LIVE UPDATES
Politike

VOA: Berisha e sfidoi hapur, Basha më i ashpër se ndonjëherë

13 Dhjetor 2021, 22:02 Nga DOSJA
VOA: Berisha e sfidoi hapur, Basha më i ashpër se ndonjëherë

TIRANË – Në Shqipëri ish kryeministri Sali Berisha së bashku me anëtarët e tjerë të Komisionit për Rithemelimin e Partisë Demokratike, strukturë e ngritur nga Kuvendi i thirrur prej tij dy ditë më parë, hynë sot në selinë e kësaj force politike për të zhvilluar mbledhjen e tyre, ndërsa në sallën përballë, kryetari demokrat Lulzim Basha po zhvillonte një tjetër takim. Zoti Berisha njoftoi nisjen e përgatitjeve për referendumin e datës 18 dhjetor, ku kërkohet që anëtarësia e partisë të shprehet për vendimin e Kuvendit për shkarkmin e zotit Basha. Ky i fundit reagoi me tonet më të ashpra të përdorura deri më tani ndaj pararendësit të tij, duke i kujtuar të kaluarën komuniste, apo dhe ngjarjet e vitit 1997.

Zotit Berisha dhe mbështetësit e tij u shfaqën sot pas mesditës në selinë e Partisë Demokratike. Një akt i hapur sfide, që pritej dhe ishte paralajmëruar nga zoti Berisha, i cili kishte përsëritur disa herë se selia e partisë është e demokratëve.

Që në hyrje zoti Berisha saktësoi se ai dhe anëtarët e Komisionit për rithemelimin e partisë, strukturë e miratuar nga Kuvendi për të drejtuar partinë deri në zgjedhjen e strukturave të reja drejtuese, ishin aty për të zhvilluar një takim. “Në zyrën e Bashës ne nuk kemi punë. Sot ne vijmë këtu për të bërë një mbledhje”, deklaroi ai.

Në Kuvendin e para dy ditëve delegatët votuan duke i konsideruar të pavlefshme strukturat aktuale të Partisë Demokratike. Të gjithë anëtarët e Komisionit, shoqëruar dhe nga mbështetës të tjerë, u ngjitën në katin e dytë, duke hyrë në një nga sallat e mbledhjes, ndërsa përballë tyre, në një sallë tjetër, zoti Basha po zhvillonte një tjetër takim pune me grupin për zgedhjet në Forumin rinor.

Mbledhja zotit Berisha me Komisionin e Rithemelimit nuk zgjati shumë. Pas saj, ish kryeministri shpjegoi se ishte diskutuar për përgatitjet e referendumit të thirrur prej tyre në datën 18 dhjetor, datë në të cilën zoti Basha ka thirrur Kuvendin e partisë.

Referendumi kërkon mbështetjen e anëtarësisë së partisë për vendimin e marrë nga Kuvendi i së shtunës së kaluar, për shkakrkmin e kryetarit Basha. Zoti Berisha i kërkoi kryetarëve të degëve që të vënë në dispozicion selitë e partisë për referendumin. “Kryetarët e degëve që nuk e kanë ndarë ende mendjen, selitë e tyre t’i vënë në dispozicion të anëtarësisë për referendumin. Kurrë, s’mund të mendojë kush se selitë e partisë janë shtëpitë apo apartamentet private të drejtuesve”, tha ai.

Më herët gjatë ditës, Partia De,okratike njoftoi se kishte kallzuar në Prokurorinë e posaçme SPAK, tre deputetë dhe dy sekretarë nën akuzën e “Falsifikimit të vulave, stampava dhe formularëve”, duke qenë se ata ishin ndër organizatorët e Kuvendit të thirrur nga zoti Berisha, nën simbolet e PD-së.

Ish kryeministri e sulmoi ashpër për këtë akt. “Një veprim të tillë e bën një njeri që nuk ka as besë, as ligj. Një besë prerë që vërsulet ndaj kolegëve të tij, drejtuesve, në të gjitha mënyrat”, u shpreh ai.

Mbrëmë Këshilli Kombëtar i thirrur nga zoti Basha votoi për shkarkimin nga funksionet, të kryetarit të Këshillit Edi Paloka, 4 sekretarëve dhe disa anëtarëve të kryesisë, ndërsa miratoi një rezolutë e cila i konsideronte nul vendimet e Kuvendit të thirrur nga zoti Berisha.

Kryetari demokrat Lulzim Basha, reagoi me tonet më të ashpra të përdorura ndonjëherë ndaj zotit Berisha, duke i kujtuar atij të kaluarën si ish anëtar i Partisë komuniste para vitit ’90, apo dhe trazirat e vitit 1997.

“Sot është kohë të dënojmë me ashpërsinë më të madhe aktn e një njeriu marrëzia e të cilit nuk ka fund në përpjekjen për karshillik ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës., në egoizmin për të marrë peng Partinë Demokratike dhe demokratët, dhe për të mbivendosur vullnetin e tij, hallet e tij personale, interesit e tij dhe familjes së tij, familjes tonë të madhe politike”, deklaroi zoti Basha, duke nënvizuar se “sot shenjë e qartë e ndarjes së plotë e të pakthyeshme me Sali Berishën dhe pjesën tij të errët të historisë”.

Sipas tij “kjo që ka parë çdo shqiptar sot është pamja e një humbësi i cili mundohet të shfaqet si fitimtar, në fakt gjithçka që ka bërë sot ka treguar se humbja e tij është pa kthim, është rruga që ai ka zgjedhur. Sali Berisha ka treguar me ato që ka bërë sot se kur vjen puna për interesat e veta, nuk ka as erz dhe as burrëri. Është një burracak i cili si një ish komunist i vjetër , me propagandë, me mashtrim edhe gënjeshtra, është gati të thërrmojë e të shkatërrojë gjithçka, edhe fëmijën e vet politik, Partinë Demokratik, vetëm e vetëm për interesin e tij personal”.

Marrë nga “Zëri i Amerikës”

(d.v/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Politike Politike

Sondazh

Poll

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Iu gjet magazina me drogë në Fier, arrestohet 47-vjeçari në Dibër

'Shqiptarëve po u ngushtohet laku'/ Berisha: Qeveria ka ulur me 2% ndihmën ekonomike

POROSIA/ Protesta e 7 korrikut, Berisha: Kërkoj intensifikim maksimal

Edi Rama flet vonesën e satelitëve, do i përdorë për fermerët: Do të vijnë brenda këtij viti!

Shifrat e INSTAT flisnin për rënie,Rama i kundërshton: Mbulojmë 97%të konsumit vendas.Ku ikën lopët?

Gruri problem për t'u shitur, Rama mburret: Na është rritur prodhimi

Rama ngre alarmin: Do të kemi një dimër të ashpër dhe mungesa të mëdha

Rama me charter privat në mes të krizës ekonomike/ Peleshi: Ka lidhje me dinjitetin e shtetit

“Ju s’menaxhoni dot dy mikrofonë”/ Salianji ironizon Peleshi: Na jepni dhe ne nga një lopatë

Peleshi: S'kemi avionë për shuarjen e zjarrit, s'na leverdis. Ka kosto shumë, e kam dhimbje koke

Helmim masiv në Kukës, Gjici: S’ka probleme me ujin e pijshëm, u përzie me atë të vaditjes

Sherr tek 'Siguria Kombëtare', Peleshi: Zjarre do kemi! Xhaferaj: Të kemi helikopterë në punë

Del VD-Ka momenti kur makina me nënë dhe djalin thyen kangjellat dhe përfundon në lumë

Mjeti me nënën e fëmijën në ujë, dalin pamjet nga Berati

Avionët për shuarjen e flakëve, Peleshi: Do blejmë orë tek NSPA. Noka: E provova unë, nuk ia vlen

Zjarri në Sazan, Peleshi: S'u shua vetë, uji vetëm do e 'eksitonte'. Duhet ndërhyrje nga terreni

Informacion "TOP SECRET"/ Kuvendi futet pa dashje LIVE, gjenerali ndërhyn me urgjencë

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës