LIVE UPDATES
Aktualitet

VD-100 familje te ‘5 Maji’ në banesa të reja, Rama: Me Kombinatin, lagjet më moderne

31 Dhjetor 2021, 10:48 Nga DOSJA
VD-100 familje te ‘5 Maji’ në banesa të reja, Rama: Me

TIRANË – 100 familje të zonës së “5 Majit”, të cilët u prekën nga tërmeti i 26 nëntorit, kanë hyrë në shtëpitë e reja.

Kryeministri Rama, i pranishëm në një ceremoni për inaugurimin e banesave të para, është shprehur se kjo zonë do të kthehet në një qendër zhvillimi, jo vetëm për banorët e prekur nga tërmeti.Ai thotë se kjo është një përgjigje me vepra, ndaj atyre që që kanë “sulmuar” qeverinë për rindërtimin.


“Sëbashku me Kombinatin, do të jetë lagjia më modern e Tiranës për disa vite. Ku gjejnë strehë falë këtij programi edhe familje që ishin këtu në kushte mizerabël, pa infrastrukturë, disa me legalizime, disa pa legalizime fare. Disa me prona e disa pa prona. Programi ynë do i ofronte më shumë se sa mund ta bënte një subjekt privat. E gjitha kjo falas, pa asnjë kokërr leku. Nga të gjitha programet e rindërtimit që kemi studiuar në kontinentin tonë, për të mësuar si i kanë ndërtuar modelet financiare, modelet urbanistike, marrëveshjet, nuk kemi gjetur asnjë program që ti kthejë familjet në shtëpi falas. Duke i dhënë titullin e prionësisë sikur të ishin pronarë ose blerës. Të gjtiha programet kanë kredi, janë të buta por prapë mbeten kredi. Ne nuk mund tua ngarkonim këtyre familjeve këtë barrë. Është një përgjigje me vepra e atyre fjalëve dhe maskarallëqeve që janë thënë, nuk është se kanë ulur energjinë time, kanë stresuar kaq shumë njerëz, kanë ngatërruar kaq shumë fqinj me njëri tjetrin, kanë futur frikën tek komunitetet nga kombinati tek 5 maji por edhe në qytete të tjera. Jo shtëpitë nuk do ndërtohen kurrë, do ju marrin tokat për të bërë vilat e tyre. Jo po do jua prishin juve për tua dhënë oligarkëve. Një mizerabilitet i luftës së pakuptimtë për pyushtet. E bëri të vështirë procesin për njerëzit. Në kombinat ka njerëz që mendojnë se natën do shkojnë oligarkët për tu marrë tokat, dhe do shkojë lali Eri me makinën e tij Maybach dhe me Lamborghinin e tij Këto janë lagjet më të mëdha të rindërtimit. Këtu përveç 1100 familjeve të prekura, projekti parashikon shumë familje të tjera. Një lagje me 11 mijë banorë. Në këtë  projekt ne do të vëmë në jetë vazhdimin e gjithë kësaj experience jo vetëm pë rata që u prekën nga tërmeti, por edhe për familje të tjera me një kombinim të një programi kombëtar të strehimit social. Për familjet në nevojë dhe çiftet e reja dhe me zhvillime komerciale, për të mos krijuar lagje ghetto. Për të ndërtuar lagjet me shumë shtresa qytetarët. Shërbimet janë në nivelin më të lartë, nuk do ketë vetëm banesa por shkolla kopshte e qendra shëndetësore e parqe, terrene sportive dhe gjelbërim pafund” – tha Rama.

LAJMI KRYESOR: Rama pritet me këngë e me valle te ‘5 Maji’, 100 familje futen në shtëpitë e reja

(E.H/Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike edi rama rindertimi i banesave te tirane edi rama rindertimi i banesave te tirane

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta