LIVE UPDATES
Sport

“Vendos shifrën që do në kontratë”, dita kur Pablo Escobar rrëmbeu trajnerin e Barcelonës për të drejtuar Nacional d

20 Shtator 2020, 11:05 Nga DOSJA
“Vendos shifrën që do në kontratë”, dita kur

KOLUMBI-Që historia e futbollit kolumbian është  shënuar nga trafiku i drogës kjo nuk është sekret për askënd, ndërsa koha kalon  histori të reja dalin nga ditët kur zotët e drogës kontrollonin jo vetëm biznese të paligjshme, por edhe futbollin kolumbian. Një nga ato histori ka të bëjë me Pablo Emilio Escobar Gaviria, narkotrafikantit më të madh në botë dhe trajnerit të famshëm argjentinas Cesar Luis Menotti, i njohur ndryshe si “El Flaco”.

Historia në fakt u tregua nga komentatori i mirënjohur Christian Martinoli, në një bisedë me gazetarin tjetër sportiv David Medrano në kanalin e tij në YouTube, ku ata ndanë histori për trajnerin argjentinas.Ngjarjet ndodhën në fillim të viteve 80 – Martinoli thotë se në 1983 “Flaco” sapo ishte emëruar trajner i Barcelonës.Deri në atë kohë, Menotti ishte tashmë një trajner me famë botërore, madje duke kurorëzuar kampion bote Argjentinën në vitin 1978.

Rrëmbimi

Gazetari tregon se një të shtunë në mbrëmje dy persona iu afruan Menottit, duke i shpjeguar se shefi i tyre donte ta takonte për darkë.Menotti u befasua nga propozimi dhe u përgjigj se nuk i pëlqente kjo lloj oferte. Burrat këmbëngulën, duke i shpjeguar atij se kush ishte shefi i tij dhe se “El Patron” – siç njihej Pablo Escobar në botën kriminale të Medellin – nuk mund t’i thuhej jo. Pas refuzimit të teknikut e pyetën kur e kishte stërvitjen tjetër. Përgjigja ishte të hënën në mëngjes.

Ata të dy i premtuan Menottit që të hënën do të ishte kthyer dhe…e çuan në Kolumbi në rezidencën e Pablo Escobar, natyrisht duke i mbuluar fytyrën që të mos shihte rrugën. E në darkë, pasi folën gjatë për futboll, “El Patron” vuri në tavolinë një kontratë: “Kjo fletë është për ju, shkruaj shifrën që dëshiron dhe eja të drejtosh Nacional. Ose më saktë skuadrën e Escobar, një nga më të rëndësishmet në Amerikën e Jugut”. Përgjigja e Menottit nuk ishte nga ato që pritej, tregon Martinoli: “Ju jeni një person që keni shumë ëndrra, por jam edhe unë i tillë. E për tani, ëndrra ime është të drejtoj Barcelonën. Besoj se ju do ta kuptoni”. Fakti që argjentinasi u kthye shëndoshë e mirë në Barcelonë tregon se El Patron e kuptoi…

Atlético Nacional gjatë viteve 80 do të rritej dhe do të dominonte futbollin. Në ato vite, klube të tjera futbolli në Kolumbi gjithashtu ishin presidentë që merreshin me drogë, si vëllezërit Rodríguez Orejuela me América de Cali dhe Gonzalo Rodríguez Gacha, alias “El Mexicano”, me Millonarios de Bogotá.Në 1989 Atlético Nacional u bë klubi i parë kolumbian që fitoi Copa Libertadores de América.

Sidoqoftë, ajo kupë është e rrethuar nga thashethemet që tregojnë Escobar si arkitektin e saj, mes të cilave ka presione, ryshfete dhe kërcënime me vdekje ndaj gjyqtarëve dhe lojtarëve të ekipeve rivale të Nacional.

E.Ç (Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sport sport argjentina cesar luis menotti kolumbi nacional de medellin pablo escobar argjentina cesar luis menotti kolumbi nacional de medellin pablo escobar

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS