LIVE UPDATES
Aktualitet

VD- Me tupana e muzikë! Rama hap pjesërisht Rrugën e Arbrit, Murrizi në pranverë

29 Nëntor 2021, 12:01 Nga DOSJA
VD- Me tupana e muzikë! Rama hap pjesërisht Rrugën e Arbrit,

DIBËR– Rruga e Arbrit është hapur sot në mënyrë provizore. Në një video të publikuar në profilin e tij në Facebook, kryeministrit Edi Rama ‘ngriti traun’. I shoqëruar nga ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Baluku e ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, Rama bëri në kmëbë rrugën e tunelit të Murrizit ku aktualisht kalohet me ByPass.

Tashmë rruga do të bëhet për vetëm 47 minuta, nga 1 orë e 20 minuta që bëhej deri më sot. Gjithsesi, pjesa e tunelit të Murrizit do të vijë të jetë në kantier deri në pranverë. Vetë Rama shkruan se në këtë pjesë të rrugës për shkak të formacioneve gjeologjike komplekse, puna ka ecur më ngadalë dhe përfundon në pranverë. Pas Ramës, qindra qytetarë të veshur me kosutme popullore, lodra e tupanë kanë ecur me këmbë për herë të parë në këtë rrugë.

Nuk mungoi as një kolonë mjetesh me flamujt kuqezi e që u binin borive pa ndalim, duke qenë se hapja e kësaj rrugë përkoi dhe me 77-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë. Kjo rrugë do të pajiset dhe me makinë inteligjente për çdo shkelje të qarkullimit rrugor. Policia ka apeluar për përdorimin e gomave dimërore dhe ecjen me kujdes.

Të njëjtën gjë ka bërë edhe vetë ministrja Balluku, e cila pak ditë më parë tha se drejtuesit e mjeteve duhet të ecin me kujdes pasi rruga nuk ka përfunduar ende. Balluku tha gjithashtu se përp esë ditë në vit gjatë të cilave ajo ka informacione në bazë të monitorimeve që bie dëborë, kjo rrugë do të mbyllet.

Nga ana tjetër, Partia Demokratike e ka konsideruar propagandë hapjen e kësaj rruge. Konkretisht deputetja Dhurata Çupi ka publikuar një foto ku shihet asfalti i çarë. Krah foto, Çupi shkruan se kjo rrugë nuk ka përfunduar dhe se është hapur për propagandë.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

VD/Pranë oxhakut me telefon në dorë, Rama i buzëqeshur: Zjarr Dibre

VIDEO-Udhëtimi i parë! Kolona e makinave me flamujt kuqezi hap Rrugën e Arbrit

VIDEO/Vajza tenton të filmojë Ramën,truproja e kryeministrit i nxjerr përpara çadrën

PD nxjerr foton me asfaltin e çarë: Rruga e Arbrit s’ka mbaruar, 8 euro taksë

(F.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike edi rama hapet rruga e arbrit edi rama hapet rruga e arbrit

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE