LIVE UPDATES
Ekonomi

COP 26/ Vodafone Albania mbështet misionin: Së bashku për planetin!

4 Nëntor 2021, 08:30 Nga DOSJA
COP 26/ Vodafone Albania mbështet misionin: Së bashku për

Mbi 100 shtete, përfaqësues të shoqërisë civile, të të rinjve dhe biznesit, janë mbledhur së bashku në Konferencën për Ndryshimet Klimatike, të njohur si COP 26. Qëllimi vazhdon të mbetet përshpejtimi i marrjes së masave për arritjen e objektivave të Marrëveshjes së Parisit dhe Marrëveshjes Kuadër të Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet e Klimës. Ky është takimi më i rëndësishëm pas atij të COP 21, që u mbajt në 2015-ën, në Paris, ku morën pjesë mbi 200 liderë botëror, të cilët pranuan dhe nënshkruan Marrëveshjen e Parisit për Klimën. Kjo marrëveshje angazhon pothuajse të gjitha vendet pjesëmarrëse për të ndaluar ndryshimet klimatike dhe marrjen e masave për të parandaluar shkaqet dhe efektet e këtyre ndryshimeve.

Për 12 ditë me radhë COP 26 do të ketë në fokusin e saj diskutimet për masat që priten të merren për të zbatuar angazhimet e marrëveshjes së Parisit. Pjesë e këtij angazhimi është bërë padiskutim edhe Shqipëria.

Në këtë kontekst, Vodafone Albania, Qeveria Gjermane përmes GIZ (Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusarmmenarbeit dhe FAO (Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e Kombeve të Bashkuara) po mbështesin Ministrinë e Turizmit dhe Mjedisit, për të rritur ndërgjegjësimin e qytetarëve, të sektorit publik dhe privat për rolin thelbësor që ata kanë dhe angazhimet që mund të ndërmarrin për ta bërë Shqipërinë një vend miqësor ndaj ndryshimeve klimatike.
Në Sheshin Skënderbej, përgjatë 12 ditëve të punimeve të konferencës, do të transmetohen, direkt, sesione të ndryshme nga COP 26.
Ekspertët e klimës dhe jo vetëm, do të jenë aty të pranishëm, për të shpjeguar më shumë mbi këto zhvillime, si dhe për të informuar për vendimmarrjet, mesazhet, negociatat e çdo shteti që do të përcillen ditë pas dite nga konferenca.

Angazhimi i Vodafone Albania, vjen në vazhdën e politikave dhe nismave që Vodafone Group ndërrmerr në drejtim të kontributit për luftën ndaj ndryshimeve klimatike. Përdorimi 100% i energjisë së rinovueshme që prej korrikut 2021, vlerësimi si rrjet i gjelbër, vendosja e makinave elektrike që reduktojnë në mënyrë të ndjeshme shkarkimet e CO2 në ajër, vendosja e paneleve diellore, aplikacioni “Tirana Ime”, i cili mundëson matjet në kohë reale të cilësisë së ajrit në Tiranë, fushatat e vazhdueshme RedlovesGreen, janë nisma që dëshmojnë seriozitetin dhe angazhimin e vazhdueshëm dhe konkret të Vodafone Albania në luftën kundër ndryshimeve klimatike në vend.

Të bindur se rrjeti digjital dhe teknologjia kanë një rol kyç për përmirësimin e ndryshimeve klimatike, Vodafone Albania do të vazhdojë ta luajë rolin e tij për misionin e madh: Së bashku për planetin!

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

sociale sociale cop 26 vodafone albania cop 26 vodafone albania

Sondazh

Poll

Ekonomi 7 Nëntor 2021, 06:23

Të vërteta të pakëndshme për gazin

Është tunduese të fajësosh të huajt për krizën e gazit në Europë. Fajtori kryesor është më pranë shtëpisë“Rusia është një vend arinjsh, jo një vend që tole...

Ekonomi 6 Nëntor 2021, 06:16

Buxheti 2022, rishpërndarja e padrejtë e taksave

Buxheti publik, që administrohet nga qeveria, është zmadhuar vitet e fundit, kryesisht prej rritjes së normës së taksave, rritjes ekonomike dhe borxhit publik, ...

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal