Rajoni

Thaçi, Veseli e 9 ish-ushtarë të UÇK-së zyrtarisht të akuzuar nga Specialja për krime lufte. Presidenti merr mbështetjen e politikës në Kosovë e Shqipëri dhe anulon takimin në SHBA

Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe të tjerë akuzohen për një sërë krimesh kundër njerëzimit dhe krimesh lufte ndër të cilat, vrasje e paligjshme, zhdukje e detyruar e personave, përndjekje dhe tortura. Pas publikimit të lajmit, Thaçi ka anuluar vizitën e tij në SHBA, ku do shkonte për bisedime me Serbinë.
Featured image of article: Thaçi, Veseli e 9 ish-ushtarë të UÇK-së zyrtarisht të akuzuar nga Specialja për krime lufte. Presidenti merr mbështetjen e politikës në Kosovë e Shqipëri dhe anulon takimin në SHBA Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe ndërtesa e Gjykatës Speciale ku do të zhvillohen seancat për krime lufte në Kosovë

KOSOVË- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kreu i PDK-së Kadri Veseli dhe 9 ish-ushtarë të UÇK-së janë zyrtarisht të akuzuar nga Prokuroria Speciale për krime lufte. Sipas informacioneve mësohet se akuza është zyrtarizuar në 24 prill 2020, Zyra e Prokurorit të Specializuar u paraqiti Dhomave të Specializuara të Kosovës një aktakuzë me dhjetë pika për shqyrtim prej Gjykatës, ku Presidenti Hashim Thaçi, kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli dhe të tjerë akuzohen për një sërë krimesh kundër njerëzimit dhe krimesh lufte ndër të cilat, vrasje e paligjshme, zhdukje e detyruar e personave, përndjekje dhe tortura.

Më tej shtohet se Thaçi dhe bashkëpunëtorëtorët e tij, janë përgjegjës për 100 vrasje të paligjshme gjatë luftës. Sipas dokumentit të Prokurosisë Speciale krimet e paraqitura në Aktakuzë përshijnë qindra viktima të identifikuara shqiptarë, serbë dhe romë të Kosovës dhe kundërshtarë politikë.

NJOFTIMI I PLOTË

Më 24 prill 2020, Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) u paraqiti Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) një aktakuzë me dhjetë pika për shqyrtim prej Gjykatës, ku Hashim THAÇI, Kadri VESELI dhe të tjerë akuzohen për një sërë krimesh kundër njerëzimit dhe krimesh lufte ndër të cilat, vrasje e paligjshme, zhdukje e detyruar e personave, përndjekje dhe tortura. Në Aktakuzë pretendohet se Hashim THAÇI, Kadri VESELI dhe të dyshuar të tjerë janë penalisht përgjegjës për afërsisht 100 vrasje të paligjshme. Krimet e paraqitura në Aktakuzë përshijnë qindra viktima të identifikuara shqiptarë, serbë dhe romë të Kosovës dhe kundërshtarë politikë.

Aktakuza është vetëm një padi penale e cila është rezultat i një hetimi të gjatë dhe dëshmon vendosmërinë e ZPS-së se mund t’i provojë të gjitha akuzat jashtë dyshimit të arsyeshëm. Një gjykatës i procedurës paraprake i DHSK-së është duke e shqyrtuar Aktakuzën për të vendosur nëse do t’i konfirmojë akuzat.

Prokurori i Specializuar e gjykon të domosdoshëm nxjerrjen e këtij njoftimi publik për akuzat, për shkak të përpjekjeve të përsëritura të Hashim THAÇIT dhe Kadri VESELIT për pengimin dhe sabotimin e punës së DHSK-së. Besohet se z. THAÇI dhe z. VESELI kanë ndërmarrë në fshehtësi një fushatë për shfuqizimin e ligjit që krijoi Gjykatën dhe ndryshe kanë penguar punën e Gjykatës në orvatje për t’i bishtnuar drejtësisë, Nëpërmjet këtyre veprimeve, z. THAÇI dhe z. VESELI kanë vënë interesat e tyre vetjake mbi viktimat e krimeve të tyre, sundimin e ligjit dhe popullin e Kosovës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pas publikimit të lajmit të shumta kanë qenë reagimet nga politika në Kosovë dhe Shqipëri të cilët janë shprehur se  besojnë të pafajësinë e të akuzuarve. Këto akuza vijnë në një kohë kur Presidenti ishte nisur drejt SHBA-së për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Pasi akuza u bë publike në media, Thaçi ka vendosur që të anulojë takimin në Shtëpinë e Bardhë. 

HISTORIA E SPECIALES

Prokuroria Speciale në Kosovë prej kohësh po fuknsionon, por puna e saj është penguar shumë herë nga politika. Në viti 2017, ku kjo prokurori do të niste punën, Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Ramush Haradinaj tenduan që të shfuqizonin ligjin që e mbante atë në këmbë.

Ata kërkuan që të bëhej një ligj në Kuvendin e Kosovës, që nuk njihte Specialen, por pas presionit ndërkombëtar u tërhoqën. Nisma e tyre u kundërshtua nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje, të dy parti në opozitë në atë kohë. Ndëkrombëtarët kanë kërkuar me ngulm për Specialja të funksionojë, por politika në vend nuk e do një gjë të tillë.

Kjo prokurori do ketë subjekt të gjithë politikanët dhe funksionarë të tjerë, të cilët kanë qenë aktiv gjatë luftës, pasi dyshohet të kenë kryer krime kundër njerëzimit që nuk njihen as nga ligjet e luftës. Haradinaj dhe Veseli janë intervistuar si të dyshuar, por kundër tyre nuk u ngrit ndonjë akuzë zyrtare.

(A.B. Dosja.al)

 • 22:20

  Osmani: Serbia ende nuk është përgjigjur për krimet e llahtarshme, shtet gjenocidal

   Kryetarja e Kuvendit Vjosa Osmani ka ka shprehur përkrahjen e saj ndaj Presidentit të Kosovës Hashim Thaçit, Kadri Veselit e ish-luftëtarëve të UÇK-së që po akuzohen oër krime lufte. Përmes një statusi në profilin e saj në Facebbok, Osmani shkruan se Serbia ende nuk është përgjigjur për krimet e saj dhe se drejtësia duhet të veprojë në mënyrë të pavarur.

  Vjosa Osmani

  “Në këto momente, Kosovës i duhet maturi, unitet, bashkëpunim e urtësi. I duhet edhe mbrojtje e dinjitetit, integritetit e imazhit shtetëror. Por mbi të gjitha, Kosovës i duhet drejtësi. Drejtësia duhet të kryej punën në mënyrë të pavarur e pa presion. Serbia ende nuk është përgjigjur për krimet e llahtarshme kundër civilëve të pafajshëm në Kosovë. Serbia është shtet gjenocidal. Dhe këtë duhet ta themi sot e çdo ditë, në Kosovë, në SHBA, në Evropë e çdokund në botë,”– shkruan Osmani.

 • 22:19

  Ditmir Bushati: Nuk mund të devijohet rëndësia historike e luftës çlirimtare

  Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ka reaguar pas njoftimit të Prokurorisë Speciale se ka ngitur akuza kundët Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe 9 ish-luftararëve të UÇK-së. Në një reagim në mediat sociale, Bushati shkruan se paralajmërimet për aktakuza nuk mund të devijojnë rëndësinë historike të luftës çlirimtare. Më tej ai shton se përballja dinjitoze me çdo aktakuze të mundshme do ta bëjë Kosovën shtet më të fuqishëm dhe më funksional.

  Foto e publikuar nga Ditmir Bushati

  “Kosova ka zhvilluar një luftë çlirimtare, qëllimi i së cilës ka qenë liria dhe pavarësia, të fituara me përkrahjen e jashtëzakonshme të familjes euroatlantike. Paralajmërimet për aktakuza eventuale nuk mund të devijojnë rëndësinë historike të luftës çlirimtare. Përballja dinjitoze me çdo aktakuze të mundshme do ta bëjë Kosovën shtet më të fuqishëm dhe më funksional”, shkruan deputeti i PS.

 • 21:57

  Kryeministri Hoti: Qytetarët të tregojnë qetësi, lufta e UÇK-së ishte e drejtë

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka reaguar pas akuzave nga Prokuroria Speciale për Presidentin Hashim Thaçi dhe kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli. Në një reagim në mediat sociale, Hoti shprehet se qeveria e Kosovës konsideron se askush nuk mund cilësohet fajtor pa vendim përfundimtar të gjykatës.

  Avdullah Hoti, Kryeministër i Kosovës

  Qeveria e Republikës së Kosovës, si edhe të gjithë qytetarët e Kosovës, është njoftuar sot nëpërmjet një deklarate për shtyp, se Zyra e Prokurorit Special ka deponuar pranë Dhomave të Specializuara të Gjykatës Speciale një aktakuzë ndaj Presidentit të Republikës së Kosovës, z. Hashim Thaçi dhe Kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, z. Kadri Veseli.

  Qeveria e Republikës së Kosovës konsideron se askush nuk mund cilësohet fajtor pa vendim përfundimtar të gjykatës. Qeveria e Republikës së Kosovës fton të gjithë qytetarët të tregojnë qetësi. Qeveria beson se lufta e popullit të Kosovës dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ishte e drejtë dhe çlirimtare dhe, si e tillë, do të mbetet si një nga periudhat më të rëndësishme të historisë së vendit”, ka shkruar Hoti.

 • 20:40

  Cakaj reagon ashpër: Nuk ka forcë në botë që të rishkruajë historinë e të njollosë UÇK-në

  Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, nëpërmjet një postimi në Facebook, ka reaguar lidhur me akuzat drejtuar Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit dhe beson në pafajësinë e tyre.

  Gent Cakaj, ministër në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme

  Cakaj shkruan se lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka qenë e pastër dhe e drejtë. UÇK-ja, shton ai, është jo vetëm pika më e lartë e përpjekjeve historike të popullit të Kosovës për liri e vetëvendosje, por edhe kapitulli më i lavdishëm i historisë sonë kombëtare.

  Prandaj, sot, duke qenë krejtësisht të bindur në pafajësinë e tyre të plotë e duke njohur me nderim të thellë punën e tyre në shërbim të kombit shqiptar e vlerave njerëzore, mbështetje e pakursyer për Hashim Thaçin e Kadri Veselin, gjithnjë duke kujtuar kryelartë e ballëhapur gjithë historinë e ndritur e të paqtë të Ushtrisë Çlirimtare Të Kosovës! Atë që mund ta mbulojë mjegulla e politikës ditore, nuk mund ta fshehë askush nga historia: krenar me punën e tyre për çlirimin e Kosovës e ndërtimin e saj”, thekson ministri në detyrë.

  Gjithashtu, Cakaj shprehu mirënjohjen e krenarinë për çdo pjestar të UÇK-së, për shërbimin ndaj vendit dhe qëndrimit në faqen e bardhë të historisë. “Mbase në botë mund të ndodhin shumë çudira, por nuk ka asnjë forcë mbi rruzullin tokësor që mund ta rishkruajë historinë, njollosë UÇK-në, a tjetërsojë përpjekjen e popullit shqiptar për drejtësi dhe çlirim!”- përfundoi Ministri në detyrë Cakaj reagimin e tij.

 • 20:38

  Basha për herë të parë dakort me Ramën: Asgjë nuk e përdhos dot luftën çlirimtare dhe sakrificën sublime të popullit të Kosovës për liri

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka dalë në krah të Presidentit Hashim Thaçi dhe ish-luftëtarëve të UÇK-së, që po akuzohen për vrasje. Përmes një statusi në rrjetet sociale, duke rënë dakort kështu edhe me kryeministrin Edi Rama, Basha shkruan se Hashim Thaçi, Kadri Veseli e të gjithë bashkëluftëtarët e tyre do ti dëshmojnë sërish botës drejtësinë e kauzës së lirisë.

  Hashim Thaçi dhe Lulzim Basha

  Ushtria Çlirimtare e Kosovës luftoi për liri përballë një agresori që nuk kurseu asgjë, nga genocidi tek sprastrim etnik kundër popullit te Kosovës. Kohë pas kohe shqiptarëve ju desh jo vetëm të luftojnë për ta fituar lirinë por edhe ta mbrojnë atë. Kam bindjen se Hashim Thaçi, Kadri Veseli e të gjithë bashkëluftëtarët e tyre do ti dëshmojnë sërish botës drejtësinë e kauzës së lirisë. Asgjë nuk e përdhos dot luftën çlirimtare dhe sakrificën sublime të popullit të Kosovës për liri, pavarësi dhe dinjitet njerëzor,”- shkruan Basha. 

 • 20:09

  Kadri Veseli: Akuzat janë të pabazuara, historia e UÇK-së nuk mund të rishkruhet

  Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, që është një nga zyrtarët e Prokuroria Speciale ka ngritur akuza për krime lufte, ka reaguar dhe ka mohuar të gjitha akuzat. Në një deklaratë për mediat nga selia e PDK-së, Veseli u shpreh se dyshimet e ngritura kundër tij janë plotësisht të pavërteta dhe nuk qëndrojnë, ai shton se nuk ka kurrfarë baze për pretendimet për pengim të punës së gjykatës.

  Veseli në deklaratë shton se i siguron të gjithë qytetarët se nuk do të lejoj që ky Prokuror dhe asnjë tjetër si ai, ta njollosë në këtë mënyrë Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Për ish-luftarëtarin nuk historia e UÇK-së nuk mund të rishkruhet sërish. “Ne kemi qenë të detyruar që ta mbrojmë veten dhe vendin tonë. Dhe do ta bëjmë sërish. Nëse na imponohet, edhe një herë do të demonstrojmë me fakte se UÇK ka zhvilluar një luftë të ndershme për liri, kundër një prej ushtrive më të fuqishme dhe më agresore në botë, të udhëhequr nga një bandë kriminale serbësh“, shton ai.

 • 19:31

  Rama i indinjuar: Lexova emrat e kriminelëve të supozuar, do jem gjithmonë në krah të atyre që mbyllën me gjak e lavdi një histori padrejtësie. Rroftë Kosova!

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar i indinjuar pas aktakuzës së bërë ndaj Presidentit të Kosovës Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe ish-luftëtarëve të tjerë të UÇK-së. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Rama thotë se do të jetë gjithmonë në krah të atyre që luftuan me armë për ta çprangosur Kosovën e burgosur në ferrin e Sllobodan Milosheviçit, duke mbyllur me gjak, nder e lavdi një histori padrejtësie historike në zemër të Europës. Ndër të tjera, Rama premton nesër një mesazh të madh për të gjithë shqiptarët.

  Edi Rama, Kryeministër i Shqipërisë

  “Qëkur e kam marrë lajmin e listës së Tribunalit Special dhe kam lexuar emrat e kriminelëve të supozuar të Luftës Çlirimtare të Kosovës, përpiqem po nuk arrij të formuloj fjalitë e duhura për të shprehur indinjatën time! Do të shprehem publikisht nesër me një mesazh për të gjithë shqiptarët, por jam e do të jem deri në fund, në krah të të gjithë atyre që luftuan me armë për ta çprangosur Kosovën e burgosur në ferrin e Sllobodan Milosheviçit, duke mbyllur me gjak, nder e lavdi një histori padrejtësie historike në zemër të Europës! RROFTË KOSOVA dhe sot më shumë se kurrë NDERIM UDHËHEQËSVE TË LUFTËS ÇLIRIMTARE,”– shkruan Rama. 

 • 19:15

  Analisti gjerman, Weber: Aktakuza, frikë e prokurorit se Thaçi synon të negociojë amnisti

  Bodo Weber, analist nga Berlini, njëherësh njohës i zhvillimeve në Ballkan, tha se publikimi i aktakuzës së Prokurorisë Speciale ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ka qenë një gjë “e pritshme dhe e papritshme”. Duke folur për Radion Evropa e Lirë, ai tha se të gjitha përpjekjet e Thaçit për marrëveshjen për shkëmbimin e territoreve me Serbinë, tash e tre vjet, “kanë qenë treguesi më i mirë se ai do të akuzohej”. Weber tha se vendimi i Prokurorisë Speciale për të publikuar aktakuzën ka lidhje me takimin e planifikuar në Uashington, midis përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë, më 27 qershor.

  Bodo Weber, analist

  Kjo duket se i konfirmon edhe informacionet në prapavijë se që nga fillimi i negociatave është intervistuar disa herë nga përfaqësuesit e Prokurorisë, për të cilat, ndryshe nga politikanët e tjerë në Kosovë, nuk e ka informuar publikun. Sidoqoftë, lëshimi i pazakontë i informacionit mbi aktakuzën para konfirmimit nga Gjykata sugjeron se kjo është e lidhur me raundin e bisedimeve të së shtunës në Shtëpinë e Bardhë dhe frikën e prokurorit që presidenti Thaçi synon të negociojë një lloj amnistie“, tha Weber. Ai është i mendimit se duhet pritur dhe parë se çfarë ndërlikimesh do të ketë kjo për vazhdimin e dialogut, për takimin në Uashington dhe për samitin e planifikuar në Paris.

  Aktorët perëndimorë kanë qenë të vetëdijshëm me vite se momenti kur publikohen aktakuzat mund të jetë një pengesë e rëndësishme për dialog. Gjykuar nga reagimi i fundit ndaj një deklarate të këshilltarit të ish-kryeministrit [Albin] Kurti për krimet e luftës, të kryera nga shqiptarët e Kosovës, nuk do ta përjashtoja mundësinë që pala kosovare t’i braktisë të dyja takimet“, tha Weber, duke shtuar se, megjithatë, presidenti Thaçi duket se është tashmë në rrugë për në Uashington.

  Me ftesë të përfaqësuesit të posaçëm të Shtëpisë së Bardhë në dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, janë thirrur për takim në Uashington më 27 qershor. Presidenti Thaçi e ka anuluar vizitën, ndërsa palën kosovare do të përfaqësojë kryeministri Avdullah Hoti. Tre ditë para këtij takimi, Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ngriti aktakuzë në Dhomat e Specializuara të Kosovës kundër Hashim Thaçit, Kadri Veselit, si dhe personave të tjerë, emrat e të cilëve Zyra e Prokurorisë nuk i ka publikuar. Aktakuza prej dhjetë pikësh thotë se ata akuzohen për “krime kundër njerëzimit dhe krime lufte, përfshirë vrasje, zhdukje me detyrim, persekutim dhe tortura”. Aktakuza pretendon se Thaçi, Veseli dhe të dyshuarit e tjerë në aktakuzë janë përgjegjës për afro 100 vrasje.

 • 19:01

  Isa Mustafa: Lufta e UÇK-së ishte e drejtë dhe në mbrojtje të popullit të Kosovës

  Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka reaguar pas zyrtarizimit të akuzave nga Prokuroria Speciale, për krime lufte ndaj Hashim Thaçit dhe kreut të PDK-së Kadri Veseli.

  Isa Mustafa, kreu i LDK-së

  Mustafa në një reagim në mediat sociale, mbron kundërshtarët e tij politikë dhe shprehet se lufta e UÇK-së është bërë në mbrojtje të popullit të Kosovës.

  Besoj thellë se lufta e UÇK-së. Ishte dhe do të konfirmohet nga drejtësia ndërkombëtare si luftë e drejtë dhe pastër, se luftëtarët e UÇK-së luftuan për ta mbrojtur popullin e Kosovës nga terrori, likuidimi dhe gjenocidi serb”, shkruan lideri i LDK-së.

 • 18:49

  Kurti i del në mbrojtje: UÇK-ja është luftë e drejtë, u bë kundër një agresori

  Albin Kurti ka komentuar aktakuzën e ngritur ndaj Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit. Përpara mediave kosovare, Kurti ka lënë të nënkuptohet se i ka dalë në mbrojtje Thaçit, pasi është shprehur se UÇK-ja ka bërë një luftë të drejtë.

  Albin Kurti

  Ajo çfarë po shohim sot është pasojë e re e gabimeve të moçme. E di qe UÇK është luftë e drejtë, kundër një agresori dhe okupatori i cili kishte kryer gjenocid në vendin tonë dhe veteranët e invalidët e luftëtarët janë më të drejtën e tyre e tonë”, tha Kurti ndër të tjera. 

 • 18:23

  Akuzohet për vrasje gjatë luftës, presidenti Hashim Thaçi anulon udhëtimin drejt Amerikës

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka anuluar udhëtimin e tij për në Amerikë për të marrë pjesë në takimin në Shtëpinë e Bardhë. Lajmin për anulimin e udhëtimit e ka dhënë i dërguari special i SHBA për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grennell.

  Hashim Thaçi, President i Kosovës

  Me anë të një statusi në rrjetin e tij social në Twitter, Grennell shkruan se kreu i shtetit ia ka konfirmuar vendimin pas publikimit të aktakuzës së Prokurorisë Speciale për krime lufte.  

  “Presidenti i Kosovës sapo na ka informuar se ka anuluar udhëtimin e tij në Uashington, D.C pas njoftimit të bërë nga Zyra e Prokurorëve Speciale. Unë e respektoj vendimin e tij për të mos marrë pjesë në diskutime derisa çështjet ligjore të zgjidhen. Ne mezi presim takimin e të shtunës, i cili do të drejtohen nga presidenti serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministri Abdullah Hoti,“-shkruan Grennell.

 • 18:19

  Meta: Besoj në pafajësinë e tyre, lufta e UÇK u imponua nga genocidi serb

  Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas publikimit të akuzave nga Prokuroria Speciale për Hashim Thaçin, Kadri Veselin dhe disa ish-luftarë të UÇK-së. Në një reagim në mediat sociale, Meta shkruan se lufta e UÇK-së u imponua nga shqypja dhe gjenocidi i regjimit kriminal  të Millosheviçit. Më tej ai shkruan se beson në pafajësinë e Predientit të Kosovës dhe të akuzuarve të tjerë nga Prokuroria Speciale. 

  Kadri Veseli dhe Hashim Thaçi

  Lufta e UÇK-së, që iu imponua popullit të Kosovës nga shtypja dhe gjenocidi i regjimit kriminal të Millosheviçit, rezultoi se ishte e drejtë dhe vendimtare, jo vetëm për lirinë dhe themelimin e Republikës së Kosovës në kufijtë e njohur ndërkombëtarisht, por edhe për paqen, stabilitetin dhe ardhmërinë e saj europiane dhe të rajonit tonë.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
  Ne besojmë në pafajësinë e Presidentit Hashim Thaçi, ish-Kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli dhe të gjithë bashkëluftëtarëve të tyre. Edhe më parë janë ngritur akuza ndaj ish-drejtuesve të UÇK, por pafajësia e tyre dhe drejtësia e luftës është konfirmuar. Ne besojmë se kjo do të ndodhë përsëri.”, shkruan Meta.

 • 17:59

  BE reagon për akuzat e Thaçit dhe Veselit: Gjykata Speciale të bëjë punën e saj në mënyrë të pavarur

  Bashkimi Evropian ka reaguar pas publikimit të lajmit se Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe disa luftatërë të tjerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës janë marrë nën akuza nga Prokuroria Speciale. Në një reagim për mediat, BE shkuan se janë mbështetës së të fortë të punës së Gjykatës Speciale dhe e quajnë si një element i rëndësishëm i rrugës së Kosovës në union.

  Flamuri i BE

  BE-ja ka thënë se nuk komenton procedurat e Zyrës së Prokurorit Special dhe Dhomave të Specializuara, sa u përket punës së tyre, dhe se këto çështje duhet të adresohen te këta mekanizma.

  Është shumë e rëndësishme që Zyra e Prokurorit Special dhe Dhomave të Specializuara të vazhdojnë të bëjnë punën e vet në mënyrë të pavarur, pa ndërhyrje”, është thënë mes tjerash në reagim.

 • 17:51

  Ramush Haradinaj: UÇK ka bërë luftë të pastër, besojmë në pafajësinë e tyre

  Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka dalë në mbrojtje të presidentit Hashim Thaçi dhe ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli, të cilët akuzohen për vrasje gjatë luftës së Kosovës. 

  Ramush Haradinaj dhe Hashim Thaçi

  Me anë të një statusi në Facebook, Harandinaj i ka dalë në mbrojtje dy politikanëve duke shtuar se qytetarët besojnë në pafajësinë e tyre.

  Populli shqiptar i Kosovës me të drejtë zhvilloi luftë për liri, pas shtypjes së egër nga regjimet e ndryshme serbe, që zgjati pothuajse një shekull, duke kulmuar me regjimin e Millosheviqit.Ushtria Çlirimtare e Kosovës ka bërë luftë të pastër, rezultat i së cilës ishte liria dhe themelimi i Republikës së Kosovës. Ne besojmë në pafajësinë e Presidentit Thaçi, kryetarit Veseli dhe të gjithë bashkëluftetarëve të tjerë,”-shkruan Harandinaj. 

Një Koment në “Thaçi, Veseli e 9 ish-ushtarë të UÇK-së zyrtarisht të akuzuar nga Specialja për krime lufte. Presidenti merr mbështetjen e politikës në Kosovë e Shqipëri dhe anulon takimin në SHBA

 1. Thaqi e Veseli vranë shqiptarë, jo serb. Vranë me porosi, kuptohet. gjatë dhe pas luftës. Këta vranë edhe komandantin Adem Jashari

Shto Koment