LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja e Eglantina Bucit/ Gjykata lë në qeli babë e bir. Si e ekzekutoi vëllai 8 vite më parë 23-vjeçaren pas urdhrit të

6 Shtator 2020, 12:16 Nga DOSJA
Vrasja e Eglantina Bucit/ Gjykata lë në qeli babë e bir. Si e

TIRANË- Vrasësit gjakftohtë babë e bir, Faik dhe Shkëlzen Buci do të qëndrojnë në burg, pasi akuzohen se kanë vrarë në vitin 2012 23-vjeçaren Eglantina Buci. Gjykatësi Lazer Sallaku dha sot për ta sot masën e sigurisë “arrest me burg” . Të dy të arrestuarit u shfaqën të qetë në gjykatë, ndërkohë para togave të zeza nuk pranuan krimin e rëndë. Madje në një moment babai i viktimës, Faik i Buci u shfaq duke qeshur.

Pas seancës avokati i tyre, Arben Gramo u shpreh më tej se nuk ka prova të mjaftueshme për Faik dhe Shkëlzen Bucit për këtë vrasje. Ai theksoi se vajza nuk vinte në shtëpi ndaj mendohet se mund të ishte prostituuar.

Por si ndodhi ngjarja e rëndë? 

Një dëshmitar, i cili ndodhet në qeli ka treguar detaje tronditëse nga vrasja e 8 viteve më parë të Eglantina Bucit në Malin me Gropa. Para oficerëve të policisë, bashkëpunëtori i drejtësisë (emri të cilit ende nuk dihet) ka treguar se ka qenë prezent në momentin që Shkëlzen Buci vrau me armë motrën e tij, Elgantina Bucin. Ai tregon se ditën e vrasjes pas Shkëlzeni mori në një makinë Golf 2,  atë dhe motrën e tij pasi kishte “dëshirë” të pinte kafe me ta. Por,  pasi hipën në makinë Shkëlzeni e çoi Eglantinën tek Mali me Gropa, ku aty edhe e vrau me armë.  Dëshmitari tregon më tej se Shkëlzeni vrau të motrën me një plumb në fytyrë dhe më pas telefonoi të atin dhe i tha që e kreu punën. Gjatë momenteve të tmerrit 23-vjeçarja vetëm qante. Pas vrasjes dëshmitari është kërcënuar me jetë nga Faik Buci, nëse do të tregonte detaje për ngjarjen e rëndë.

Kaluan vitet dhe Eglanina Buci rezultonte e humbur. Vëllai i babai i saj shpreheshin ajo ndodhej jashtë vendit, ku prostituinte. Por, gjetja e eshtrave të 23-vjeçares nga një gjahtar në Malin me Gropa hodhi dritë mbi ngjarjen. Për këtë ngjarje të rëndë, u arrestua dy ditë më parë babai i saj, Faik Buci. Ndërkohë në qeli është edhe Shkëlzen Buci. Shkaku i vrasjes ishte pasi familja e saj nuk e ka pranuar lidhjen me një djalë, duke e akuzuar 23-vjeçaren se u prishi nderin e familjes. Mesa duket ata nuk janë penduar për krimin e rëndë.

J.V/ Dosja.al 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet eglantina buci faik buci shkelzen buci zbardhet vrasja e eglantina bucit eglantina buci faik buci shkelzen buci zbardhet vrasja e eglantina bucit

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal