Politike

U përpoq të recitonte vargjet e “Bagëti e bujqësi”, ‘ministri më i lexuar’ i Ramës bëhet lëmsh (VIDEO)

"Atje lind dielli i gëzuar, dhe ha... atje dielli është i gëzuar... Atje di... atje dielli është lind i gëzuar dhe hëna e buzëqeshur... (Duartrokitje në sallë për t'i larguar emocionet) Të lutem! Fat i madh e mirësi, atë vend e ka mbuluar. Atje nata është një tjetër natë dhe dita është një tjetër ditë".

TIRANË- Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, ishte i pranishëm në Samitin e II të Diasporës, ku dha çmimin “Diaspora dhe angazhimi publik”.

Por siç mund ta shihni edhe në video, ai u mposht nga emocionet duke ngatërruar disa herë vargjet në fjalë.

Ja fjala që mbajti Cakaj, ndërsa u bë ‘lëmsh’ me vargjet e Naimit:

Është ndjenjë krenari e veçantë ta shohësh Diasporën shqiptare të bashkëmbledhur këtu në shqipëri, dhe për më tepër në Shqipërinë që sot vlerëson punën e çmuar që ju bëni për vendin dhe kontributin e vyer që ju jepni për botën.

Teksa pashë emrin e Naim Frashërit lart, natyrshëm më erdhën ndërmend disa nga vargjet e tij, kur nga largësia përshkruan mallin që ndiente për vendin e tij. Dhe nëse nuk gaboj, afërsisht ato janë kështu:

“Atje lind dielli i gëzuar, dhe ha… atje dielli është i gëzuar… Atje di… atje dielli është lind i gëzuar dhe hëna e buzëqeshur… (Duartrokitje në sallë për t’i larguar emocionet) Të lutem! Fat i madh e mirësi, atë vend e ka mbuluar. Atje nata është një tjetër natë dhe dita është një tjetër ditë”.

Por sërish ministri më i lexuar i Ramës u ngatërrua, se në realitet vargjet janë:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Atje lint diell’ i qeshur edhe hëna e gëzuar,

Fat’ i bardh’ e mirësija në atë vënt janë mbluar;

Nat’atje’shtë tjatrë natë edhe dita tjatër ditë,”

Më pas ai dha çmimin për të cilin doli në skenë.

Kujtojmë, se gjatë replikave me Presidentin Ilir Meta, pasi ky i fundit nuk dekretoi Cakajn si Ministër të Jashtëm, kryeministri Rama u shpreh se Cakaj është një ndër njerëzit më të lexuar dhe 1000 më i ditur se Meta. 

(B.B/ Dosja.al)

Shto Koment