LIVE UPDATES
Aktualitet

Vettingu/ Konfirmohet në detyrë prokurori i Tiranës, Arben Qosja

21 Tetor 2020, 08:01 Nga DOSJA
Vettingu/ Konfirmohet në detyrë prokurori i Tiranës, Arben Qosja

TIRANË- Konfirmohet në detyrë prokurori i Prokurorisë së Apelit në Tiranë, Arben Qosja. Trupa e përbërë nga Genta Tafa Bungo kryesuese, Lulzim Hamitaj relator dhe Suela Zhegu anëtare vendosën që Qosja ta kalojë me sukses procesin e Vettingut. Ai rezultoi i pastër në të trija shtyllat e vlerësimit. Në cilësinë e vëzhguesit ndërkombëtar ishte i pranishëm edhe Ferdinando Buatier.

Seanca në KPK: 

Relatori Lulzim Hamitaj tha në seancën dëgjimore se prokurori Qosja rezultonte në pamundësi financiare për shlyerjen e dy kësteve për blerjen e një apartamenti me sipërfaqe 90.86 m2 në Tiranë në vitin 2005, kundrejt vlerës 53 mijë euro. Gjithashtu, Komisioni konstatoi se Qosja kishte deklaruar shlyerjen e paradhënies në vlerën 10 mijë euro në vitin 2005, por nuk kishte pasqyruar detyrimin e mbetur.

Hamitaj shpjegoi se në kontratën fillestare, vlera e apartamentit shënohej 59 mijë euro, ndërkohë që në vitin 2006, prokurori e kishte deklaruar ndryshimin e çmimit në shumën 53 mijë euro për shkak të zvogëlimit të sipërfaqes së apartamentit në 83 m2.

Si burime krijimi të kësaj pasurie, Qosja ka deklaruar një hua në vlerën 20 mijë euro të marrë në vitin 2006 pa interes dhe pa afat; 3.8 milionë lekë nga shitja e një apartamenti nga nëna e tij dhe kursime nga pagat. Sipas Komisionit, subjekti i rivlerësimit nuk ka deklaruar në vitin 2005 pagesën e 25 mijë eurove në favor të shoqërisë ndërtuese si dhe shlyrjen e 16 mijë eurove në vitin 2006.

Hamitaj shpjegoi se në analizën financiare nuk është përfshirë e gjithë vlera 3.8 milionë lekë e deklaruar si e përfituar nga nëna e subjektit nga shitja e apartamentit, pasi në kontratën e shit-blerjes ka figuruar shuma 2 milionë lekë. Sipas tij, nuk është përfshirë vlera 1.8 milion lekë që përfaqëson diferencën mes çmimit të deklaruar me atë të pasqyruar në kontratën e shit-blerjes.

Ndërkohë, nuk janë gjetur probleme lidhur me huanë 20 mijë euro, pasi huadhënësi ka rezultuar të ketë pasur burime financiare të ligjshme të mjaftueshme dhe nuk është evidentuar konflikt interesi mes tyre.

Në përfundim të analizës financiare për këtë pasuri, Komisioni konstaton mungesë të burimeve financiare në vlerën 850 mijë lekë për pagesën e këstit të parë dhe pamundësi në shumën 900 mijë lekë për pagesën e këstit të dytë. Prokurori Arben Qosja deklaroi gjatë seancës dëgjimore se kishte dhënë edhe më parë shpjegime lidhur me çdo gjetje të Komisionit për mosmbulimin e dy kësteve për shlyerjen e çmimit të apartamentit.

Ai kërkoi që KPK të vlerësonte të ardhurat e gjithë familjarëve që prej vitit 1998.

“Edhe pse nuk janë pasqyruar kursimet në deklaratën periodike, vërtetohen burimet e ligjshme të cilat janë të mjaftueshme për kursimet. Nuk mund të përligjet mospërfshirja e mundësisë së kursimeve për këstin e pare,” tha Qosja dhe vijoi se në deklaratën veting kishte pasqyruar burimin e ligjshëm që kishte shërbyer për shlyerjen e këtij detyrimi.

Lidhur me konstatimin për pamundësi të shlyerjes së këstit të dytë, Qosja shpjegoi se shitja e apartamentit ishte kryer nga nëna.

“Pas pagesës së tatimit për vlerën reale të përfituar nga shitja e këtij apartamenti, duhet përfshirë gjithë kjo shumë në analizën financiare”, kërkoi Qosja.

Ai shtoi se në deklaratën veting kishte pasqyruar detyrimin e mbetur pa paguar dhe se gjithçka ishte e sqaruar. Ka dokumente se vlera reale e shitjes është tërhequr nga nëna në bankë dhe të nesërmen është paguar kësti i dytë. “Gjykoj se nuk ka vend për balancë negative,” tha prokurori Qosja.

I pyetur nga Hamitaj se përse nuk e ishte shlyer më parë detyrimin tatimor për vlerën 1.8 milionë lekë, Qosja ripërsëriti se shitja e apartamentit të mëparshëm ishte kryer nga nëna dhe se ai kishte qenë në pamundësi të kryente korigjimin. Sipas subjektit të rivlrësimit, pas shitjes, blerësit e kishin vendosur këtë pasuri si barrë hipotekore dhe se kjo e bënte të pamundur për këtë palë që të paraqitej para noterit.

“Pala blerëse e ka deklaruar se çmimi i shitjes ishte 3.8 milionë lekë. Nuk ka patur gjë për të fshehur”, pohoi Qosja dhe këmbënguli se kishte qenë gjithmonë kritik ndaj veprimit të kryer lidhur me vlerën e shitjes në kontratë, ndryshe nga ajo reale.

Komisioni konstaton mosdeklarimin periodik të një magazine në Peshkopi, që figuron në emër të nënës së subjektit të rivlerësimit, e përfituar nëpërmjet privatizimit në vitin 1992. Hamitaj sqaroi se Qosja ka pretenduar se nuk kishte kryer mosdeklarim të kësaj pasurie, pasi trualli ku gjendet magazina figuron ende me pronar “shtet” dhe se u ishte përmbajtur dokumenteve ligjorë në deklarimet e tij.

Nga hetimi administrativ ka rezultuar se prokurori Qosja ka pasur mundësi financiare për blerjen e një autoveture tip Volksëagen në vitin 2013, kundrejt vlerës 5670 euro + 162 mijë lekë për detyrimet doganore. Edhe për likujditetet e tij e të bashkëshortes nuk janë gjetur probleme.

Hamitaj tha se nga analiza financiare e kryer prej vitit 2004, kur Qosja ka nisur detyrën si prokuror e në vazhdimësi, bilanci mes të ardhurave dhe shpenzimeve rezulton përgjithësisht pozitiv.

Sipas Komisionit, mbeten negative balancat për shlyerjen e dy kësteve për apartamentin, përkatësisht 850 mijë lekë në vitin 2005 dhe 900 mijë lekë në 2006-ën.

Qosja pranoi se në deklarimet e para kishte pasur paqartësi dhe pasaktësi. “Por, nuk ka ndonjë qëllim pas tyre”, theksoi ai.

Prokurori Qosja u vlerësua pozitivisht për figurën dhe profesionalizmin. Edhe për një çështje për “drejtim të automjetit në mënyrë të parregullt” të verifikuar nga KPK, për të cilën Qosja kishte vlerësuar se vendimi i Shkallës së Parë kishte qenë i rregullt dhe nuk kishte ushtruar rekurs, nuk u evidentuan probleme. Hamitaj tha se prokurori Qosja kishte njoftuar me shkrim drejtuesin e Prokurorisë së Apelit për qëndrimin e tij. “Komisioni i vlerëson në përputhje me detyrën këto veprime të subjektit”, tha Hamitaj dhe shtoi se në 5 denoncimet e kryera nga publiku nuk janë gjetur indicie.

Në përfundim të seancës dëgjimore, prokurori Arben Qosja tha se në punën e tij 30 vjeçare si prokuror dhe oficer i Policisë Gjyqësore, gjithmonë e kishte ushtruar detyrën me përgjegjësi dhe në korrektësi me ligjin. Ai shpjegoi se kishte filluar punë si prokuror në vitin 1991 dhe se kishte rifilluar në ‘98-ën si oficer i Policisë Gjyqësore.

“E gjithë pasuria e familjes sime, së bashku me prindërit është 53 mijë euro dhe justifikohet ligjshmëria e saj. Gjykoj se i plotësoj të tri kriteret e rivlerësimit për të vazhduar detyrën dhe kërkoj konfirmimin,” përfundoi prokurori Arben Qosja.

J.V/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet konfirmohet në detyrë arben qosja vettingu konfirmohet në detyrë arben qosja vettingu

Sondazh

Poll
Aktualitet 21 Tetor 2020, 07:53

Si po braktiset sistemi shëndetësor në Shqipëri

TIARANË– Një tjetër problem që u evidentua gjatë pandemisë, ishte mungesa e stafit mjekësor. Me pagën më të ulët në rajon, mjekët shqiptarë kanë gjet...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve