LIVE UPDATES
Aktualitet

U shkarkua nga KPK, flet ish-kreu i Apelit të Shkodrës: Më sulmoi klasa e krimit, deklarimet e mia janë të sakta

14 Qershor 2019, 14:56 Nga DOSJA
U shkarkua nga KPK, flet ish-kreu i Apelit të Shkodrës: Më sulmoi

TIRANË- Ish-kryetari i Gjykatës së Apelit, Fuat Vjerdha, ka reaguar pas shkarkimit nga KPK. (Lexo këtu)

I ftuar në studion e telefizionit Fax News, u shpreh se shkarkimi i tij ka ardhur për shkak të ndërhyrjes së krimit. Ai thotë se shkak për shkarkimin e tij janë bërë vendimet e dhëna ndaj kriminelëve.

Po ashtu ai tha se “Nuk i di argumentet e KPK që do të dalin në vendim, por unë di gjetjet e tyre që mi kanë bërë të ditur. Për mua është a paligjshme mënyra sesi nga ana e KPK-së, më drejtohet si fakt i njohur publik, për rastin “Mjacaj”. Ne gjykuam një të mitur për vrasje, por doli i pafajshëm, dhe mbi të rëndoi akuza e fshehjes së krimit. Pasi ai kreu dënimin, u lirua, por bëri një vjedhje dhe sërish u dënua 1 vit burg. Pas kësaj ai u lirua sepse përfundoi dënimin. Por ndodhi vrasja e turistëve çekë. Tani unë akuzohem se përse u lehtësua nga dënimi dhe doli, pasi po të ishte në burg nuk do të vriste turistët çekë. Por kjo nuk është e arsyeshme, pasi kështu do të thotë që të mos lirojmë askënd, duke menduar se pasi të dalë do të bëjë vrasje”.

Më tej ai shtoi se “Unë jam sulmuar nga klasa e krimit, deri sa më shkarkuan. Të gjithë e dinë se nuk kam prona, nuk kam pasuri. ILDKP thotë se deklarimet e mia janë të sakta.”

Vjerdha tha se, “Për shkak të gjendjes ekonomike, deri në vitin 2012 nuk ka pasur mundësi për të blerë një banesë”.

I pyetur nëse çështjen do ta çojë në Apel, ai tha: “Unë po pres daljen e vendimit. Me të dal vendimi unë do të vijoj betejën. Por nuk mund të rri pa reaguar”. 

Ish-kreu i Apelit të Shkodrës, tha se ka pasur njohje me një sërë zyrtarësh të lartë nga të dy kahet politike, përjashtuar kryeministrin Edi Rama. 

Kujtojmë se Vjerdha u shkarkua nga KPK më 10 qershor. Ai ka kundërshtuar vendimin, pasi sipas tij vendimi ishte i pabazuar. KPK theksoi se gjyqtari Vjerdha kishte probleme me profesionalizimin në punë.

(B.B/ Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet gjyqtari fuat vjerdha kpk shkarkohet fuat vjerdha gjyqtari fuat vjerdha kpk shkarkohet fuat vjerdha

Sondazh

Poll
Aktualitet 14 Qershor 2019, 13:55

TIRANË– Vijon “ngërçi” për çëshjen e 613 kg kokainë të sekuestruar në qytetin e Durrësit.Gjykata e Krimeve të Rënda për herë të dytë nuk ka m...

'Newsroom' së shpejti në Euronews...

'Newsroom' së shpejti në Euronews...

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.