LIVE UPDATES
Aktualitet

U kapën me kanabis, babë e bir nga Vlora: U armatosëm se na vjedhin mallin

12 Tetor 2021, 22:01 Nga DOSJA
U kapën me kanabis, babë e bir nga Vlora: U armatosëm se na

VLORË- Vilson dhe Fatjon Dautaj, babë e bir që u sulmuan me armë zjarri, thika e sende të forta në fshatin Mavrovë të Vlorës, janë lënë në “arrest shtëpie”. Masa është dhënë nga Gjykata e Vlorës, tre ditë pasi të dy u vunë në pranga, pasi teksa ‘kreihte’ zonën për të kërkuar sulmuesit e tyre, policia u zbuloi kanabisin e tharë.

Gazetari Elton Qyno raporton për Ora News se në dosjen hetimore evidentohet fakti se Fatjon Dautaj, është njeriu që ka kultivuar shumë pranë stanit të bagëtive, një miniparcelë me 180 rrënjë kanabis.

Madje në dosje thuhet se kjo është hera e dytë që familja Dautaj, sulmohet nga hajdutët, pasi gjatë muajit Shtator ka pasur dhe një tjetër rast, ku i është vjedhur një sasi hashashi e tharë. Për të shmangur një vjedhje të dytë, vetë Fatjon Dautaj, është armatosur duke mbajtur me vete një automatik kallashnikov dhe një pushkë gjysmë automatike.

“…parcela me drogë është mbjellë nga ana ime dhe unë e ruaja së bashku me babain tim. Rreth orës 02:00 na kanë ardhur 4-5 persona, tre me maska dhe dy pa maska, të cilët na kanë zënë në befasi dhe na kanë goditur. Personat unë nuk kam arritur t’i dalloj, por dhe ne i kemi qëlluar ata dhe besoj se mund t’i kemi dëmtuar. Njëri prej tyre më ka goditur dhe unë kam rënë pa ndjenja dhe më pas na kanë lidhur me litarin e barit. Unë jam zgjuar nga kjo gjendje dhe kam mundur të zgjidhem. Kam zgjidhur dhe babain dhe më pas kemi shkuar në spital. Armën automatike e kam përdorur vetë, por këto ditë nuk kam mundur ta përdor pasi grabitësit më kanë kapur në befasi…”-tregon në dëshminë e tij Fatjon Dautaj.

Ky i fundit më tej në dëshminë e tij ka treguar se një nga personat grabitës, i ka shkuar me armë dhe ja ka vënë në kokë, duke i thënë: “…mos lëviz, se do të vras…”.

“…njëri nga personat që kishte dhe elektrik më pyeste se ku e kisha mallin dhe fliste si me hundë, i cili ka qëlluar me armë në ajër tek kasollja duke më bërë presion që të nxirrja ku e kisha mallin që kisha prerë. Ndërsa unë ju përgjigja se ma kishin vjedhur…”-ka treguar Fatjon Dautaj.

Policia e cila ka mbërritur në vendin e ngjarjes, ka gjetur miniparcelën me 180 rrënjë kanabis në një distancë prej 150 metra larg stanit. Të gjitha rrënjët janë prerë dhe djegur në natyrë, ndërsa për efekt të hetimeve janë marrë 5 maja kanabis me qëllim ekspertimin e tyre. Më datë 9 tetor, babë e bi u sulmuan në banesën e tyre. Rreth orës 04:55, në spitalin e Vlorës, të dy kanë shkuar të plagosur me thikë pasi ishin konfliktuar me personat që kishin shkuar t’i vidhnin. Gjatë kontrolleve 180 bimë narkotike, të cilat janë asgjesuar me anë të djegies si dhe ka sekuestruar 2 armë zjarri (automatik dhe pushkë).

(F.M/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet fatjon dautaj policia e vlores vilson dautaj fatjon dautaj policia e vlores vilson dautaj

Sondazh

Poll

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES