Aktualitet

“Turp t’ju vijë”/ Nis shembja e ndërtesa në Shkozë, banorët përplasen me Policinë, ndërhyn RENEA, arrestohen 4 persona (VD)

Nis shembja e banesave në Shkozë. Banorët përplasen me Policinë, arrestohen 4 persona.

Tiranë- Nis shembja e ndërtesave në Shkozë. Një prej familjeve është duke bërë rezistencë pasi është ngujuar brenda në banesë dhe kundërshton shembjen e saj.

Deri më tani policia ka shembur murrin rrethues të banesës dhe po tenton të nxjerrë jashtë banorët. Banorët kanë kundërshtuar aksionin e policisë dhe janë vendosur në tarracën e banesës. “Nuk kemi një vendim që do të prishte shtëpia, unë nuk e kuptoj këtë. Vetën ne po na i shembin shtëpitë“, është shprehur një grua, një nga pronaret e banesës.

Pas përplasjes së sotme me banorët ka ndërhyrë RENA, ku ka janë arrestuar edhe 4 persona pas përplasjes.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Banorët deklarojnë se nga banesat që duan të prishin, 4 janë të legalizuara dhe një tjetër në proces. Më tej ata i kanë kërkuar policisë vendimin për prishjen e shtëpive të tyre por deri më tani, ata nuk u kanë treguar asnjë lloj vendimi që të legjitimojë veprimin e tyre. Në mbështetje  të banoreve qe në mëngjes ka qenë dhe ish-deputeti i PD-së, Aldo Bumçi.

J.V/Dosja.al

Shto Koment