LIVE UPDATES
Aktualitet

I riu rrihet nga efektivët: Më rrjedh syri gjak! Policia: Kërkonim vrasësit, na fyeu

24 Tetor 2021, 19:19 Nga DOSJA
I riu rrihet nga efektivët: Më rrjedh syri gjak! Policia:

ELBASAN– Një tregtar fruta-perimesh që ushtron aktivitetin e tij në qytetin e Elbasanit ka denoncuar dhunën e efektivëve të Policisë së Rendit të Komisariatit të Lushnjes. Në një prononcim për SyriTV, me shenja dhune e fraktura të rënda në fytyrë e kokë, Amarildo Hoxha tha se është ndaluar për kontroll në autostradë dhe është dhunuar barbarisht nga dy efektivë të cilëve nuk ua di emrat. Qytetari Hoxhaj shton se fillimisht i janë kërkuar dokumentet, leja e qarkullimit dhe patenta, por efektivi është acaruar kur ka parë që Hoxha ishte ‘live’ në rrjetet sociale përmes celularit të tij.

Më pas qytetari tregon se një nga efektivët e ka qëlluar në kokë me tabelën që mbante, tjetri i ka thyer telefonin në kokë. Hoxhaj shton se është mbajtur deri në orën 15:00 duke u dhunuar në komisariatin e Policisë Lushnje. Më pas familja e ka marrë dhe e ka dërguar në Elbasan aty ku ka marrë edhe ndihmën mjekësore si dhe ka bërë kallëzimin kundrejt efektivëve. Pasi ka marrë deponimin e qytetarit, oficeri i Policisë Gjyqësore Lazar Tuni, ka vendosur që qytetari të kryejë ekspertizë mjeko-ligjore, por duke e shtyrë për një ditë tjetër. Ndërkohë, Tuni ka bërë edhe gabime në tekstin e kallëzimit, duke ngatërruar emerin e Amarildo Hoxhës me të një qytetare tjetër.

“U nxorra lejen e qarkullimit dhe patentën dhe ndërkohë isha LIVE në ato momente. Më tha pse del live ti në momentin që unë të kërkoj këto. I thashë s’ke punë me këta ti, merri këto letrat dhe shikoji. Më morën dhe më tërhoqën zvarrë, më zbritën nga furgoni dhe më dërguan në komisariat. Më goditi polici me grusht, me shqeu derën, tjetri me theu tabelën në kokë e më pas më thyen dhe telefonin në kokë. Deri në orën tre të pasdites nuk dinte asgjë për mua familja. Njëri mori makinën time dhe mua më hodhën në furgon dhe më goditën me grushte. Asgjë tjetër, mua më lotonte syri gjak, ata talleshin dhe qeshnin. Jam shumë sëmurë, kam marrje mendsh, të vjella. Një nga efektivët u thanë më pas nxirreni se do të na vdesë djali aty. Familjarët mi lajmëroi njëri aty, mik pas miku dhe erdhën. Më solli babi në Elbasan dhe bëra kallëzimin, a ka shtet apo s’ka? Ku të shkoj unë?,”- tregon Hoxha.

Në një njoftim zyrtar, dy orë pas denoncimit, erdhi edhe reagimi i parë nga Policia e Shtetit. Duke mos e mohuar ngjarjen, Policia tregon se në momentin që është ndaluar Hoxha, efektivët ishin vënë në kërkim të vrasësve të Demir Backës, ngjarje e ndodhur një natë më parë në Fier. Në njoftim sqarohet se Hoxha ka refuzuar të japë dokumentet e identifikimit, duke fyer dhe kanosur për jetën efektivët e Policisë dhe për këtë arsye ata e kanë shoqëruar me forcë. Duke qenë se edhe shërbimet e Policisë edhe Hoxha kanë patur pretendimet respektive, është njoftuar Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, e cila ka vënë në dispozicion një oficer të Policisë Gjyqësore të Prokurorisë, për të kryer veprimet dhe çështja është nën hetim e sipër.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Dhunimi i Amarildo Hoxhës, policia: Kërkonim vrasësit e Backës, na fyeu dhe kanosi

(f.m/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet amarildo hoxha dhunohet amarildo hoxha lazar tuni amarildo hoxha dhunohet amarildo hoxha lazar tuni

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh