LIVE UPDATES
Politike

DENONCIMET/ Meta: Kriminelët po vjedhin identitetet e shqiptarëve. PS-ja donte të merrte 9 në Vlorë, u përvëlua! Është

15 Prill 2021, 12:16 Nga DOSJA
DENONCIMET/ Meta: Kriminelët po vjedhin identitetet e shqiptarëve.

TIRANË– Presidenti Ilir Meta ka zbuluar sot një skenar që sipas tij ishte parashikuar të ndodhte në qytetin e Vlorës, por që shtoi se tashmë nuk ekziston më, pasi e ka ‘përvëluar’. Në një deklaratë të paralajmëruar për mediat, Meta tha se Partia Socialiste kishte planifikuar që të merrte nëntë mandate pa garë fare, por që sipas tij, nuk do të ndodhë. Nga salla e Presidencës, Kreu i Shtetit u tregua i prerë kur tha se maxhoranca bashkëpunon edhe me njerëz apo ‘çimka’ të dënuar jashtë shtetit për trafik femrash. Për këta të fundit, Meta tha se mund të jenë edhe në Opozitë.


I pyetur për situatën në degën e Lëvizjes Socialiste për Integrim në Vlorë, Meta nuk preferoi të bënte asnjë koment, teksa shtoi se do të jetë në Vlorë edhe në ditët që do të bëhet numërimi i votave. Meta paralajmëroi komisionerët, përfshirë edhe ata të Opozitës, duke shtuar se ata duhet të mbajnë mendjen në mësim, pavarësisht se mund të kenë marrë para nga bandat e Astirit.

I pyetur për propozimet e kryeministrit Edi Rama për të bashkëpunuar me kryedemokratin Lulzim Basha, Meta tha se është një propozim i “sinqertë si ai i 17 majit”, duke shtuar çdo gjë duhet deklaruar paraprakisht. Meta tha se nëse PD-ja dëshiron që bashkëpunojë me PS-në, apo duan të behën bashkë edhe me LSI-në, duhet të deklarohen që tani. Madje Presidenti shtoi se ata duhet të dinë se do t’i mundë edhe Bojken Abazi i vetëm, që është kandidat i Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri. 

Meta u bëri thirrje edhe të gjithë qytetarëve që të denoncojnë në platformën e Presidencës, teksa shtoi se edhe në Tiranë, është tentuar që të ndërhyhet edhe në njësinë numër dhjetë në Tiranë, ku do të votohet në mënyrë elektronike, për herë të parë. Kreu i shtetit u bëri thirrje edhe institucioneve në zonën e Korçës që të bëjnë kujdes me personat që vijnë të votojnë, pasi persona me precedentë penalë kanë vjedhur identitetin e shqiptarëve që ndodhen jashtë vendit, në mënyrë që të votojnë më 25 prill. Këto mjete identifikimi, Meta tha se përdoren për të dalë edhe jashtë shtetit. Zyrtarët, Presidenti i paralajmëroi që të mos bëjnë gabime të tilla në vjedhjen e të dhënave, pasi mund të përfundojnë në burg.

Për batabase-n e të dhënave që është publikuar ditët e fundit, Meta tha se e ka marrë vesh se kush është patrinazhistja e tij, dhe se e përqafon dotr, por shtoi me humor se në fakt, Kreun e Shtetit e kanë në patronzh ‘nja 500 fuksa’.

Pjesë nga fjala e Metës:

Në Korcë në disa Bashki të banuara nga maqedonasit, shtetas me rekorde kriminale janë pajisur me pasaporta dhe dokumente identifikimi jo me të dhënat e tyre, por me të dhëna të tjera që nuk kanë probleme me ligjin. Shtetas të huaj, pas pajisjes kanë vijuar me ndjekjen e procedurave dhe në Maqedoninë e Veriut dhe kanë vijuar lëvizjen e lirë. Nga ajo që është bërë publike, Ministri i Brendshëm në Maqedoninë e Veriut. Përpara zgjedhjeve kam shqetësimin se krimi zgjedhor në Shqipëri ka bashkëpuno dhe autorë të niveleve më të larta dhe votimi i një personi disa herë me ID të vjedhura duke votuar edhe në emër t emigrantëve që nuk vijnë në Shqipëri. U bëjë thirrje të gjithë nëpunësve dhe zyrtarëve të shtetit të kenë kujdes dhe të mos u shkojnë në mendje të shkojnë në qendrat e votimit me ID të rreme apo të vjedhura duke përdorur dokumente të zgjedhësve të tjerë. Kushdo që do guxojë do mbajë përgjegjësi guxon. Këto veprimtari të paligjshme cenojnë integritetin e zgjedhjeve. Një vend pune nuk vlen kurrë sa e ardhmja e Shqipërisë dhe e ardhmja e saj europaine. Kush falsifikon dhe të prek votën do të ketë vendin e burg, të mos ndihen të intimiduar, presidenti është në monitorim të detyrës se si reagojnë institucionet shtetërore. U bëj thirrje tëgjithë nënpunësve e zyrtarëve shtetërorë të kenë kujdes, mos rëndojnë përgjegjësinë e tyre e as mos t’u shkojë në mendje të paraqiten në qendrat e votimit me dokumente identifikimi të rreme apo të vjedhura apo duke përdorur dokumente të zgjedhësve të tjerë. I kam kërkuar prokurorisë, KQZ të nisn hetimet e verifikimet përkatëse duke marrë masa për këtë veprimtari të paligjshme kriminale e për të ruajtur të pacënuar në kohë integritetin e zgjedhjeve. Çdo funksionar të tregohet i ndershëm e vigjilent, një vend pune nuk vlen kurrë sa e ardhmja e Shqipërisë, e ardhmja evropiane e shqiptarëve. Kush tenton të tjetërsojë votën do e ketë vendin në burg ndaj të mos ndihen të intimiduar nga asgjë e askush, presidenti është në detyrë e po monitoron si institucionet shtetërore po reagojnë e do reagojnë. Justifikimet nuk pranohen alibitë kurrsesi.

(f.m/Dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike ilir meta ilir meta 15 prill 2021 ilir meta ilir meta 15 prill 2021

Sondazh

Poll

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind