LIVE UPDATES
Bota

U kërkua shkarkimi i tij pas rregullave të rrepta ndaj Covid-19, Guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom mbetet në detyrë p

15 Shtator 2021, 10:44 Nga DOSJA
U kërkua shkarkimi i tij pas rregullave të rrepta ndaj Covid-19,

SHBA– Votuesit në shtetin perëndimor amerikan të Kalifornisë refuzuan një përpjekje për të shkarkuar Guvernatorin demokrat, Gavin Newsom nga detyra.

Gati 70 për qind e votuesve i thanë “jo” përpjekjes për t’i dhënë fund mandatit të zoti Newsom, me vetëm më shumë se 30 për qind që votuan “po”, sipas rezultateve të publikuara menjëherë pas mbylljes së votimeve në shtetin më të madh amerikan.

Duke folur me gazetarët të mërkurën herët në mëngjes, pasi rezultatet e nxorën atë fitues, zoti Newsom tha se është mirënjohës ndaj miliona e miliona kalifornianëve që ushtruan të drejtën e tyre themelore për të votuar.

Kërkesa për shkarkim u hodh nga republikanët e zemëruar me rregullat e rrepta kundër COVID-10 të vendosura nga zoti Newsom përgjatë pandemisë, përfshirë mbylljen e shkollave dhe kufizimet për bizneset e vogla si baret dhe restorantet. Organizatorët siguruan mjaft firma të votuesve të regjistruar për të kërkuar shkarkimin.

Anketat e në ditët para votimit të së martës, treguan se Larry Elder, një gazetar konservator, ishte kandidati kryesor midis më shumë se 40 pasardhësve të mundshëm për të shërbyer pjesën e mbetur të mandatit të zotit Newsom, që përfundon vitin e ardhshëm.

Zoti Newsom barazoi përpjekjen pwr shkarkim dhe veçanërisht praninë e zotit Elder në fletëvotim, me ish presidentin Donald Trump, një personalitet thellësisht jopopullor në mesin e demokratëve. “Ne e mundëm Donald Trumpin, por nuk e mposhtëm Trumpizmin. Trumpizmi është ende gjallë, në gjithë vendin”, tha ai.

Unë dua të përqendrohem në ato që u thamë “po” si shtet: i thamë po shkencës, u thamë po vaksinave, i thamë po përfundimit të kësaj pandemie“, tha ai më herët përgjatë paraqitjeve të tij.

Gavin Newsom është guvernatori i katërt në historinë e Shteteve të Bashkuara dhe i dyti në Kaliforni që përballet me përpjekjet për shkarkim.

E para ndodhi nw vitin 2003 kur u hoq demokrati Grey Davis dhe u zëvendësua me aktorin e njohur të Hollivudit, Arnold Schwarzenegger./VOA/

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota donald trump gavin newsom grey davis donald trump gavin newsom grey davis

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh