendrojnë më shumë investime në letrat me vlerë të qeverisë. Ato shpesh konkurrojnë në ankande duke kërkuar yield-e më të ulëta dhe duke ndikuar ndjeshëm në çmimin mesatar të tregut.

Kjo qasje shkon në favor të qeverisë shqiptare, sepse zbut kostot e huamarrjes së brendshme. Nga ana tjetër, mbajtja në nivele të ulët e yield-eve të Bonove i bën këto instrumente më pak tërheqëse, duke nxitur në teori më shumë huadhënie për sektorin privat në tregun bankar.

Por, nga ana tjetër, kjo sjellje vështirëson përcjelljen e kursit të politikës monetare që ndjek banka qendrore. Në muajin mars, Banka e Shqipërisë rriti për herë të parë në një dekadë normën bazë të interesit, me 0.5 pikë përqindje. Kjo lëvizje erdhi si reagim ndaj rritjes së shpejtë të inflacionit, duke filluar nga fundi i vitit 2021. Rritja e normës bazë synon ta bëjë më të shtrenjtë huamarrjen dhe më të leverdishëm kursimin, me qëllim frenimin e rritjes së shpenzimeve dhe mbajtjen nën kontroll të inflacionit./Marre nga MONITOR

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar