LIVE UPDATES
Bota

Update-i i ri i WhatsApp, tre veçori të reja për përdoruesit

7 Tetor 2021, 07:28 Nga DOSJA
Update-i i ri i WhatsApp, tre veçori të reja për

SHBA- Disa veçori të reja do të vendosen në punë për përdoruesit e aplikacionit WhatsApp. Buisnesstech shkruan se me update-in e ri do të vijnë tre karakteristika të reja.

Mesazhe që zhduken

WhatsApp po nxjerr një azhurnim të ri për zhdukjen e mesazheve që do t’u mundësojë përdoruesve të zgjedhin kohëzgjatjen e kohës për të cilën duan që mesazhi të zgjasë. Mesazhet e mëparshme mund të zgjasnin deri në shtatë ditë, ndërkohë që përdoruesit që tani i është caktuar një kohëmatës diku mes 24 orëve dhe 90 ditëve.

Këto veçori të reja do të fillojnë të dalin në treg – për WhatsApp beta për iOS, WhatsApp Business beta për iOS – këtë javë. Karakteristika gjithashtu pritet të lançohet në Android së shpejti.

Mesazhe zanore globale

Mesazhet zanore do tu lejojnë përdoruesve të fillojnë një shënim zanor dhe pastaj të dalin nga një bisedë, të shikojnë dhe t’u përgjigjen mesazheve në biseda të tjera në aplikacion, ndërsa vazhdojnë të luajnë shënimin zanor. Ndërsa flisni, një dritare do të fiksohet në krye të aplikacionit me një mundësi për të ndaluar luajtjen e mesazhit zanor.

Ky funksion do të jetë i dobishëm për ata përdorues me shumë detyra dhe që nuk kanë shumë kohë për të dëgjuar shënime zanore disa-minutëshe. Kjo veçori mund të jetë e dobishme edhe kur merrni një mesazh zanor që ka një kohëzgjatje të gjatë. Në këtë rast, mund të vazhdoni të dërgoni mesazhe te kontaktet e tjera kur dëgjoni mesazhin zanor.

Mesazhet e ruajtura

Si pjesë e funksionit të ardhshëm të WhatsApp me shumë pajisje, shërbimi i mesazheve do të ruajë mesazhet tuaja të fundit në serverët e tij për të lejuar që të gjitha pajisjet tuaja t’i shkarkojnë ato.

Ndërsa këto mesazhe mbeten të koduara nga njëra anë në tjetrën, kjo është një veçori domethënëse nga mënyra se si ka funksionuar WhatsApp. Deri më tani, WhatsApp ka premtuar se do të ruajë mesazhe vetëm për aq kohë sa duhet për t’i dërguar ato në pajisjen tuaj. Nuk është e qartë nëse Facebook do të ruajë historinë tuaj të bisedave për një kohë të caktuar ose nëse do të fshijë mesazhet pasi ato të jenë dërguar në të gjitha pajisjet tuaja të lidhura.

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota tre veçori te whatsapp whatsapp tre veçori te whatsapp whatsapp

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE