LIVE UPDATES
Art&Argëtim

“Vintage”/E vjetra rikthehet në modë, kolltuku i viteve 1960 shitet për 12 mijë £

3 Dhjetor 2021, 10:34 Nga DOSJA
“Vintage”/E vjetra rikthehet në modë, kolltuku i viteve

SUEDI – Në një ankand suedez javën e kaluar, një kolltuk Ikea Cavelli, me një jetëgjatësi prej 62 vitesh,  i përshkruar nga eksperti i dizajnit Andreas Siesing si “një grail i shenjtë për entuziastët e dizajnit”, u shit për 12,473 £.

Sipas The Guardian, nuk është aspak befasuese: mobiljet “vintage” apo të viteve të kaluara Ikea tani janë kthyer një biznes i madh. Më poshtë janë 10 nga artikujt më të rrallë dhe më të shtrenjtë të Ikea-s në dispozicion aktualisht. Ndërkohë, kujdesuni për mobijet tuaja të vjetra që i keni lënë në një cep. Mund të kthehen në një burim fantastik të ardhurash.

Krevat mbretëreshë Kromvik, 4,977 £

Kromvik ishte një mobilje kryesore e Ikea-s, e shitur së bashku me dyshekun e sulltanit midis 1982 dhe 1994. Ai u projektua nga Knut Hagberg i cili, së bashku me motrën e tij Marianne, krijuan rreth 1600 produkte Ikea. Megjithatë, vetëm ky ka një vlerë rishitëse që mund t’ju shkaktojë marramendje.

Karrige  Impala, 6210 £

E projektuar në vitet ’70 nga Gillis Lundgren, punonjësja e katërt e Ikea, kjo karrige e lehtë është bërë me tuba çeliku dhe është e veshur me susta të kuqe. Në kohën e debutimit të saj, themeluesi i Ikea-s, Ingvar Kamprad, ishte i bindur se Impala ishte shumë jopraktike për t’u shitur. Ai e kishte gabim.

Kompleti i dhomës së ndenjes Johann Bertil Häggström, 3691 £

Është jashtëzakonisht e vështirë të gjesh një emër modeli për këtë grup, megjithëse ato ishin të kudo gjendura në vitet ’70. Sado e çuditshme që mund të tingëllojë, ky grup është një copëz ari: më parë, vetëm divani është shitur për rreth 4000 £.

Shezlong Skye, 3300 £
E dizenjuar në vitet ’70 nga Tord Björklund, krijuesi i gamës ende të pashmangshme të divaneve Karlanda, shezlongu Skye është jashtëzakonisht elegant. E modeluar në krom dhe lëkurë, do të dukej mirë kudo: me disa jastëk të lezetshëm mund të krijoni ambientin si terapistët e viteve 1980.

Karrige Åke, 2459 £

Edhe pse shumë nga pjesët e cilësisë së mirë Ikea datojnë nga vitet ’70, Åke është relativisht e lashtë. E njohur ndonjëherë si “Muslingestol”, kjo karrige hyri për herë të parë në dyqane në vitin 1952 dhe është jashtëzakonisht e rrallë. Një pjesë e kësaj mund të jetë për shkak të këmbëve të saj të pazakonta, të cilat, të paktën këto ditë, duken sikur mezi mund t’i mbijetojnë një peshe të rëndë.

Karrige prej lëkure me stol për këmbët 3269 £

Vizitoni një degë të Ikea-s sot dhe do të shihni akoma karriget e pritjes Pöang për shitje. E dizenjuar nga Noboru Nakamura, kjo është një karrige lëkure në ngjyrë kafe çokollatë, me kopsa dhe një stol që përputhet me të, që në momentin e lëshimit mund të ishte e juaja për 80 £. Tani duhet të shpenzoni mijëra.

Kolltuku Grace-61, 1483 £
Siç sugjeron edhe emri, kjo karrige është 60-vjeçare . Ekziston një shans që nëse do të kishit gjyshërit suedezë, ata do të kishin një të tillë, ndoshta të ndikuar nga përshkrimi i katalogut për të si “qendra e mirësisë”. Dikur ata paguanin 16 £ për të. Çmimi tani është 92 herë më i lartë, që duket disi i tepruar.

Bufe Ladoga, 2118 £

E vërteta është se shumë prej këtyre artikujve të vjetër Ikea kanë çmime për shkak të risive. Ata janë të mrekullueshëm, por qartësisht të një moshe të kaluar. Nuk mund të thuhet e njëjta gjë për bufenë Ladoga , projektuar në vitet ’60 nga Erik ëørts. Është një pjesë befasuese e bukur bashkëkohore. Nëse do të hapnit faqet e një reviste do të gjenit dhjetëra artikuj shumë të ngjashëm që shiten po aq.

Karriget Vilbert, 863 £

Është e lehtë të kuptosh pse Vilbert tani është kaq i shtrenjtë. Është krijuar nga Verner Panton, një nga stilistët më të famshëm të Danimarkës. Janë bërë vetëm 4000 prej tyre, gjë që i bën çuditërisht të rrallë.

Karrige e kanavacës Safari Diana, 400 £
Krahasuar me artikujt e tjerë, karrigia Diana ka një çmim fantastik. Projektuar në vitin 1972 nga Karin Mobring, dhe i bazuar në një karrige nga vitet 1930, ishte një sukses i menjëhershëm dhe u shit mirë për 11 vjet përpara se të ndërpritej. Por duket se ështëe nënvlerësuar. Ju mund të blini një grup prej katër karrigesg për 100 £ secila, por ato mund të shkojnë rreth dy herë më shumë pas disa vitesh. Një investim interesant.

(m.k.dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

foto galeri foto galeri foto të vjetra ikea suedi vintage foto të vjetra ikea suedi vintage

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra