LIVE UPDATES
Aktualitet

S’harrohen! Momentet më epike të 2021, nga Squid Game tek…

31 Dhjetor 2021, 13:02 Nga DOSJA
S’harrohen! Momentet më epike të 2021, nga Squid Game

SHBA – Teksa kufizimet e pandemisë filluan të zvogëlohen në vitin 2021, më në fund jeta filloi të kthehej në normalitet së bashku me filmat, muzikën, dasmat dhe ngjarjet që ishin pezulluar.

Pas 18 muajsh pritje, fansat më në fund përjetuan Daniel Craig, si 007 në “No Time To Die”, teksa në Bollywood zhvillohej dasma e vitit mes Vicky Kaushal dhe Katrina Kaif më 8 dhjetor. Jo vetëm që iu dha lamtumira “Keeping Up With The Kardashians” pas 14 vitesh transmetim, por Kim i tha lamtumirë edhe burrit të saj prej shtatë vitesh, Kanye West, i cili ndryshoi emrin në Ye këtë vit, duke paraqitur kërkesën për divorc në shkurt. Arrestimi i djalit të Shah Rukh Khan, Aryanit, bëri bujë, ashtu si edhe tragjedia që u shpalos në xhirimet e filmit Rust të Alec Baldwin , kur kineastja Halyna Hutchins u vra tragjikisht.

Megjithatë, në fund të fundit, viti na dha disa momente shumë të bukura për t’u kujtuar, duke përfshirë këngën epike të Olivia Rodrigo , memet e senatorit amerikanBernie Sanders, albumin e ri nga Adele dhe shumë diskutime si mund të kalonim personalisht në makthin e mega-hitit të Netflix “Squid Game”.

Janar  

Olivia Rodrigo publikon himnin “Sour”

Ish-ylli i Disney publikoi këngën e saj “Driver license” më 8 janar, duke u kthyer në numrin një të Billboard Hot 100, dhe duke thyer rekorde shkarkimesh. Këngët e saj vijuese “Deja vu” dhe “Good 4” u i paraprinë publikimit në maj të albumit të saj, “Sour” , i cili debutoi në vendin e parë në tabelën Billboard 200 dhe kaloi gjithsej pesë javë në krye të klasifikimit. Rodrigo u ftua në Shtëpinë e Bardhë në korrik për të inkurajuar të rinjtë që të vaksinohen.

Dorashkat e Bernie Sanders teksa fle paqësisht bëhen virale

Më 20 janar, të gjithë sytë duhet të ishin drejtuar tek marrja e detyrës nga Joe Biden si Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara. Bernie Sanders u shfaq në ditën e ftohtë, i veshur me një palë dorashka të thurura kafe dhe vodhi gjithë vëmendjen teksa duket sikur fle paqësisht. Ish-kandidati presidencial u bë viral për zgjedhjen e tij të veshjes në inaugurim, duke u shfaqur në referencat e kulturës pop për disa javë më pas.

Shkurt

Kim Kardashian dhe Kanye West janë ndarë

Ylli i kardashian bëri kërkesë për divorc në shkurt , duke kërkuar t’i jepte fund martesës së saj shtatëvjeçare me reperin. Dyshja, të cilët kanë katër fëmijë së bashku, u përpoqën ta mbanin ndarjen miqësore, me Kim-in që u kthye në lançimin e albumit Donda të ëest në gusht. Në nëntor, West dukej se kishte ndryshuar mendje për ndarjen, duke thënë për podcastin Drink Champs : Fëmijët e mi duan që prindërit e tyre të qëndrojnë së bashku… Unë dua që ne të jemi bashkë

Mars

Harry dhe Meghan në intervistë me Oprah

Princi Harry dhe Meghan Markle, Dukesha e Sussex, u ulën për një intervistë me Oprah Winfrey.  Në një nga ngjarjet televizive më të ndjekura të dekadës, Princi Harry dhe Meghan Markle u ulën me prezantuesen e emisioneve amerikane, Oprah Winfrey, për një intervistë si kurrë më parë. Dyshja diskutuan martesën, marrëdhënien, fëmijët dhe problemet e shëndetit mendor. Ata gjithashtu zbuluan se një anëtar i familjes mbretërore pa emër kishte pyetur veten se çfarë ngjyre lëkure do të kishte fëmija i tyrë i parë, Archie.

Prill

Bennifer 2.0

Marrëdhënia e hershme mes tyre u kthye për një raund të dytë kur Ben Affleck dhe Jennifer Lopez u ribashkuan në prill të këtij viti. Pas romancës së tij me aktoren e Knives Out , Ana De Arnas, Affleck filloi të takohej me ish të fejuarën e tij J-Lo pasi ajo u nda nga ish-ylli i bejsbollit, Alex Rodriguez. Dyshja fillimisht filluan të takoheshin në dhjetor 2001, duke fituar pseudonimin Bennifer, përpara se të prishnin fejesën në vitin 2004.

Maj

Friends: Bashkimi

Kasti i shfaqjes televizive të suksesshme Friends u ribashkua 17 vjet pas episodit të fundit të transmetuar në maj 2004. Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudroë, Matt LeBlanc, Mattheë Perry dhe David Schwimmer, të  njohur si Rachel, Monica, Phoebe, Chandler, Joey dhe Ross – u rikthyen në skenën e zërit ku u filmua shfaqja, përpara se të intervistoheshin para një publiku. , së bashku me bashkë-krijuesit e shfaqjes.

Qershor

Kardashians thonë lamtumirë

Pas 14 vitesh transmetim dhe 210 episodesh, më 20 qershor u transmetua episodi i fundit i “Keeping Up With the Kardashians”. Fansat e familjes së realiteti shoë-t i panë anëtarët të rriteshin në ekran, të fillonin karrierën e tyre, të martoheshin, divorcoheshin, bënin fëmijë dhe bëheshin miliarderë. Edhe pse seriali mund të kishte përfunduar, familja ka nënshkruar një marrëveshje të re me rrjetin televiziv amerikan Hulu, që pritet të nisë në vitin 2023.

Korrik

Gara e miliarderëve në hapësirë

Miliarderët Richard Branson dhe Jeff Bezos e gjetën veten në një garë për të parë se kush mund të raketonte i pari në hapësirë. Shefi ekzekutiv i British Virgin Branson fitoi garën, me mjeshtërinë e tij Virgin Galactic që arriti kufijtë e jashtëm të atmosferës së tokës më 11 korrik, ndërsa themeluesi i Amazon, Bezos, u desh të kënaqej me vendin e dytë në Blue Origin më 20 korrik.

Gusht

Vera e Zomdaya

Yjet e “Spider-Man” Zendaya dhe Tom Holland më në fund konfirmuan lidhjen e tyre.  Thashethemet kanë qarkulluar rreth Tom Holland dhe Zendaya që nga viti 2016, kur dyshja u bashkuan për herë të parë si Peter Parker dhe MJ për kthimin në ekran të madh të ekskluzivitetit të superheronjve. Të quajtur “Zomdaya” nga fansat , dyshja luajtën për vite të tëra me Kristen Stewart dhe Robert Pattinson të epokës së Twilight . Megjithatë, viti 2021 doli të ishte koha e duhur për çiftin dhe ata bënë të lumtur fandomin kur morën pjesë së bashku në dasmën e një miku më 22 gusht, duke u dukur të dashuruar.

Shtator

‘Squid game’ kthehet në një sensacion

Episodi i parë i sensacionit televiziv koreano-jugor Squid Game u publikua në Netflix më 17 shtator dhe u bë menjëherë një hitet më të mëdha të kulturës televizivë këtë vit. Shfaqja bëri bashkë yjet e Lee Jung-jae (Seong Gi-hun), Park Hae-soo (Cho Sang-ëoo) dhe Jung Ho-yeon (Kang Sae-byeok) jashtë Azisë. Seriali frymëzoi lojëra, kostume të Halloëeen-it dhe ndau botën në opinione që i adhuronin dhe ata që i shikonin me frikë si një influencë negative

Macron goditet me vezë dhe shuplaka

Në qershor, një 28-vjeçar u arrestua në Francën juglindore pasi ai e goditi Macron në fytyrë kur lideri francez po shtrëngonte duart me publikun gjatë një shëtitjeje. Tre muaj më vonë, Macron u godit me një vezë në një ekspozitë ndërkombëtare  në Lyon, Francë. Fatmirësisht, veza u hodh nga zona e shpatullave të presidentit, pa e dëmtuar.

Megan Fox dhe Machine Gun Kelly

Megan Fox dhe Machine Gun Kelly hynë në tapetin e kuq të “VMA 2021” në Barclays Center në Brooklyn të veshur në mënyrë të guximshme dhe pa i lënë shumë vend imagjinatës. Bukuroshja e “Jennifer’s Body”, 35, krijoi fustanin ikonik pothuajse nudo të Rose McGoëan nga shfaqja e vitit 1999, e veshur me një fustan krejtësisht të tejdukshëm Mugler të spërkatur me kristale të kuqe dhe argjendi dhe të veshur me një tanga të zbukuruara dhe sytjena me korse nudo.

TikTok arrin një miliard shkarkime

Kompania e mediave sociale njoftoi më 27 shtator se kishte kaluar një miliard përdorues në muaj. Duke u nisur në gusht 2018, popullariteti i aplikacionit u rrit gjatë pandemisë dhe u bë aplikacioni më i shkarkuar në botë në tremujorin e parë të 2020.

Tetor 

Tragjedia e të shtënave të Alec Baldwin

Alec Baldwin ishte aktori që mbante armën kur kineastja Halyna Hutchins u qëllua për vdekje në xhirimet e filmit ‘Rust’. Më 21 tetor kineastja Halyna Hutchins vdiq dhe regjisori Joel Souza u plagos kur një plumb nga një armë manovër e shkrepur nga Alec Baldwin goditi Hutchins në gjoks dhe Souza në shpatull. Arma u zbulua se përmbante municion të vërtetë dhe jo të rremë. Baldwin më vonë e quajti incidentin një “ngjarje një në një trilion”.

Kourtney Kardashian dhe Travis Barker fejohen

Bateristi i Blink-182 ia bëri pyetjen e famshme të dashurës së tij, yllit të realiteti shoë-t në plazh i rrethuar me trëndafila të kuq. Dyshja filluan të takoheshin në dhjetor 2020, duke fituar shpejt nofkën “Kravis”. Pas propozimit, babai i dy fëmijëve shkoi në Instagram për ta quajtur Kardashian “dashuria e jetës sime”.

Arrestohet djali i Shah Rukh Khan

Djali i superyllit të Bollyëood-it, Shah Rukh Khan, Aryan Khan , u arrestua më 2 tetor, kur Byroja e Kontrollit të Narkotikëve të Indisë hipi në anijen e lundrimit me të cilin po shkonte për në Goa dhe e akuzoi atë sipas ligjeve në lidhje me posedimin, konsumin dhe shitjen e substancave të paligjshme. Ai u lirua me kusht më 30 tetor pas 28 ditësh burg dhe duhet të paraqitet në byro një herë në javë.

Misioni i fundit i James Bond

Dalja e fundit e Daniel Craig si 007 në ‘No Time To Die’ më në fund arriti në kinema. Pas më shumë se një viti vonesa filmi më në fund u publikua në kinema. Në filmin me vlerë 250 milionë dollarë, Bond humbi emërtimin e tij legjendar 007 me një agjent tjetër, ra në dashuri dhe pati një fëmijë. Ai gjithashtu vdiq në një nga skenat e fundit , duke i lënë fansat të hutuar mbi mesazhin në fund të titullit se “James Bond do të kthehet…”

Nëntor

Tortura e Britney Spears përfundon

Pas 13 vitesh, konservatorizmi i këngëtares mori fund, me babain e saj Jamie Spears që nuk ushtronte më kontroll financiar dhe personal mbi vajzën e tij. Spears, 40, i tha një gjykatësi se nuk ishte në gjendje të linte shtëpinë e saj, të drejtonte një makinë, të bënte pazar ose të bënte një fëmijë me të fejuarin e saj, Sam Asghari, pa lejen e babait të saj. Kjo zgjoi një lëvizje masive të quajtur “Free Britney” ku mijera njerëz protestuan dhe mbështetën yllin e popit në rrjetet sociale lidhur me lirinë që njerëzit duhet të kenë mbi trupin e tyre.

Tragjedia e Travis Scott, Astroworld

Dhjetë njerëz vdiqën, duke përfshirë një djalë 9 vjeç dhe qindra u plagosën gjatë një përplasjeje vdekjeprurëse të turmës në festivalin Astroëorld të reperit Travis Scott më 5 nëntor. Autoritetet konfirmuan se një rritje e turmës mes 50,000 pjesëmarrësve të festivalit kishte çuar në vdekje, megjithatë koncerti i Scott nuk u ndal pavarësisht videove që tregonin njerëz që ngjiteshin në skenë për të ndaluar muzikën. Reperi ka mohuar fajin mes një morie padish.

Adele publikon ’30’

Publikimi i katërt i albumit të Adele “ndezi” furinë e zakonshme të fansave që janë të apasionuar me këngëtaren britanike. Ajo publikoi këngën e parë “Easy On Me” më 15 tetor dhe  vazhdoi duke thyer rekordin për këngën më të transmetuar në një ditë të vetme në Spotify me 24 milionë transmetime globale.

Taylor Swift publikon ‘Red’ (Versioni i Taylor)’

Pasi u përfshi në një betejë ligjore për të drejtat e muzikës së saj, Taylor Sëift njoftoi se do të ribërë të gjitha albumet që nuk i zotëronte më. Më 12 nëntor, ajo publikoi versionin e ri të albumit të saj të vitit 2012 Red . Videoja 10-minutëshe për “All Too Well” u bë virale për portretizimin e saj të dukshëm të romancës jetëshkurtër të Sëift-it me aktorin Jake Gyllenhaal.

Dhjetor

Vicky Kaushal dhe Katrina Kaif martohen

Të dy yjet bashkun jetën më 8 dhjetor në një martesë që u ndoq nga emrat e Bollyëood përfshirë Kabir Khan, Mini Mathur, Neha Dhupia, Angad Bedi, Sharvari Wagh dhe Vijay Krishna Acharya. Zgjedhja për t’u martuar në resortin Six Senses Fort Barwara në Rajasthan, mehendi (këna) dhe sangeet (ngjarja muzikore) u pasuan nga një ceremoni haldi (shafran i Indisë) dhe sehrabandi (lidhja e çallmave) përpara pheras (ritualit të dasmës).

Zayn Malik kundër Yolanda Hadid

Zayn Malik dhe Gigi Hadid u ndanë, por ajo që është tronditëse është arsyeja e ndarjes së tyre; Yolanda Hadid, nëna e Gigi-t, pretendoi se këngëtari i “Pillow Talk” e e shtyu atë në një komodinë pasi thuhet se kishte shkelur në shtëpinë e këngëtarit, akuza të cilën Malik e mohoi. Malik u akuzua për katër akuza për ngacmim dhe nuk u ankua kundër këtyre akuzave për hir të vajzës së tij dhe Hadid, Khai.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore virale foto virale intervista virale virale dosja foto virale intervista virale virale dosja

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN