LIVE UPDATES
Aktualitet

Takimi i tetraplegjikëve me ministren, përfaqësuesi: Vendosëm pikat mbi “i”

10 Dhjetor 2021, 13:32 Nga DOSJA
Takimi i tetraplegjikëve me ministren, përfaqësuesi:

TIRANË– Takimi i ministres Delina Ibrahimaj me tetraplegjikët ka përfunduar. Mësohet se është arritur një marrëveshje në parim për të ngritur 3 komisione mjekësore për të dëgjuar kërkesat e tyre. Përfaqësuesi i personave me aftësi të kufizuara bëri me dije 3 kërkesat që priten të diskutohen janë: Ulja e çmimit të energjisë, pagesa minimale për kujdestarin dhe paketa higjenike për personat që kanë nevojë.

“Paketa hidhenike që ka kosto të lartë, propozimi i parë ishte për të bërë takim me OSHEE në fund të janarit do të dalin me propozime konkrete për energjinë elektrike që të shkojë aty ku ka qenë 80% i paguan shteti kurse 20% ti paguajmë ne si invalidë. Dy kërkesat tona janë pagesa për paketën higjenike dhe paga e kujdestarit. Do të mblidhen më datë 20 do të fillojë grumbullimi i 3 komisioneve mjekësore. Komisionet do të bëjnë vlerësimin e këtyre kujdestarëve dhe afëtsive të kufizuara, kujt i takon shërbimi 24 orë ose do rrijë me atë pagë ose do të rritet, kujdestaria dhe paketa hidgjenike do të mblidhjen komisionet do të ngrihen 3 komisione do të bëhet vlerësimi sipas marrëveshjes që bëmë sot. Komisionet të mblidhen sa më shpejt do të jemi edhe ne pjesë e komisionet për njerëzit që ecin me karrige me rrota, të vendosim edhe ne të jemi vendimarrës bashkë me institucionet shtetërore. Paketa higjenike kujdestaria u la tre deri 6 muaj , do të fillohet nga Tirana pastaj këto komisione do të shpërndahen nëpër rrethet e Shqipërisë.

Sa do te jete pagesa për shoqëruesin dhe paketën e higjenës – Ramë dakord kërkesat do të jenë ato që kemi kërkuars, pagë minimale kujdestare për kujdestarin 300 mijë kurse paketa higjenike do kalojë 300 mijë lek ose do indeksohet, ka njerëz që kanë nevojë për këtë paketë ose dikush tjetër ka nevojë. Ne duam që mos dalim më në rrighë që mos na ikë jeta duke bërë kërkesa. Komentin kur do të fillojnë këto momisiono do të shikohet edhe skema për ribursimin e ilaçeve.

Ne kemi biseduar kemi bërë jo marrëveshje të plotë por kur të ngrihenm komisionet edhe ne do të jenë pjesë e komisionet që do të ngrejë shteti këtë radhë skano ku tja mbajnë sepse ne do të jemi pjesë e vendimeve që do të marrin vendimet e institucioneve, këtë radhë do të vendosen pikat mbi “i” sepse boll jemi lodhur”, tha përfaqësuesi i tetraplegjikëve.

(a.b)dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet protesta e tetraplegjikeve tetraplegjike protesta e tetraplegjikeve tetraplegjike

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave