LIVE UPDATES
Aktualitet

“50 euro në ditë i jap mjekut, se ndryshe nuk e prekin me dorë/ Gruaja tregon se çfarë ndodh tek “Shefqet Ndroqi: Burri

6 Shtator 2020, 10:39 Nga DOSJA
“50 euro në ditë i jap mjekut, se ndryshe nuk e prekin me

TIRANË- COVID-19 është ende një kërcënim, jo vetëm për moshat e treta, por edhe për të rinjtë. Gjatë muajve korrik dhe gusht pati një shpërthim të dytë virusit. Deri më tani në Shqipëri koronavirusi ka shkaktuar 306 viktima dhe aktualisht janë aktivë 3779 të tjerë. Ndërkohë, lufta e vërtetë për jetën po bëhet në spitalet COVID, tek spitali Infektiv dhe ai “Shefqet Ndroqi”. Rënkime, ulërima, lutje, ankth, trishtim, shpresë, këto janë pamjet që vijnë nga pacientët brenda 4 mureve të dhomave të spitalit. Madje ka pasur edhe nga ata që janë dorëzuar më herët, nuk kanë luftuar me vdekjen deri në sekondën e fundit. Vetëvrasja tashmë shihet si “zgjidhje” nga të infektuarit që po marrin mjekim në spital. Një fenomen ky që ka tronditur opinion publik dhe ka ngritur shumë pikëpyejte. Por, para se të kalojmë tek kjo çështje e rëndësishme, të shohim se çfarë po ndodh në spitalet COVID.

Për Dosja.al ka folur një grua nga Korça, e cila prej 2 javësh ka të shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi” burrin e saj. Ajo tregon se në spital burri e përdor fshehurazi telefonin, pasi mjekët nuk e lejojnë. Po kështu, gruaja rrëfen se bashkëshortit të saj i çon çdo ditë ushqimin dhe ujin, pasi gatimet në spital janë skandaloze.

“Unë jam nga qyteti i Korçës. Spitali i Korçës e dërgoi me rekomandim burrin tek spitali “Shefqet Ndroqi”. Ishte skaneri ai që na tregoi se burri ishte i infektuar me COVID-19. Që ditën e parë që erdhi këtu i vunë oksigjenin, tashmë gjendje e tij është përmirësuar. Telefonin nuk mund ta përdorë lirshëm. E ka me vete, nuk ja kanë marrë doktorët, por e përdor fshehurazi. Nuk e di pse nuk i lenë të përdorin telefonat. Nuk arrijmë ta kuptojmë. Unë flas me të disa herë në ditë, se i dërgoj ushqimin. Çdo ditë e marr ushqimin në një mensë këtu afër dhe ia dërgoj me infermierët. Burri më thotë që ushqimi në spital është skandaloz. Madje edhe ujin ia çoj të blerë. Nuk kemi zgjidhje tjetër, vetëm t’ja dalë mbanë”, u shpreh qytetarja.

Ajo tregon më tej, se çdo ditë u jep ryshfet mjekëve. Sipas qytetares “tarifa” ditore është 50 euro. Por jo vetëm kaq, ajo tregon se edhe makën oksigjenit dhe shumë ilaçe i ble në farmaci dhe nëpërmjet infermierëve ia dërgon bashkëshortit të saj.

“Çdo ditë i kam dhënë 50 euro mjekut që është në turn. Kemi frikë, se ndryshe nuk e prekin me dorë. Ata e kanë bërë punën e tyre, por edhe lekët i kanë marrë. Me mjekët kontaktoj në whtas up për gjendjen e burrit. Ndërkohë blej me paratë e mira maskat e oksigjenit dhe ilaçe të tjera. Nuk na kanë thënë as kur do dalë burri nga spitali. Jemi në pritje”, tregon gruaja.

Pra ky është realiteti, asaj që ndodh tej spitali COVID2. Familjarët janë në ankth jo vetëm për gjendjen shëndetësore të të afërmve, por duhet t’i kenë xhepat e mbushur plot me para, se ndryshe të infektuarve mund t’u rrezikohet edhe jeta. Ministria e Shëndetësisë flet për shërbime dhe mjekim, por qytetarët tregojnë të kundërtën.

Emigmat e vetëvrajeve tek spitali “Shefet Ndroqi”:

“Ishte në gjendje të rënduar psikologjike”. “Ngushëllojmë familjarët”. “Vuante nga depresioni”. Këto janë deklaratat e mjekëve për vetëvrasjen e Xhino Koçës dhe Hasan Mirës,  tek spitali COVID2. Ende këto ngjarje janë të paqarta dhe ky fenomen ka tronditur edhe vetë bluzat e bardha. Së fundmi, spitali mori vendin që në çdo dritare e godinës së “Shefqet Ndroqit” të vendohet hekura. Ndërkohë, Prokuroria ka nisur hetimet për mënyrën sesi janë trajtuar pacientët në spital dhe ka sekuestruar edhe karletat e tyre.

Shumë pikëpyetje janë ngritur për këto vetëvrasje. Mos vallë ankthi, stresi, izolimi i detyron pacientët të marrin këtë vendim? Mos ndoshta medikamentet që ju injektohen? Ende nuk ka një përfundim zyrtar. Priten hetimet për të zbardhur atë çfarë po ndodh realisht në spitalin “Shefeqet Ndoqi”.

J.V/Dosja.al 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet denoncimi tek shefqet ndroqi koronaviusi në shqipëri denoncimi tek shefqet ndroqi koronaviusi në shqipëri

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra