LIVE UPDATES
Aktualitet

Vettingu- KPA dëgjon dëshmitarin e thirrur nga Dhurata Haveri për të sqaruar një hua

18 Shkurt 2022, 19:18 Nga DOSJA
Vettingu- KPA dëgjon dëshmitarin e thirrur nga Dhurata Haveri për

Nga Edmond Hoxhaj

Kolegji i Posaçëm i Apelimit, KPA dëgjoi të premten deklarimet e huadhënësit të gjyqtares së ish-Gjykatës së Apelit për Krime të Rënda, Dhurata Haveri për blerjen e një apartamenti në Shkodër në vitin 2011, i thirrur në cilësinë e dëshmitarit. Kryesuesi i trupës gjykuese, Sokol Çomo sqaroi se marrja e kësaj dëshmie ishte një prej shkaqeve të ankimit të subjektit ndaj vendimit të Komisionit, për të cilin ishte vlerësuar që çështja të kalohej për shqyrtim në seancë publike. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi me 29 shtator 2019, shkarkimin nga detyra të Haverit pasi u konstatua mungesë burimesh të ligjshme për një numër asetesh të deklaruara dhe se kishte kryer deklarim të rremë për kostot e shkollimit të vajzës. Vendimi i Komisionit u ankimua nga Haveri në KPA.

Dhurata Haveri e ka filluar karrierën si gjyqtare në vitin 1991 në Gjykatën e Shkodrës. Ajo u emërua në ish-Gjykatën e Apelit për Krime të Rënda në vitin 2004 dhe prej 15 vitesh e ushtroi detyrën në të njëjtin institucion. Në cilësinë e dëshmitarit të premten u pyet shtetasi Vildan Volumi, prej të cilit Haveri ka pretenduar në Komision se ka marrë një hua në shumën 5 milionë lekë në vitin 2011, që ka shërbyer për blerjen e një apartamenti në Shkodër po atë vit.

Çomo sqaroi në fillim të seancës se Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, KPK rezulton që të mos ketë asnjë vendimmarrje lidhur me kërkesën e subjektit për pyetjen e huadhënësit në cilësinë e dëshmitarit, as për pranim dhe as për mospranim. “Subjekti ka kërkuar të pyeteni. Komisioni nuk ka vendosur as po, as jo”, ju drejtua kryesuesi Çomo dëshmitarit, i cili kreu fillimisht betimin se do të thoshte vetëm të vërtetën.

Bazuar në pyetjet e drejtuara prej përfaqësueses së Haverit, avokates Romina Zano, dëshmitari Volumi rrëfeu formimin e tij profesional si inxhinier topograf, profesion që sipas tij e kishte ushtruar prej vitit 1979 kur ishte diplomuar pranë Fakultetit të Inxhinerisë së Ndërtimit në Tiranë. Ai deklaroi se kishte qenë gjatë gjithë kohës i punësuar në institucione shtetërore, derisa në vitin 1996 kishte vendosur së bashku me dy kolegë të regjistronin një shoqëri private që ofronte shërbime në fushën e topografisë. Sipas Volumit, ai ishte kontraktuar me kohë të pjesshme në projekte të financuara nga USAID dhe Bashkimi Evropian gjatë periudhës 1994-1996, prej nga pretendoi se kishte siguruar të ardhura të kënaqahme. Sipas dëshmitarit, pasi kishin krijuar shoqërinë private, kishin arritur të fitonin edhe tendera publikë në vlera të konsiderueshme.

“Kemi fituar dhe tendera 20 milionë lekë”, tha Volumi – megjithëse u pyet disa herë nga trupa lidhur me mënyrën se si i referohej monedhës lek, ku ai qartësoi se fliste “me lekë të vjetra”.

Volumi deklaroi se prej vitit 2002, kur aktiviteti i shoqërisë private ishte në rënie, kishte filluar punë pranë Zyrës Vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme në Shkodër, ku kishte punuar deri në 2009. Ai sqaroi se largimi nga puna kishte qenë i padrejtë dhe për këtë arsye kishte fituar kundërshpërblim nga gjykata në shumën 1.1 milion lekë, vlerë që e kishte përfituar pjesërisht në 2010-ën dhe pjesën me të madhe në 2011-ën.

Dëshmitari pretendoi se pas largimit nga puna deri në vitin 2014, kishte punuar në dy firma ndërtuese dhe se bashkëshortja kishte qenë në punë gjatë gjithë kohës, ku prej vitesh ushtronte detyrën e drejtoreshës së statistikave në Shkodër. Volumi deklaroi se në vitin 1997 kishte çelur një depozitë bankare në shumën 1.9 milion lekë dhe se në vitin 2002 kur i kishte tërhequr ishin afro 4.5 milionë lekë. Ai pretendoi se në vitin 2011, kishte pasur në shtëpi rreth 6.5 milionë lekë të cilat i kishte për blerjen e një apartamenti, por kur subjekti i kishte kërkuar ndihmë financiare për blerjen e banesës së saj, i kishte dhënë 5 milionë lekë që do t’i kthente pasi të merrte kredi. Sipas dëshmitarit, ai nuk kishte kryer shpenzime në vlera të mëdha gjatë asaj periudhe.

Ai shpjegoi se është kunati i subjektit, por theksoi se që prej ndarjes nga jeta të babait të Haverit kur ajo ishte në shkollë të mesme, e kishte konsideruar gjithmonë veten si vëllain e madh të saj. Volumi dorëzoi si prova vendimin e gjykatës dhe dokumentacionin për ekzekutimin e kundërshpërblimit për largimin nga puna, si dhe dokumente të tjera me të cilat pretendon të provojë disponiblitetin e shumave të deklaruara.

Kur dëshmitari u pyet nga trupa nëse dispononte dokumentacion ligjor për të vërtetuar gjithë të ardhurat dhe pagesën e detyrimeve tatimore për periudhën 1994-1999, ai u shpreh se nuk kishte arritur t’i siguronte të gjithë listëpagesat dhe kontratat e nënshkruara kur ushtronte aktivitetin privat. Ai shtoi se kishte marrë një vërtetim nga tatimet që sqaronin se nuk i kishin të ruajtura dokumentet. “Por ne nuk mund të merrnim pjesë në procedurat e tenderimeve në atë kohë nëse nuk kishim paguar në mënyrë periodike detyrimet tatimore”, deklaroi Volumi dhe theksoi se kishte kaluar kohë e gjatë dhe ishte e vështirë të gjendeshin dokumentet e kërkuara.

Subjekti dhe avokatja Zano u pyetën prej Kolegjit se përse i kishin dorëzuar tani dokumentet për përfitimin e vlerës së kundërshpërblimit nga ana e huadhënësit dhe jo më parë. Zano sqaroi se nuk kishin qenë në dijeni të këtij fakti dhe se e kishin mësuar së fundmi nga komunikimi që kishin pasur me dëshmitarin. Kolegji deklaroi të përfunduar fazën e pyetjeve të dëshmitarit dhe shtyu seancën për më datë 4 mars në orën 10:00, kur pritet të vendosë lidhur me administrimin ose jo si provë të dokumenteve të dorëzuara prej dëshmitarit.

Marrë nga Reporter.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet dhurata haveri kolegji i posaçem i apelimit vettingu dhurata haveri kolegji i posaçem i apelimit vettingu

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare