LIVE UPDATES
Art&Argëtim

VIDEO/ Fituesi i Nobel-it mohon masakrën e Srebenicës, Handke: Më mirë një letër higjienike me m*t, sesa pyetje boshe dhe

7 Dhjetor 2019, 13:02 Nga DOSJA
VIDEO/ Fituesi i Nobel-it mohon masakrën e Srebenicës, Handke: Më

Fituesi i Nobelit në Letërsi për këtë vit, Peter Handke u pyet në lidhje me mbështetjen e tij për regjimin e Sllobodan Millosheviç në një konferencë për shtyp të Premten,ku iu tha gazetarëve se nuk ishte momenti të përgjigjej ndaj pyetjeve “injorante”.

Marrja e çmimit Nobel nga autori austriak në tetor është kritikuar gjerësisht nga shkrimtarët dhe politikanët për qëndrimin e tij për luftërat jugosllave të viteve 1990. Një peticion i nënshkruar nga pothuajse 60,000 njerëz po i bën thirrje Komitetit Nobel që të revokojë çmimin për justifikuesin e ‘Kasapit të Ballkanit’.  Handke qau në funeralin e Millosheviç  në vitin 2006, duke e quajtur atë “një njeri mjaft tragjik”.

Peticioni do të dorëzohet nga protestuesit në 10 dhjetor në Stokholm, kur Handke pritet të marrë çmimin e tij.

Pas një momenti të vështirë, ku të pranishmit kënduan “Gëzuar Ditëlindjen”, Handke u pyet në lidhje me polemikat për fitoren e tij. Ai u përgjigj: “Kjo është një histori shumë e gjatë. Për ta treguar këtë histori këtu, mendoj se nuk është momenti. ”

‘Një zgjedhje shqetësuese’: autorët kritikojnë fitoren e diskutueshme të Nobelit të Peter Handke

I pyetur për protestat e planifikuara javën e ardhshme, Handke rikujtoi një vizitë në Norvegji në vitin 2014, kur ai fitoi çmimin Ibsen. “Kishte shumë protesta kur shkova në Teatrin Kombëtar të Oslos. Shumë bërtitje të ‘poshtë fashizmit, fashizmit’. Doja të bisedoja me këto zonja dhe zotërinj, por ata nuk donin të flisnin me mua, “tha ai.

Në fjalën që mbajta duke pranuar atë çmim, unë iu thashë kritikëve: “Shkoni në ferr, aty ku jeni tashmë”.

Handke u pyet nga Peter Maass, gazetari amerikan  që publikoi dokumentet jugosllave të Handke, se a ka ndodhur masakra e Srebenicës për të, aty ku u vranë 8 mijë burra e djem muslimanë.

Handke u përgjigj gazetarit duke i thënë se preferonte një letër që iu dërgua nga një kritikë anonimë e cila kishte brenda një kaligrafi me jashtëqitje, sesa t’i përgjigjej atij. “Unë preferoj letrën higjienike, anonime dhe me jashtëqitje brenda, sesa të përgjigjem për pyetjet tuaja boshe dhe injorante.”

Svenska Akademiens presskonferens med Peter Handke slutade med en hätsk attack mot de närvarande journalisterna.https://t.co/q1O2ETYtML pic.twitter.com/wL7omEyev7

— DN Kultur (@DNKultur) December 6, 2019


Mungesa e përgjigjeve të drejtpërdrejta të Handke nuk do të pushtojë polemikat. Anders Olsson, kryetari i komitetit Nobel, u ka thënë kritikëve se “ambicia duhet të fokusohet për të fetuar për veprën e jashtëzakonshme letrare dhe jo personin.”

Por në fillim të kësaj jave, dy anëtarë të komitetit të jashtëm të ngritur për të mbikëqyrur reformat në Akademinë Suedeze, bashkë me një gazetare dhanë dorëheqjen.

“Zgjedhja e laureatit të vitit 2019 nuk ishte thjesht një zgjedhje për një organ pune por gjithashtu është interpretuar, si brenda akademisë, ashtu edhe jashtë saj, si një mbrojtje e qëndrimit që letërsia është mbi politikën”,” tha ajo për Dagens Nyheter. “Kjo nuk është ideologjia ime”.

Më herët, të Premten, Peter Englund, ish sekretari i përhershëm i Akademisë Suedeze, tha se ai nuk do të marrë pjesë në ceremoni sepse për të festuar fitoren e Handke duke thënë se “do të ishte hipokrizi e rëndë nga ana ime”.

Jonas Eklöf, redaktori kryesor i revistës suedeze të librave Vi Läser, ishte në konferencën për shtyp. Ai tha se ndjenja midis gazetarëve suedezë që mbulojnë Nobelin “ka qenë lodhje, rraskapitje dhe …” Jo përsëri! “Një ndjenjë që pak ka të bëjë me letërsinë tani.”

“Ende ka shumë trazira brenda akademisë, me bojkot të rinj dhe dy në pesë anëtarë që largohen nga komiteti Nobel vetëm javën e fundit,” tha Eklöf. “Sot, çfarë mund të them: ishte e çuditshme – veçanërisht kënga e ditëlindjes për Handke – dhe pak e çuditshme, por jo aq e pakëndshme siç mund të pritej”

Burimi: The Guardian

Përshtati në Shqip: Fjola Graçi/ Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Kulture Kulture cmimi nobel ne letersi masakra e srebrenices peter handke sllobodan milosheviç cmimi nobel ne letersi masakra e srebrenices peter handke sllobodan milosheviç

Sondazh

Poll

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Iu gjet magazina me drogë në Fier, arrestohet 47-vjeçari në Dibër

'Shqiptarëve po u ngushtohet laku'/ Berisha: Qeveria ka ulur me 2% ndihmën ekonomike

POROSIA/ Protesta e 7 korrikut, Berisha: Kërkoj intensifikim maksimal

Edi Rama flet vonesën e satelitëve, do i përdorë për fermerët: Do të vijnë brenda këtij viti!

Shifrat e INSTAT flisnin për rënie,Rama i kundërshton: Mbulojmë 97%të konsumit vendas.Ku ikën lopët?

Gruri problem për t'u shitur, Rama mburret: Na është rritur prodhimi

Rama ngre alarmin: Do të kemi një dimër të ashpër dhe mungesa të mëdha

Rama me charter privat në mes të krizës ekonomike/ Peleshi: Ka lidhje me dinjitetin e shtetit

“Ju s’menaxhoni dot dy mikrofonë”/ Salianji ironizon Peleshi: Na jepni dhe ne nga një lopatë

Peleshi: S'kemi avionë për shuarjen e zjarrit, s'na leverdis. Ka kosto shumë, e kam dhimbje koke

Helmim masiv në Kukës, Gjici: S’ka probleme me ujin e pijshëm, u përzie me atë të vaditjes

Sherr tek 'Siguria Kombëtare', Peleshi: Zjarre do kemi! Xhaferaj: Të kemi helikopterë në punë

Del VD-Ka momenti kur makina me nënë dhe djalin thyen kangjellat dhe përfundon në lumë

Mjeti me nënën e fëmijën në ujë, dalin pamjet nga Berati

Avionët për shuarjen e flakëve, Peleshi: Do blejmë orë tek NSPA. Noka: E provova unë, nuk ia vlen

Zjarri në Sazan, Peleshi: S'u shua vetë, uji vetëm do e 'eksitonte'. Duhet ndërhyrje nga terreni

Informacion "TOP SECRET"/ Kuvendi futet pa dashje LIVE, gjenerali ndërhyn me urgjencë

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës