Aktualitet

VIDEO/ Prej 24 orësh në flakë, banorët nisin shuarjen e zjarrit në malin e Gjallicës me mjete rrethanore, zero reagim nga autoritet

Siç duket edhe nga pamjet e publikuara nga Dosja.al, banorët e fshatit Shtiqën janë angazhuar dhe me mjete rrethanore kanë bërë të mundur që pjesa më e madhe e flakëve të shuhet.
Featured image of article: VIDEO/ Prej 24 orësh në flakë, banorët nisin shuarjen e zjarrit në malin e Gjallicës me mjete rrethanore, zero reagim nga autoritet Foto nga mali i Gjallicës

KUKËS– Zjarri në malin e Gjallicës nuk është shuar ende krejtësisht. Prej më shumë se 24 orësh një sipërfaqe e madhe toke me pisha ka qenë në flakë, dhe janë djegur duke vënë në rrezik Parkun Natyror Korab-Koritnik.

Siç duket edhe nga pamjet e publikuara nga Dosja.al, banorët e fshatit Shtiqën janë angazhuar dhe me mjete rrethanore kanë bërë të mundur që pjesa më e madhe e flakëve të shuhet.

Zjarri nisi që pasditen e djeshme, teksa u raportua se pjesa në 200 metër alrtësi në malin e Gjallicës ishte në flakë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Zona e thepisur nuk u mundësonte zjarrikësve që të shkonin në vendin e ngjarjes dhe të shuanin zjarrin, duke bërë që pishat të digjen.

Banorët e zonës bënë thirrje dhe kërkuar ndihmë nga ajri, por deri më tani asnjë nga autoritetet përkatëse nuk kanë reaguar.

(f.m/dosja.al)

Një Koment në “VIDEO/ Prej 24 orësh në flakë, banorët nisin shuarjen e zjarrit në malin e Gjallicës me mjete rrethanore, zero reagim nga autoritet

  1. Po normal, sepse Gjici me soj e sorollop, Hasane e Dulle, eshte i angazhuar me festimet e vallet e origjines vet. Meqe eshte prej Bushtrice, krejt tash duhet me u ngjit ne bjeshke te Bushtrices se me perpara nuk kemi ditw me jetu jeten ne Kuksianet. Nuk ka kohe e as qe e vret mendjen per zjarret ne Gjalice, ska male te tjera pervec bjeshkes se Busjtrices deri ne 2023!!!

Shto Koment